Niektorí ju milujú, iní nenávidia. Nenávisť je prisilné slovo, no v tomto kontexte to môže znieť skôr ako metafora. Nad neprajníkmi však ona len mávne rukou a ide si svoje. Má svoju cestu a nerieši, čo si o nej, kto myslí. Má niekoľko biznisov a nedávno otvorila v centre Bratislavy krásnu ružovú kaviareň plnú kvetov, skvelej kávy, drinkov a výborných koláčov.
Zuzana Plačková


Možno si ju pamätáte z jednej reality show alebo z jej účinkovania v pánskom časopise. Povedzme si pravdu. Koľkých ľudí, ktorí sa v istom čase denne objavovali na obrazovkách v rámci reality show, si pamätáte? Ja nikoho, okrem Zuzany, ktorá zobrala svojich 5 minút slávy pevne do rúk a začala na sebe a svojej značke pracovať.

Zuzka, kaviareň Pink Garden bolo splnenie vášho sna?
Nie, už dlho som hľadala niečo, v čom by som sa určitým spôsobom našla. Nechcela som investovať našetrené finančné prostriedky do niečoho, čo by nešlo, alebo by ma to sklamalo. Biznis je hop alebo trop. Na dovolenke v Londýne som videla podobný koncept ako je táto kaviareň a povedala som si, že si to upravím podľa seba. Stále však ide o koncept ružového s koláčmi.

Kto je cieľová skupina?
Všetci. Či sú to deti, staršie dámy, alebo ľudia v mojom veku. Okrem kávy a koláčov, som sem naučila chodiť ľudí aj na večerné drinky. Keď sem kedykoľvek večer prídem, je tu úplne plno.

Zuzka, ste kráľovná Instagramu. Veľa ľudí chce ísť smerom influencer marketingu. Poradíte, ako ste si budovali svoju základňu?
Tým že ma ľudia poznali, išlo mi to jednoduchšie. Každý pozná meno Plačková. Buď v negatívnom alebo pozitívnom zmysle. Budovanie followerskej základne bolo postupné, trvalo dva alebo tri roky, a v súčasnosti je môj profil jeden z najsledovanejších na Slovensku.

Nie o všetkých účinkujúcich s reality show vieme aj po skončení súťaže. Veľa z nich ako sa hovorí, zapadlo prachom. Vaše meno zostalo a jeho popularita stúpa.
Všetko je o kontaktoch a o hlavnom meste. Keby som sa nepresťahovala do Bratislavy a zostala by som žiť v Čadci, zrejme by som zanikla. Takto som zostala na očiach, objavovala sa na rôznych akciách a ľudia si ma zapamätali. Keď som sa objavila na nejakej prestížnej akcií, písali o mne aj médiá, takže som si postupne budovala meno. V čase, kedy začal byť módny Instagram, prestala som chodiť na spoločenské akcie a teraz si dokážem cez túto sociálnu sieť urobiť väčšiu reklamu, než akú by mi urobili akékoľvek médiá.

A čo najdôležitejšie pri budovaní osobnej značky? Zostať sama sebou?
Určite áno. Kedysi som tiež uletela na tom, že má pozná päť ľudí, ale tých prvotných päť minút slávy treba len predýchať. Až potom zistíš, či si ťa ľudia zapamätajú alebo zanikneš. Ak si iný, a robíš niečo inak, ľudia si to pamätajú. Vždy som bola sama sebou a išla som za tým, čo som si zmyslela. Niečo mi napadlo a nezaujímalo ma, že mi niekto hovoril, aby som do toho nešla, lebo to nepôjde. Kto ide do biznisu s tým, že chce zarobiť za týždeň, nikdy nezarobí. Každý biznis potrebuje svoj čas a buď to ide dobrým alebo zlým smerom. Som biznis žena a buď o peniaze prídem, alebo mi zarobia ďalšie. Navyše, táto kaviareň nie je môj prvý biznis. Mám ich viac a možno to ani ľudia nevedia. Toto je jeden z prvých projektov, ktoré som zverejnila. A určite ešte nekončím, chcem expandovať.

Veľa ľudí brzdí na ceste za svojimi snami strach.
Keď ťa brzdí strach, nedosiahneš nič. Keď neskúsiš, nevieš. Veľa ľudí má skvelé nápady a buď nemajú peniaze na ich realizáciu alebo majú strach, že o ne prídu. Lenže o tom to je. Keď o ne prídeš, ideš odznova. Každý, kto je v biznise, je raz dole, inokedy hore. Aj v živote je to tak.

Ako sa vám darí udržiavať vnútornú harmóniu?
Pálim očistné sviečky, vďaka ktorým sa očisťujem od negatívnej energie. Inak ja som vyrovnaná so všetkým. Za tie roky ma už neprekvapí nič. Je to podobné ako tenis, len od seba odpinknete zlú energiu ako loptičku. Ak by som si mala pripúšťať všetky negatívne energie, asi by som bola v blázinci.

Aký je váš vzťah k peniazom?
Milujem peniaze. Je to energia, a veľmi dobrá. Peniaze prinášajú voľnosť, lepšie sa s nimi dýcha a celkovo žije. Keď ich človek nemá, má depku, lebo stále premýšľa nad tým, ako ich zarobiť a zaplatiť účty. S peniazmi sa žije ľahšie. Peniaze sa rovná sloboda, aj keď zdravie sa za ne nedá kúpiť, takže určite mám na prvom mieste v rebríčku zdravie. Mať k tomu peniaze je len veľmi dobrý bonus.

Ste typ človeka, ktorého obrazne povedané, ľudia milujú alebo nenávidia. Sčasti tento obraz urobila medializácia. Viac vám dala lebo vzala?
Nepotrebujem, aby ma mali všetci radi. Nemusím ich presviedčať o tom, aká som a aká nie som. Každý človek si svoj názor na iného človeka vytvorí sám a to najmä potom, ako si s ním sadne a porozpráva sa s ním. Až potom zistí, či je to tak, ako sa hovorí, alebo zistí, že išlo len o skreslený pohľad. A čo sa týka samotnej medializácie, určite mi viac dala. Keby som bola len Zuzana Plačková, ktorú nikto nepozná a otvorím si takúto kaviareň, išla by. Ale nie tak, ako ide, keďže ma ľudia poznajú. Dôkazom toho je fakt, že cez víkendy ľudia čakajú na to, aby si mohli sadnúť. A aj to mi priniesla medializácia.

Čo robíte vo voľnom čase?
Dovolenkujem a spím. Mám toho naozaj veľa, niekedy neviem zaspať, lebo sa mi nevedia upokojiť myšlienky a ráno vstávam opäť s myšlienkami na biznis. Takže najlepší relax je dovolenka a spánok. A ešte rada jem a to všetko a veľa.
Andrea Hinková – Tarová

Foto: Lucia Žofčíková