Rita Ora (rod. Rita Sahatçiu) je britská speváčka – skladateľka a herečka. Je kosovsko – albánskeho pôvodu. V roku 2012 vydala svoj debutový album, ktorý nesie názov ORA. Rita Ora je tvárou aktuálnej kolekcie na jeseň/zimu 2019/2020 spoločnosti Deichmann s názvom „#Radiate“.

 

Vďaka jej dizajnovým modelom vznikla mladistvá a pestrá kolekcia, ktorá odráža kreativitu a jedinečný štýl tejto speváčky. „Môj štýl sa riadi mojím aktuálnym rozpoložením. To, ako sa obliekam, ukazuje, ako sa cítim,“ hovorí sa Rita Ora. Každý model v kolekcii reprezentuje iný pocit – nezávislosť, kreativitu, zvedavosť, odvahu alebo silu – a inšpiruje k tomu, aby sme sa prostredníctvom svojho individuálneho štýlu nebáli nechať zažiariť svoju vlastnú osobnosť.

 
Vyrastali ste v západnom Londýne. Aké sú vaše najranejšie spomienky týkajúce sa kreativity?
Vyrastať v Londýne je samo osebe kreatívna skúsenosť, a to aj bez vlastného pričinenia. Je tam veľa rôznych etník, národnostných skupín, náboženstiev a hudobných štýlov. Myslím si, že kreativita ma obklopovala odjakživa. Milovala som vizuálnu stránku všetkých vecí, počúvala som hudbu a snažila sa nechať vynoriť pred sebou jej obraz. Vkĺzla som do toho bez toho, aby som si uvedomovala, že robím niečo kreatívne. Jednoducho som si myslela, že je normálne robiť takéto veci. Londýn s tým mal v mojom prípade dosť čo do činenia.

Akú rolu hrala pre vás móda v detstve?
Móda hrala v mojom detstve obrovskú rolu. Dávala mi pocit opory. Milujem módu. Dala mi identitu a vedomie, že som sama sebou.

Prelínala sa móda s vašimi hudobnými a umeleckými aktivitami?
Móda sa s mojimi hudobnými a umeleckými aktivitami prelínala vždy, pretože spolu súvisia. Príde mi zvláštne, keď sa ľudia snažia tieto veci oddeľovať. V skutočnosti potrebujete pri fotení hudbu, aby ste sa dostali do správnej nálady, a potrebujete mať štýl, aby sa okolo vás vytvoril super tím a výsledkom boli skvelé snímky. Podľa môjho názoru jedno ovplyvňuje druhé. Preto by som povedala: Áno! Ja som si však vždy robila a nosila, čo som chcela. Vždy som s rešpektom hovorila to, čo som mala na jazyku, a za svojimi rozhodnutiami som si pevne stála.

Myslíte si, že je dôležité, aby človek prejavoval svoju kreativitu aj navonok?
Presne toto robím! Byť kreatívna a mať schopnosť vyjadriť sa je dnes privilégium. To, že som kreatívna, mi dáva slobodu. Môžem sa odpútať a viesť bezstarostný život. Za to som neskutočne vďačná!

Čo je pre vás najdôležitejšie, keď sa rozhodujete v otázkach módy? Pohodlie? Sexepíl? Odvaha?
Výber štýlu závisí plne od toho, kým chcem v daný deň byť. Verím, že my ženy rozohrávame svoj sexepíl inštinktívne a dávame ho na obdiv každou bunkou, či už si to uvedomujeme, alebo nie. Sme jednoducho také. Ja sa naň spolieham, a spolieham sa aj na svoju ženskosť. Na základe prezentovania svojej sexuality robím najlepšie zo svojich rozhodnutí, pretože mi to dodáva silu. Vnímam to ako krásu a umenie. Závidím mladým ženám, ktoré idú von bez mejkapu a cítia sa pritom dobre a sexi. Osobne sa mi páči vystupovať s istou dramatickosťou, preto sa výrazne líčim a rozhodujem sa, ako sa chcem v ten deň cítiť.


Ako by ste definovali svoj súčasný štýl?

Nechcem sa obmedzovať. Prajem si mať pocit, že si môžem obliecť skutočne čokoľvek. Môj osobný príbeh, čo sa týka módy, je doposiaľ veľmi stručný. Znel vlastne takto: „Fíha, nečakala som od nej, že si oblečie niečo takéto!“ Nikdy nechcem prestať skúšať nové veci!

Kde čerpáte inšpiráciu pre svoj módny štýl?
Nechávam sa inšpirovať určitým vystupovaním, rockovými a filmovými hviezdami, ktorých vystupovanie je rozpoznateľné. Je dôležité, aby oblečenie nenosilo teba, ale ty oblečenie. Stále si hovorím, že na svete je veľa neuveriteľných, prekrásnych ľudí, ktorí majú pochybnosti v zmysle: „To mi nesvedčí“, „To si predsa nemôžem vziať na seba.“ Lenže človek to nevie, pokiaľ to neskúsi. Podľa môjho názoru ide výhradne o to, ako vystupujete. Tak to vidím ja.

Kde si hľadáte outfity?

Pri vyberaní outfitov si robím rešerše. Nie som lenivá. Trávim čas on-line, študujem históriu módy. Občas sa vo svete internetu strácam, pretože najprv si chcem vygúgliť jednu vec, potom narazím na inú a kliknem na ňu a potom zase na ďalšiu. Vytváram rešerše, takzvané moodboardy, a potom si dávam vždy brainstorming so svojimi stylistami. Dookola sa pýtam: „Mám tento look vyskúšať?“ Neustále som aktívna.

Na ktoré modely svojej doterajšej kariéry ste obzvlášť pyšná?
Pravdepodobne najpyšnejšia som na modely, ktoré potom ľudia napodobňujú, napríklad na Halloween, lebo sú nezabudnuteľné. A to je podľa mňa základ. Raz som mala na sebe na červenom koberci neuveriteľnú róbu, ktorá vyzerala ako župan. Ľudia boli zmätení, pretože vlasy som si omotala uterákom a bola som ovešaná diamantmi. Tento look bol inšpirovaný starým Hollywoodom à la Elizabeth Taylor. A bol brilantný. Raz som si obliekla na Video Music Awards bláznivú červenú spodničku a ten outfit som zbožňovala, lebo bol veľmi odvážny. Mimochodom, bolo to spontánne, ale o to vzrušujúcejšie rozhodnutie. Neviem, napadá mi veľa modelov… Potrebovala by som hodiny, aby som si mohla z nich vybrať. Karl Lagerfeld pre mňa raz pripravoval outfit, v ktorom som vystupovala pred monackou princeznou. Monako bolo neuveriteľné! Mala som obrovský klobúk a šaty. Tento outfit mám v skrini doteraz! Bolo to fantastické.

Myslíte si, že je dôležité nemať strach, keď skúšate nové veci?
Nebojácnosť je už sama osebe veľkou výhodou. Samozrejme, že je to dôležité, pretože ako človek rastie, objavuje veci, ktoré dovtedy nepoznal. Je dôležité nemať strach, pretože to je jediná možnosť, ako si urobiť vo svete meno. Keď sa budete všetkého báť, nedokážete to.

Akú najlepšiu radu týkajúcu sa stylingu ste dostali?

Najlepšia rada, akú som dostala, znela: „Urob to, pretože oni si myslia, že nemôžeš.“ Vyskúšala som všetko oblečenie. Ach, bože, mala som na sebe už asi všetko. A občas ľudia hovorili: „Tá sa zbláznila. Ako a prečo to nosí?“ A inokedy zase: „Wow, naozaj jej to sekne.“ Módu jednoducho milujem. Oceňujem prácu, ktorá je za ňou, a obdivujem myšlienkové pochody tvorcov. Verím, že ľudia spoznajú podfuk a myslím, že ja nikoho nepodvádzam a nikoho v móde nenapodobňujem. Všetko je autentické.

Máte tip pre mladých ľudí, ktorí sa snažia nájsť svoj vlastný štýl?
Moja rada znie, že je v pohode, ak ste ho ešte nenašli! Nestane sa to cez noc. To, na čom nakoniec skutočne záleží, je vaša sebadôvera a okolie. Myslím, že to má obrovský vplyv na váš štýl. Rovnako ako hudba.“ Takže by som im jednoducho povedala, aby brali do úvahy tieto veci. Rozmýšľali nad tým, čo radi počúvajú a kam sa chcú dostať. Nesnažiť sa zapadnúť niekam, kde to nesedí.
Čo prináša nová kolekcia Deichmann?
V kolekcii nájdeme najzaujímavejšie trendy nadchádzajúcej sezóny: športovú módu, ktorú zastupujú chunky tenisky s neónovými detailami v svietivo žltej farbe alebo s leopardím vzorom a modely v metalickej striebornej a zlatej farbe na vysokej platforme. Čižmy, šnurovacia obuv a modely s dierovaným vzorom zdobené nitmi a prackami v rockovom štýle, podčiarkujú kreativitu a osobnosť, zatiaľ čo ponožkové čižmy nad kolená so štrasovými kamienkami a členková obuv s pestrou potlačou imitujúcou hadiu kožu, vytvoria odvážny a nápadný look. Kolekciu dopĺňa členková obuv vo westernovom štýle a lodičky s farebným prechodom.