Na slovenskej hudobnej scéne je 20 rokov. Začínala v skupine IMT Smile, neskôr pôsobila v kapele PEHA a následne prešla na sólovú dráhu. Na svojom konte má niekoľko albumov a najmä hitov, ktoré miluje celý národ.

Katarína Knechtová sa narodila v Prešove v roku 1981. Začiatky jej muzikálnosti siahajú ešte do čias Základnej ľudovej umeleckej školy, kde študovala hru na klavír. V 15 rokoch ju Ivan Tásler obsadil ako vokalistku v kapele IMT Smile. O rok neskôr v roku 1997 založila kapelu PEHA. V roku 1999 vyšiel debutový album s názvom Niečo sa chystá. Do rádií sa dostala pieseň Diaľkové ovládanie, ktorá sa stala po dobu 2 mesiacov najhranejšou skladbou na Slovensku.

Kapelu v tom istom roku vyhlásili za objav roka. V období rokov 2001 – 2005 sa Katka autorsky podpísala pod také hity, ako sú Spomaľ, Slnečná balada, Hlava vinná, telo nevinné, Za tebou či Spomaľ. Práve skladba Spomaľ viedla rebríčky slovenských aj českých rádií viac ako 9 týždňov a púšťa sa do dnešného dňa.

V roku 2007 prišiel ďalší megahit, a to Muoj Bože, ako titulná skladba k filmu Juraja Jakubiska Báthory.

Rok 2008 bol pre Katku zlomový. Opustila skupinu PEHA, vydala sa na sólovú dráhu a 1.12. 2008 jej vyšiel prvý sólový album Zodiak. Po mesiaci sa album stal platinovým a skladba Vo svetle žiariacich hviezd bola niekoľko týždňov najhranejšou v rádiách. V tomto roku Katka nadviazala zaujímavú spoluprácu s Christianom Eignerom (svetovo uznávaný producent, koncertný bubeník legendárnych Depeche Mode a spoluautor piesní Dave Gahana). Vzniká úplne nová skladba To musí byť len láskou.

Vo februári 2012 vyšiel Katkin druhý sólový album Tajomstvá pod ktorý sa producentsky podpísal Christian Eigner. Album má aj svoju anglickú mutáciu, určenú pre zahraničné trhy a nesie názov Love and Regret. Každá verzia obsahuje 11 nových skladieb, pod všetky sa Katka autorsky podpísala.

Od začiatku svojej kariéry sa zúčastňovala na rôznych festivaloch a vystúpeniach, a to nielen na Slovensku a v susednom Česku, ale napríklad aj v Londýne či Číne. Minulý rok vydala album Premeny a o ňom, ako aj o jej premenách sme s ňou hovorili. 

Čím je album Premeny špecifický?
Album Premeny je hudobnou mapou toho, čo som počas 20 rokov na hudobnej scéne urobila. A je iný aj v tom, že nejde o tzv. výberovku. Sú to skladby, ktoré mapujú moju cestu a sú prearanžované pre kapelu a malý orchester. Ide o silné skladby, podčiarknuté živými nástrojmi v podobe malého orchestra. Najprv sa robili takéto aranžmány, pretože som chcela turné s malým orchestrom. Turné s názvom Prežijú len milenci tour bolo tak úspešné, že mi prišlo ľúto, že to nebude nikde zaznamenané. V lete som teda išla do štúdia a natočila album Premeny a nový singel FEA ako bonus. Na jeseň sme išli ďalšiu časť turné a tým sa akoby kapitola uzatvorila.

FEA – chemický vzorec na lásku. Existuje? Funguje?
Vraj áno. Obsiahnuť tému lásky je niečo, o čom sa bude písať a spievať stále. Náš život je postavený na vzťahoch medzi ľuďmi a každý z nás lásku rieši. Naše rozhodnutie a živočíšnosť ovplyvňujú určité chemické procesy v tele. Prišlo mi veľmi zaujímavé presne o tom napísať skladbu FEA. Sú látky, ktoré produkuje naše telo, keď živočíšne (pudovo) na niekoho reaguje, a to vzápätí rozhodne. Je medzi nami chémia a každý kto to zažil, vie o čom hovorím.

20 rokov na scéne, začínala si v skupine IMT Smile, nasledovala PEHA a sólová dráha. Vystupovala si ako predskokanka legendárnej kultovej kapely Depeche Mode, kde si spolu s harfistom Michalom Matejčíkom zaspievala hit My Joy, ktorý táto kapela vydala ako B – side. Nešlo teda o prvoplánový hit. Prečo si sa rozhodla pre túto skladbu?
S Michalom sme premýšľali, ktorá skladba by bola pre ortodoxných depešákov zaujímavá. Ja mám rada pesničky, ktoré nie sú prvoplánové. Mohli by sme pokojne zahrať megahit Personal Jesus, ale to nebola naša cesta. Išli sme po béčkových singloch a tam sme hľadali niečo, čo má silnú melódiu a vedeli to s harfou spracovať. My Joy mi prišla ako najlepšia, dali sme ju od srdca a mala veľký úspech.

Spolu s albumom Tajomstvá si získala na svoju stranu veľkú časť fanúšikov tejto kapely. Ako ho zobrali skalní fanúšikovia?
Pre fanúšikov, ktorí sú u mňa zvyknutí sa rockovejší a pesničkovejší žáner bol tento album trochu prekvapením. Stále to boli pesničky, ale pre niektorých už boli aranžmány trochu na hrane. Mám rada chémiu a je ťažké niekedy presvedčiť ľudí na určitý progres. Veľa fanúšikov pribudlo a pre iných to už bolo príliš.

Počas svojej kariéry si vydala niekoľko albumov a každý album priniesol inú Katku. Zoberme si ako príklad už spomínané Tajomstvá, alebo predtým Zodiak, ktorý je trochu mysteriózno – ezoterický. Čím to je, že si nedržíš jednu líniu, ale stále je cítiť v tvojej tvorbe určitý progres?
Sama si niekedy hovorím, či to nie je niekedy aj na škodu, lebo keď človek ide v jednej línií, ľudia si ho vedia lepšie zaradiť. A ja stále inak vyzerám a v muzike niečo nové vymýšľam… Som taký typ osobnosti. Stále potrebujem skúšať nové veci. Pri sólovej kariére som pochopila, že je neskutočne veľa možností a moji fanúšikovia sa naučili byť tomu otvorení. Nie som len rocková speváčka aj keď je to poloha, ktorá mi najviac sedí. Baví ma však aj elektronika a milujem aj ľudové piesne. Keď som hrala s Cigánskymi diablami, cítila som sa tam ako ryba vo vode. Som rada, keď môžem skúšať nové veci. Medzitým som mala ženskú punkovú kapelu Cubes. Skúšam rôzne polohy ako producent aj ako muzikant.

Je to tým, že stále nie si spokojná?
Asi áno, je to taká vnútorná nervozita a nepokoj, ktorý má stále niekde ženie.

Počas tvojej kariéry si vydala niekoľko megahitov. Ako sa dá prekonať tak veľký hit ako napríklad Spomaľ?
Toto je pre muzikanta obrovské šťastie a zároveň veľká guľa na nohe. Tým, že sme malý trh a tie skladby zasiahnu ľudí, tak je úplne jasné, logické a predvídateľné, že ďalšie dva, tri, štyri single alebo ďalších deväť rokov nie je možné mať takýto silný hit. Napriek tomu prišli hity ako Muoj Bože a niekoľko ďalších ako Naveky a teraz FEA. Stále si však hovorím, že keď sa niečo také podarí, tak je už asi koniec. Našťastie sa mi to stále nejakým spôsobom podarilo. Človek je za hity vďačný, ale zároveň mu podkopávajú cestu v ďalšej tvorbe, ktorá nemusí byť menej silná, ale  singlová záležitosť a sila danej pesničky súvisí zrejme aj s kolektívnou náladou, aká vládne v spoločnosti. A ak tie veci do seba zapadnú, vznikne silný hit.

Zažila si niekedy pocit vyhorenia? Ak áno, ako to riešiš?
Veľakrát som to zažila a vtedy nie som schopná robiť vôbec nič. Len sa dávam dokopy, nechávam si čas na spracovanie. Pracujem s emóciami a niekedy príde obdobie, keď má človek veľa energie, nápadov a všetko chce zrealizovať a má pocit, že všetko je odsúdené na úspech, ale pritom to tak nie je. Energia však ide stále, a tak sa človek unaví sám zo seba. Vtedy potrebuje čas, aby sa s tým vyrovnal a získal znovu silu.

Hovorila si o premenách svojho výzoru. Mnohí si ťa pamätáme aj s holou hlavou, či červenými vlasmi. Je pravda, že je to už dosť dávno, ale ľudia ťa majú aj takto zafixovanú. Teraz vo videoklipe FEA si doslovne stelesnením krásy. Čo sa stalo, že si prešla takouto premenou?
Človek starne, mení sa a ľudia ma majú zafixovanú v období dievčenskej punkovej nerozvážnosti a v časoch, keď som bola v chlapčenskom kolektíve. Veľmi som vtedy chcela medzi nich zapadnúť, vyzerať ako oni a držať s nimi krok. Keď som sa ocitla na sólovej dráhe, tak som začala vnímať iné veci a hľadať svoju ženskosť a osobitosť. A išlo to samo od seba. Je pravda, že keď sa pozriem na svoje staré fotografie, vidím 100 rôznych osobností a všetky sú iné ako tá dnešná.

Ako sa udržiavaš vo forme?
Snažím sa zdravo stravovať, ale nedarí sa mi to. Chvíľu to vydržím a potom sa vrátim do svojich zabehaných koľají. Mám rada starú klasickú „gadžovskú“ kuchyňu, domáce jedlá a celkovo rada jem. Pribrať 3 – 4 kilogramy pre mňa nie je žiadny problém. Snažím sa športovať, ale nemám nastavený žiadny systém, nakoľko veľa cestujem. To rozbíja systém pravidelnej stravy, športovania aj spánku. Keď som doma dlhší čas, tak si zdravo navarím, dobre sa vyspím a chodím pravidelne cvičiť. V Prešove mám osobnú trénerku a keď som doma, tak cvičím pod jej dohľadom 4-krát do týždňa a niekedy aj dvojfázovo. Šport ma vo všeobecnosti veľmi napĺňa, udržiava v kondícií a mám vďaka nemu viac energie aj na pódiu a lepšiu kondičku. Je aj veľmi dobrým liekom na unavené dni, kedy človek nemá energiu. Kvôli svojmu životnému štýlu som mala aj zdravotné problémy súvisiace s trávením, dvakrát som prekonala zápal žalúdka, problémy s pankreasom a už som si musela vtedy naozaj dávať pozor. A zo sedenia v aute som mala problémy s chrbticou a operovali mi koleno.

Čím to je, že v Prešove žije toľko talentovaných ľudí?
Prešov je veľmi zvláštne mesto. Pochádza odtiaľ neuveriteľné množstvo šikovných muzikantov a ešte sa ich určite veľa narodí. Na druhej strane je to mesto duchov. Nič sa tam nedeje a keď aj áno, ľudia nikam nechodia. Napríklad v kine je často človek takmer sám. Je to úplne iný svet ako Bratislava.

Prečo tam stále zostávaš?
Ak by som nemala takúto prácu, asi by som tam nezostala. Na druhej strane mi práve pri tejto práci to mesto maximálne vyhovuje. Som tam rada, pretože mám svoj pokoj, zázemie, rodinu. Som dosť naviazaná na ľudí, ktorí sú v mojom živote, a to je výhoda.

Plánuješ rodinu?
Ak by som ju mohla mať, tak ju mám hneď teraz, ale niektoré veci sa nedajú uponáhľať.

Andrea Hinková – Tarová