
Miriam Šramová je vzťahová poradkyňa. Venuje sa vzťahovému poradenstvu, ktoré zahŕňa partnerské vzťahy, rodinné vzťahy a vzťahy na pracovisku. Je absolventkou Prešovskej Univerzity, Univerzity Komenského a Webster University Missouri. Okrem toho však rada pečie. Chcete vedieť, ako sa dá pečenie spojiť so vzťahmi?
Po 15 ročnej kariére v nadnárodných korporáciách momentálne študuje psychológiu na Katedre psychológie Univerzity Komenského a Sigmund Freud University vo Viedni. Je zakladateľkou projektu Úspešné ženy, v rámci ktorého organizuje populárno – odborné konferencie na tému vzťahov. Okrem vzťahového poradenstva sa venuje dcére, pečeniu, potápaniu a behaniu. Je zakladateľkou projektu Koláčoterapia a Staromestského garážového výpredaja.
Mimi Šramová sa pečeniu venuje od svojich šiestich rokov, priviedla ju k nemu stará mama z Hýb. Svoju prvú tortu upiekla vo svojich deviatich rokoch a bolo to prekvapenie pre mamu k jej 33 narodeninám. Po 15 rokoch v nadnárodných korporáciách zavesila na klinec kariéru lobistky, urobila si rekvalifikačný kurz a začala sa pečeniu venovať intenzívne. Založila si firmu Chez Mimi Bakery, ktorá sa špecializuje na personalizované plnené a zdobené cupkejky a svieže a veselé ovocné torty. Mimi je zakladateľkou Koláčoterapie – kurzov kreatívneho pečenia pre jednotlivcov, tímy a teambuldingy. Je známa tiež svojimi video tutoriálmi na Youtube. Dobroty Chez Mimi Bakery nájdete pod rovnomenným názvom na sociálnych sieťach- FB, Instagrame aj LinkedIn.
Dlhé roky ste pôsobili v korporácií. V čom vám dáva súčasná práca slobodu?
Vo svojom živote som vďačná za každú jednu skúsenosť. Či to bolo pečenie koláčov s mojou starou mamou, keď som mala 6 rokov, balenie haringov v rybacej továrni v Holandsku počas študentských čias, alebo práca v bare na zámku počas leta vo Francúzsku na Loire. Za totality sme nemohli byť príliš kozmopolitní, iba ak smerom na východ. Rodičia ma už vtedy strategicky nasmerovali na štúdium jazykov, zahraničie a medzinárodný rozmer. O to radšej som sa vrátila na rodné Slovensku, aby som tu všetky nabraté skúsenosti zúžitkovala v medzinárodných korporáciách. Boli vzostupy aj pády, pracovné aj súkromné. Ale to patrí k životu. Ako sa hovorí, čo nás nezabije nás posilní a po každej búrke vyjde slnko.
Ste vzťahová poradkyňa, pečiete koláče a vediete kurzy s názvom Koláčoteratia. O čom je?
Koláčoterapia je moja oslava pečenia a psychológie. Pečenie je pre mňa forma relaxu a možnosť povoliť uzdu fantázii, vybúriť sa na farbách, chutiach, ingredienciách, príchutiach, farebnosti. Pečenie mi tiež vytvára kvalitne strávený vzťah s mojou dcérou, keď nakupujeme suroviny, pripravujeme, pečieme, chutnáme, fotíme. O tom je presne koláčoterapia. Budú to presne tri roky, kedy sa pred Vianocami zídeme so známymi, ich deťmi a kamarátmi, aby sme spomalili a v predvianočnej uponáhľanej dobe si spoločne napiekli vianočné koláčiky, porozprávali sa a strávili spolu príjemné chvíle. Je to akýsi teambuilding s tou výhodou, že nemusíte po sebe upratovať doma kuhyňu. Teší ma, že sa z Koláčoterapie stala každoročná záležitosť a ľudia sa na nej pravidelne s deťmi zúčastňujú. Minulý rok sme mali vypredané všetky štyri kurzy.
Aj pečenie koláčov je o podpore vzťahov, ostatne ako aj iné spoločné aktivity. Na čom, pokiaľ ide o vzťahy, by sme mali najviac popracovať?
Na komunikácii. Znie to ako fráza, ale vážne v dnešnej dobe majú ľudia problémy s komunikáciou. Držia svoje pocity v sebe, nevedia ich pomenovať, odkomunikovať, identifikovať. Nekomunikácia je zdrojom mnohých konfliktov a nedorozumení. Ľudia často nevedia riešiť krízové situácie vo vzťahoch, či už v práci alebo doma. O čo by bol svet krajší a život lepší, keby sa konflikty a nedorozumenie riešili operatívne a kultivovane. Neeskalovalo by sa napätie a ušetrilo by sa veľa preplakaných nocí, negatívnych emócií a zlomených duší.
Nekomunikácia vo vzťahu často vedie k nevere.
Prečo sú ľudia neverní?
Nevera patrí k životu odjakživa. Bohužiaľ málo ľudí je monogamných a nepodľahne pokušenia z neznámeho. Ľudia sú hedonisti, chcú si užívať. Ak k tomu pridáme rýchlu dobu materializmu a digitálny pokrok, vyjde nám z toho neskutočný násobok neobmedzených možností na flirtovanie a úlety. Človek v dnešnej dobe môže sedieť v pohodlí obývačky vedľa variacej manželky v kuchyni a četovať pritom naraz s desiatimi ďaľšími ženami. Bohužiaľ aj toto je realita a smutný obraz dnešnej doby. Žijeme v stresujúcom období materiálnych a spoločenských nárokov na jedinca. O to viac sa ľudia snažia uniknúť z reality cez rôzne závislosti alebo úlety. Napríklad aj cez neveru.
Partnerstvo je o tom, že by dvaja ľudia mali spolu rásť. Kde sa najčastejšie stane chyba a pokazí sa to?
Každý vzťah sa vyvíja a má rôzne fázy. Prechádza dobrým aj zlým obdobím. Je dôležité nevzdať to pri prvej väčšej kríze a brať to ako skúšku, výzvu, posun. Bohužiaľ ľudia nie sú pripravení riešiť konflikty a často radšej utečú alebo strčia hlavu do piesku. Pri prvom probléme vymenia vzťah za druhý, mysliac si, že tam to bude lepšie. Často ale nastúpi sklamanie aj v ďalšom vzťahu. Následne prídu depresie a psychosomatické problémy. A nezabúdajme, že odborná pomoc v podobe psychiatra, psychológa alebo vzťahového poradcu je v našej spoločnosti vnímaná ako tabu a hanba.
Ako má žena prekonať krízu po rozchode alebo rozvode?
Aj rozchod má viacero fáz. Vyrovnanie sa so skutočnosťou a prijatie faktu rozchodu, trvá nejaký čas. U každého je táto emočne rekonvalescenčná doba iná. Neexistuje návod na to, ako prežiť rozchod alebo rozvod. Nie nadarmo sa hovorí, že rozchod je druhou najtraumatizujúcejšou záležitosťou v živote, hneď po strate blízkej osoby. A čo robiť v prípade nečakaného rozchodu? V prvom rade nechať voľný priebeh emóciám. Vyplakať sa, vykričať. V druhom rade pomôžu kamaráti a blízki. Vtedy sa ukáže, kto je skutočný priateľ. Presne ten, ktorý vás dokáže počúvať neustále dookola najbližšie tri mesiace, ráno, na obed, večer, kedykoľvek zavoláte. V neposlednom rade, keď prekonáte tieto dve fázy, príde na rad tretia, a to je neustále plánovanie činnosti a programu. Naprogramujte si svoje dni tak, aby ste nesedeli zatvorení a užialení doma. Choďte do prírody, do mesta, medzi ľudí. Prihláste sa do nejakého kurzu, navštevujte komunitu, oprášte staré známosti. Často sa počas vzťahu prispôsobíme partnerovi a stretávame sa s jeho okruhom známych na úkor nášho. Príde ale deň, keď nám budú naši vlastní priatelia chýbať. Tiež trvá nejaký čas, kým si vytvoríme nové väzby. Nie každý je extrovert a dokáže sa zoznamovať s novými ľuďmi na počkanie.
Ako si udržiavate vnútornú harmóniu?
Každý človek musí prísť sám nato, čo ho upokojuje a čo naopak rozčuľuje. Tiež je to proces. Viem napríklad, že keď mám nejakú psychickú záťaž a prekonám sa a idem behať do parku alebo len tak sa prejsť do prírody vyvetrať si hlavu, zaručene mi to pomôže. Inokedy pečiem aj niekoľko hodín a popritom rozjímam nad vecami. Alebo sa o tom porozprávam s priateľom a blízkymi. Vždy ma zaujíma ich názor. Niekedy je vnútorná harmónia aj o tom povedať ľuďom NIE a nevytvárať si zbytočne stres. Aj to sa treba naučiť. Stres si vyrábame často sami tým, že si na seba vytvárame vysoké nároky. Veľakrát nezmyselne a zbytočne.
Aké sú priority, ktorými sa v živote riadite?
Myslím si, že ak je človek čestný, úprimný a pravdovravný, nemôže stúpiť vedľa. Áno, môže mať nepriateľov, ktorí neznesú pravdu priamo do očí, ale aj vtedy si môže čestne stáť za svojim názorom. Existuje stále veľa ľudí, ktorí nevedia prijať realitu a radšej žijú v bubline. Ja si vždy vyberám tú zložitejšiu, kľukatejšiu cestu. K tomu, ak človek robí niečo s vášňou, je jedno či pečie koláče, stavia domy alebo opravuje záchody, je predurčený na úspech. Raz mi môj priateľ povedal, že nepozná charakternejšiu ženu ako som ja. To ma celkom potešilo.
Andrea Hinková – Tarová
Foto: Desana Dudášová a archív Miriam Šramovej