joga

Jogu mnohí chápu ako relaxačné cvičenie, ako prostriedok na schudnutie, ale aj cestu k dokonalému pružnému telu. Dáme vám zopár top argumentov, ktoré vás presvedčia, že joga ponúka oveľa viac benefitov, ako len vedieť dať nohy za hlavu.

8 dôvodov prečo robiť jógu

  1. Úbytok hmotnosti

Je to jeden z hlavných impulzov ľudí, ktorí sa chcú zbaviť nadbytočných kíl a udržať si optimálnu váhu nastálo. Najjednoduchšie je začať s pozdravom slnku. Dá sa ľahko zafixovať a cvičiť ideálne vždy ráno. Okrem tohto základného cvičenia, a teda súbežne s dennou praxou jógy, máte tendenciu stať sa citlivejšími na niektoré druhy potravín. Začnete viac počúvať svoje telo. To vám pomôže dostať trvalo váhu pod kontrolu.

  1. Aktivita 3 v 1

Pravidelnými návštevami jógových lekcií sa budete cítiť skutočne zdravo, hoci nie ste práve fyzicky 100 percent fit, no budete psychicky a emocionálne vyvážení. Pravidelnosťou dosiahnete zjednotenie tela, mysle, aj dychu. Samozrejme po čase, pekne pomaly a trpezlivo. Byť zdraví neznamená nebyť chorí. Jóga pomáha pochopiť, že fit musí byť celý človek.

  1. Imunita v top stave

Ľudský systém sa skladá z tela a mysle. Nezrovnalosti v tele majú vplyv na myseľ a rovnako sa nepokoj v mysli môže prejaviť, ako ochorenie v tele. Jóga podporuje činnosť orgánov a silu svalov, pričom dýchacie a meditačné techniky spôsobujú postupné odbúravanie stresu a zlepšenie imunity. Začnete myslieť pozitívne, pretože výsledky na seba nenechajú dlho čakať.

  1. Eliminovanie stresu

Niekoľko minút jógy denne je skvelým spôsobom, ako sa zbaviť stresu, ktorý sa na vás lepí každý deň. Prísne jógové držanie tela, hlboké dýchanie a meditácie sú účinnými technikami na uvoľnenie stresu. Jóga nie je zadarmo. Je za ňou veľký kus driny, no prináša ovocie, najmä ak sa vám zautomatizuje a stane prirodzenou súčasťou dňa.

  1. Mozog v pohybe

Človek má prirodzenú tendenciu myslieť buď v minulosti alebo budúcnosti. Priznajte si, málokedy sa dokážete v tejto dobe zastaviť a byť prítomní. Jóga dokáže trénovať myseľ tým, že zameriava pozornosť na dych a prítomný okamih na cvičenie na podložke. Absolútne sústredenie na pohyb, dýchanie a prevedenie jógových pozícií, prinúti mozog sa zastaviť a nemyslieť. Mnohí sa snažia nájsť v jóge meditáciu, pričom si neuvedomujú, že sa to práve deje. Že meditujú už počas cvičenia.

  1. Fit vzťahy

Jóga môže nepriamo v mnohých prípadoch pomôcť zlepšiť vzťahy s okolím. Uvoľnená myseľ v tele spokojného človeka, má schopnosť lepšie sa popasovať s problémami. Je výsledkom dlhodobého tréningu, preto začnite pomaly, postupne. Skúste sa len zastaviť, sadnúť si na tiché miesto, zapáliť obyčajnú čajovú sviečku, pár minút pozerať do plameňa a na nič iné nemyslieť. Len ho pozorovať. To je perfektný začiatok.

  1. Viac energie

Cítite sa večer úplne slabí? Pohybovať sa medzi desiatkami pracovných či rodičovských úloh počas dňa je vyčerpávajúce. Ako podať výkon a zároveň si zachovať čerstvú myseľ? Zázračná pilulka neexistuje. Niekoľko minút jógy každý deň, vám však dodá viac energie, ako množstvo kofeínu. Najmä ráno má jóga perfektný účinok. Budete mať hneď iný štart do dňa.

  1. Pružné telo

Ako pri všetkom inom, i tu si vidina dobrého fyzického stavu vyžaduje železnú pravidelnosť. Už desať minút jógy denne vás posunie o kus vpred. Časom získate potrebnú silu aj ohybnosť. Automaticky sa zlepší aj vaše držanie tela počas bežných aktivít a sedieť na kancelárskej stoličke už bude menším utrpením. Prestanete sa hrbiť, skvalitní sa váš spánok a pri dlhšej chôdzi ustúpia bolesti chrbta. Zdynamizujú sa vám pohyby a niektorí jogíni tvrdia, že dokonca vyrastiete. Isto, veď vzpriamený človek je hneď vyšší a krajší.

yoga
Aj pri joge sa dá zapotiť

Kým ju nevyskúšate, neuveríte. Slovo jóga znamená spojenie v každom slova zmysle. Predovšetkým spojenie so sebou samým a okolím. Zároveň predstavuje nástroj na prežitie zdravšieho, vyrovnanejšieho a dlhšieho života. Jej účinky sú známe už tisícročia a našťastie už preniká aj k nám. Jóga je v dnešnej západnej kultúre nesprávne chápaná a interpretovaná. Veľa ľudí, ktorí jógu cvičia, končia svoj jógový rozhľad a učenie pri fyzickom cvičení – ásanach. Aštanga jóga sa dostala na západ v 70. rokoch 20. storočia, kedy sa ju David Williams so svojou vtedajšou partnerkou Nancy Gilgoff, ako prví “západniari” naučili v Mysore v Indii od Pattabhi Joisa. Následne pozvali Pattabhi Joisa do USA, a tak sa doslova bleskovým tempom dostala do celého sveta.

Najdôležitejší je dych

Používa sa špecifický štýl dýchania. Volá sa “Free Sound Breathing”, čo znamená “voľný hlasný dych”. Je odrazom emócií. Keď sa naučíte ovládať dych, naučíte sa ovládať svoje telo aj myseľ. Zvuk dychu je dôlžitý. Počúvate ho počas celej doby cvičenia a dáva vám odpoveď na kvalitu cvičenia. Dĺžka jedného nádychu by sa mala vždy rovnať nasledujúcemu výdychu. Nikdy nezadržiavate dych. Dýchate vždy iba do pľúc, teda do hrudného koša, nie do brucha. Voľný hlasný dych je hrejivý štýl dychu, ktorý poháňa vnútorné teplo. Telo sa počas cvičenia začne značne potiť. Každý výdych odvedie z tela cez pot oveľa viac toxínov, ako pri bežnom dýchaní.

dych
Liečivé účinky jogy

Odstraňuje dlhotrvajúce bolesti, bolesti po úrazoch, lieči skoliózu, zabraňuje osteoporóze, detoxikuje organizmus, vyplavuje toxíny, čistí tráviaci trakt, posilňuje svaly, nervový a kardiovaskulárny systém (v určitých etapách tep vybieha vyššie, ako pri behu), povzbudzuje aj lymfatický systém, odbúrava tuk (pri hodine poctivého cvičenia napríklad aštanga jógy sa spáli až cez 500 kalórií), zvyšuje koncentráciu, čistí a zväčšuje kapacitu pľúc, predlžuje svalstvo a svalové úpony, otvára kĺby – zameriava sa hlavne na bedrovú oblasť, kolená, stehná a členky. Predlžuje všetky hlavné svalové partie, posilňuje telo a hlavnou súčasťou sú predklony. Spolu s otváracou a zatváracou sekvenciou obsahuje niečo cez 70 ásan a jej cvičenie trvá približne 90 minút.


Čo na jógu potrebujete?

Obliecť si treba čo najpohodlnejšie oblečenie. Najlepšie sú dlhé vzdušné nohavice a pohodlné tričko alebo tielko. Cvičí sa naboso. Základom celej výbavy na jógu je podložka. Musí to byť špeciálna podložka, vyrobená z gumeného materiálu, ktorá je nešmykľavá. Karimatky sú vyrobené z plastovej peny a šmýkajú sa, a pri jóge sa môžete pošmyknúť a ľahko prísť k úrazu. Z hygienických dôvodov je vhodné mať vlastnú podložku. Pred hodinou je potrebné si úplne odmastiť, vyčistiť ruky a nekrémovať.

matnohy

Pre koho je joga určená?

Pre každého, kto sa nebojí použiť trochu sily a spotiť sa. Ako uvádza pán Jois: „Iba leniví ľudia si neuvedomujú výhody aštanga jógy.“ Musíte sa však pred hodinou pripraviť na to, že je to náročné cvičenie. Stane sa, že na hodinu prídu ľudia s predstavou jemnej meditácie, a potom sú prekvapení. Náročnosť nemá od cvičenia odradiť, práve naopak – motivovať. Sila, ohybnosť, koncentrácia, rovnováha, správne dýchanie, to všetko sa buduje praxou. Preto je tento druh jógy vhodný aj pre začiatočníkov, každý ide svojím tempom. Môžu ju cvičiť aj tehotné, majú individuálny prístup. Cvičenie sa pre nich odporúča po prvom trimestri, pokiaľ jógu predtým necvičili. Ak majú predchádzajúce skúsenosti, môžu pokojne pokračovať. Vek a telesné proporcie tiež nemajú limit.
Rady k cvičeniu

  • oblečenie z prírodného alebo pružného a savého materiálu, ľahké a pohodlné,
  • nejedzte hlavné jedlo 3 hodiny pred začatím hodiny a nepite veľké množstvo vody tesne pred hodinou. Po cvičení nepite 15 minút a nejedzte pol hodinu. Kvôli zachovaniu tepla v tele,
  • po cvičení chvíľu oddychuje a prikryte sa,
  • necvičte prvé tri dni menštruačného cyklu.

 

Individuálny prístup

Ako certifikovaná inštruktorka jogy mám skúsenosti s verejnými aj so súkromnými hodinami. Jógu cvičím 9 rokov a preferujem osobný prístup, kedy má klient 100 percentnú pozornosť učiteľa, môže sa mu naplno venovať a ušiť pozíciu na mieru. Výhodou je, že dokážem prísť ku klientovi domov na vopred dohodnutú hodinu podľa želania alebo príde klient ku mne. Hoci si za osobný súkromný prístup priplatí, je motivovaný cvičiť doma aj sám a pravidelne. Viac si z hodiny zapamätá. V prípade záujmu a otázok sa obráťte na mňa cez fb fanpage Joga s Adelou.

Adela Jasenovcová

 

Najznámejšie štýly jogy

Ashtanga joga  je dynamická a fyzicky náročná forma jógy, ktorá je založená na cvičení ásan striktne zoradených do niekoľkých sérií. Jednotlivé ásany sú spojené prechodmi medzi pozíciami, dychom a pohľadom. Pritom dochádza k silnému rozprúdeniu energie i poteniu.

Power joga je moderná forma jógy, ktorá učí správnemu držaniu tela, jeho posilneniu a dychu. Vznikla z ashtanga jogy zjednodušením pozícií i striktnosti ich prevedenia. Je založená na pozdrave slnku, do ktorého sa zaraďujú série rôznych cvikov, a tiež pracuje s dychom i posilnením panvového dna.

Vinyasa flow jogaje dynamická forma jógy založená na dokonalom zladení dychu so sériou ásan (pozícií), ktoré sú spojené vinyasou – prechodmi. Cvičenie bez prestávky spôsobí, že sa zrýchľuje tepová frekvencia, ktorú je následne potrebné utlmiť.

Bikram joga je to séria 26 pozícií v stoji, v ľahu na bruchu a v sede, ktoré sa cvičia v miestnosti vyhriatej na 42 stupňov. Intenzívne teplo na jednej strane zvyšuje ohybnosť tela, na strane druhej pôsobí kontraindikatívne na telesne oslabených ľudí. Alternatívou je tzv. hot yoga (horúca joga), ktorá sa taktiež cvičí vo veľmi vyhriatej miestnosti, no používa iné zostavy cvikov, ako bikram joga.