Kam so špakmi?

To je otázka, ktorá trápi všetkých správcov verejných priestorov. Pretože úmerne s poklesom popularity fajčenia stúpa náročnosť verejnosti na čistotu verejných priestranstiev a budov. A špak kdesi na chodníku, nedajbože na chodbe úradu, to je veľmi zlá vizitka nielen pre upratovaciu službu.

Verejné stojanové popolníky sú určené na eliminovanie tohto problému – samozrejme, ak sú dostupné.

Okrem udržiavania poriadku na zemi udržujú nepriamo stojanové popolníky poriadok aj vo vzduchu. Koncentrujú totiž fajčiarov v rámci budov a prevádzok na jedno miesto. Zvyčajne dostatočne ďaleko od ostatných zamestnancov či návštevníkov.

Ďalším dôvodom na zaobstaranie stojanových popolníkov je prevencia požiarov. Aká prevencia, poviete si, veď oni budú pri tom popolníku fajčiť a to je predsa otvorený oheň!? Áno, je. Ale opäť na mieste, kde ho chcete a môžete mať pod kontrolou.

Pri výbere stojanového popolníka by ste mali zvážiť tieto okolnosti:

  • Koľko ľudí bude popolník využívať? Budú to len zamestnanci? (Tí sa totiž dajú ľahšie spočítať) Alebo bude na mieste prístupnom zákazníkom a návštevám?
  • Od počtu používateľov závisí potrebný objem popolníka a frekvencia jeho čistenia.
  • Kde sú hlavné komunikačné kanály medzi budovami vo firme? Každá vychádzka von je pre fajčiara motiváciou zapáliť si. Popolníky by mali pokrývať hlavné trasy, vchody a východy.
  • Aké sú prevládajúce smery vetra? Ako často sa vyskytujú smršte a silný vietor, ktorý môže rozfúkať horúci popol na desiatky metrov?
  • Ktorý priestor chcem bezpodmienečne ochrániť pred špakmi, či pohľadom na fajčiacich zamestnancov?
  • Koľko stojanových popolníkov musí byť elegatných a koľko nevyžaduje až takú mieru reprezentatívnosti?

Pri výbere sa nedajte zlákať jednoduchou rovnicou – veľký popolník, veľký objem, malá frekvencia vypratávania.  To je síce pravda, ale špaky sa časom rozkladajú a najmä ak navlhnú, nešíria okolo seba práve vôňu konvaliniek.

Ďalším dôležitým odporúčaním nenechať sa vyprovokovať k neuváženej a prehnanej iniciatíve ohľadom eliminácie fajčenia. Fajčiari totiž budú fajčiť, či sa nám to páči, alebo nie. Dôležité je násť kompromis, či využiť to správne sociálne inžinierstvo a motivácie.
 A ukrývanie popolníkov za rohy môže tiež spôsobiť presný opak toho, čo chcete dosiahnuť. Špaky nebudú v popolníkoch, ale po chodníkoch.

Aj keď sa jedná o nepríjemný zlozvyk, treba boj s ním poňať ako šport a využiť všetky možnosti v prospech zdravia a poriadku.