Slnko, Jadranské more a vietor vejúci z chorvátskeho pohoria Velebitu. Nehovoríme bohužiaľ o letnej dovolenke, aj keď táto predstava je zaiste lákavá pre každého z nás, ale o jediných faktoroch, ktoré produkujú ten najcennejší a zároveň najbežnejší minerál nášho života – SOĽ.

Chorvátsko je najobľúbenejšou dovolenkovou destináciou Slovákov, len málokto však vie, v čom spočíva skutočný poklad tejto krajiny. Rozmanité pláže, nádherné západy slnka, množstvo olivovníkov, vôňa levandule, či nezameniteľná chuť domácich vín? Odpoveď je ďaleko jednoduchšia. Sídli tu totiž jediný producent morskej soli na jadranskom pobreží, ktorý získal enviromentálny certifikát BIO v roku 2015 – Solana Nin.

Čím je ninská soľ taká výnimočná?
Okrem tradičnej BIO morskej soli, ktorá tu vzniká usadzovaním na dne soľných bazénov, špecifické prírodné podmienky v Solane produkujú aj výnimočnú soľ, tzv. Kvet soli. Kvet soli zostáva na povrchu morskej hladiny ako jemné kryštáliky spojené s morom, podobá sa okvetným lístkom plávajúcim na hladine. Zberá sa jemne, ľudskou rukou, pomocou dreveného mikrónového sita.

solana

Je to soľ najvyššej kvality, je produktom metabolizmu rias a špecifických mikroorganizmov, a preto je mimoriadne bohatá na prírodný jód. Poskytuje optimálnu absorpciu a využitie svojich 75-tich minerálov v ľudskom tele. Vrátane sodíka, draslíka, kalcia a horčíka. Je tiež bohatým zdrojom stopových prvkov ako sú fosfor, bróm, zinok, železo, mangán, meď a kremík. Zabezpečuje tiež optimálny prísun minerálov v dôležitých životných obdobiach akými sú tehotenstvo, dojčenie, či vývoj dieťaťa. Svoj nepostrádateľný význam má pri ochoreniach štítnej žľazy, či respiračných problémoch. Taktiež má schopnosť absorbovať množstvo toxínov z chemicky ošetreného jedla a prostredia.

Kvet soli a ústna hygiena
Parodontitída, zápal ďasien, či nadmerná tvorba zubného povlaku sú spôsobené miliónmi baktérií v ústnej dutine, ktoré sa premnožujú následkom nepravidelnej a nekvalitnej stravy alebo nedostatočnej hygieny. Princíp dentálnej hygieny využitím kvetu soli je založený na jeho antimikrobiálnej aktivite. Obsiahnuté minerály navyše zlepšujú zdravie ďasien vďaka svojmu antioxidačnému účinku a antibakteriálnemu pôsobeniu.

Zubnú pastu na vybielenie zubov a osvieženie dychu si navyše viete vyrobiť jednoducho v pohodlí domova. Stačí zmiešať nasledujúce ingrediencie:

1 čl ninského Kvetu soli
1 čl jedlej sódy
3 čl vody
4 kvapky mätového esenciálneho oleja

Ak ste na výrobu domácej zubnej pasty príliš lenivý, ideálnym riešením je použitie hotovej zubnej pasty s kvetom soli, ktorá je navyše obohatená éterickými olejmi zo šalvie, čajovníka, eukalyptu a mäty priepornej. Všetky zložky pasty sú volené opatrne, aby pôsobili proti baktériám v ústnej dutine, ale zároveň nedráždili ani citlivejšie ďasná.

solana

Kvet soli v kozmetike
Morská soľ má nepochybne zázračné účinky aj na našu pokožku, či vlasy. Samozrejme, nie pre každého z nás je možné tráviť niekoľko týždňov v roku pri mori. Musíme zohľadniť svoje finančné možnosti, nepredvídateľné opatrenia našej vlády a samozrejme aktuálnu teplotu jadranského mora. V Solane Nin však mysleli na tieto prekážky a vďaka ich prezieravosti si vieme užívať benefity morskej soli hoc aj každý deň vo vlastnej kúpeľni.

Už ste sa kúpali v mori s vôňou levandule? Asi nie. So správne zvolenou soľou do kúpeľa však nič nie je nemožné. Okrem zážitku z kúpeľa a peelingu, vám morská soľ krásne prekrví pokožku, zbaví ju odumretých buniek a výrazne zjemní známky celulitídy.

Vďaka šampónom s kvetom soli navyše podporíte rast vlasov a obmedzíte ich vypadávanie. Morská soľ navyše vytvára vo vlasoch objem, takže budete mať pocit akoby ste strávili deň na slnečnej pláži.

Takže nakoniec prichádzame k záveru, že Maruška z našej najobľúbenejšej rozprávky mala predsa len pravdu, Soľ je nad zlato!