Ak sa obzeráte po novom vysávači, narazíte na množstvo veľkostí, tvarov a typov. Vybrať si ten správny môže byť teda náročné. S pomocou týchto tipov si ale určite vyberiete ten najlepší pre vás.


Vysávač sa uplatní v dome s kobercami aj s podlahami a dlažbou. To, čo je vhodné pre väčší dom s množstvom kobercov, nemusí nevyhnutne vyhovovať aj v menšom byte s podlahami. Hovorí sa, že v každej domácnosti by mali byť ideálne tri vysávače: tyčový na bežné denné upratovanie, klasický vysávač na väčšie upratovanie cca raz do mesiaca, ktorým poriadne vysajete koberce, matrace a čalúnený nábytok a robotický s mopom na starostlivosť o podlahy.

Veľkosť
Veľkosť vysávača berte do úvahy v pomere k vášmu bytu. S veľkým vysávačom pohodlne povysávate veľkú plochu, v malých izbách sa vám s ním bude manévrovať obtiažne. Pri tyčových vysávačoch si všímajte aj dĺžku rukoväte, aby sa vám držal pohodlne a preto je dobré si ho pred kúpou osobne vyskúšať. V sieti PLANEO Elektro máte možnosť vybrať si pre vás najvhodnejší až na 53 miestach po celom Slovensku. Pri tyčových vysávačoch zvážte aj hmotnosť vysávača. Ľahký vysávač je pohodlný, najmä ak ho prenášate z izby do izby. Robotický vysávač je vhodný do každého priestoru. Zaberie minimum miesta a nepotrebuje žiadnu asistenciu pri práci. Stačí ho zapnúť alebo naprogramovať, a aj to sa dá spraviť cez aplikáciu v mobile, takže vysávate, aj keď nie ste doma.

Káblové, bezkáblové, robotické?
V menších domácnostiach a pri častom vysávaní menších plôch je bezkáblový vysávač tá najlepšia voľba. Bezkáblové vysávače s dostatočnou kapacitou batérie však môžete využiť aj vo väčších domácnostiach. Pri kúpe veľkého vysávača s káblom sa zamerajte aj na dĺžku kábla. Čím je dlhší, tým pohodlnejšie sa vám s ním bude pracovať. Veď koho by bavilo každú chvíľu meniť zásuvku? Pri robotickom vysávači kábel neriešite. Ten si vysáva sám a dokonca sa sám aj nabije, keď treba.

Vreckové alebo bezvreckové?
Vysávač s vreckom si bude vyžadovať pravidelnú investíciu do nakupovania vreciek. Na druhej strane je výmena vrecka pohodlná, stačí ho jednoducho vyhodiť, nasadiť nové a niekoľko týždňov sa o nič nestaráte. Do bezvreckového vysávača už netreba nič kupovať, po vysávaní však treba vyčistiť nádobu na prach a nečistoty, ktorá máva spravidla menší objem ako vrecko do vysávača. Voľte bezvreckový vysávač s jednoduchým tvarom nádoby, ktorá sa bude sa dobre umývať.
sencor
Náš tip: Robotický vysávač SENCOR SRV 9550BK

Tento vysávač si hravo poradí s kobercami, plávajúcimi podlahami, parketami, linoleom aj s dlažbou. Koberce povysáva a podlahy zároveň aj poumýva, čím skráti čas starostlivosti o vaše podlahy o polovicu. Prietok vody reguluje pomocou elektrického čerpadla, nemusíte sa teda báť, že po jeho práci budete ešte pol hodiny čakať, než podlahy uschnú. Pri upratovaní využíva supercyklónový systém s podtlakom 8000 Pa, čo v kombinácii s hlavnou rotačnou kefou a bočnými kefami znamená perfektne povysávaný prach aj v kútoch. S navádzacím systémom Sencor Nav.18.0 si vytvoríte mapy upratovania a zakázaných zón, nastavíte parametre vysávania alebo vysávania s mopovaním, môžete zvoliť upratovanie iba popri stenách a v rohoch alebo len na vyznačených miestach, naplánujete čas upratovania a sledujete aj stav batérie a priebeh vykonávanej činnosti. Robotický vysávač Sencor SRV 9550BK sa orientuje v priestore pomocou laserového systému LIDAR, gyroskopu, infračervených senzorov a detektora schodov a ďalších senzorov prekážok. Zo schodov nespadne a prelezie aj prahy vysoké do 1,8 cm. Na jedno nabitie vydrží upratovať až 200 minút, potom sa zájde nabiť a s plnou batériou pokračuje tam, kde skončil. Robotický vysávač Sencor SRV 9550BK je jednoducho vysávač, ktorému pri práci skôr zavadziate, ako by vás potreboval. No a čo viac chcieť od ideálneho domáceho pomocníka, než čo najväčšiu samostatnosť?

HEPA filter
Po iných ako HEPA filtroch sa ani neobzerajte. Iba tie dokážu zachytiť aj maličké častice, takže sú ideálne pre alergikov.

Doplnkové funkcie
Vysávač je pri upratovaní skvelý pomocník vtedy, ak ho čo najjednoduchšie môžete použiť aj na povysávanie matracov, sedačiek, pavučín v rohu miestnosti, žalúzií a radiátorov, alebo aj auta. Niektoré vysávače ponúkajú aj špeciálne nástavce na čistenie klávesnice. Dokonca aj tyčové vysávače sa jednoducho zmenia na praktický ručný vysávač pre ľahké vysávanie nábytku a auta, alebo na mop pre mokré vytieranie podláh. Užitočnou vychytávkou sú aj LED svetlá na hubici, ktoré vám posvietia na tmavé miesta pod nábytkom. Robotický vysávač vám síce auto nepovysáva, ale zato v kombinácii s mopom krásne vytrie podlahy. A vy zatiaľ môžete vysávať to auto.

Záruka
Vždy sa informujte, na čo všetko sa záruka vzťahuje a ak je dĺžka záruky jedinou prekážkou k vášmu vysnívanému spotrebiču, nechajte si ju predĺžiť. Veď vysávač nie je malá investícia. Viacročná záruka hovorí o kvalite, za ktorou si výrobca stojí. Robotický vysávač SENCOR SRV 9550BK má 6-ročnú záruku na motor.