
Všade dobre, doma najlepšie. To sa hovorí už od nepamäti a vo veľkej miere to je naozaj pravda. Domov by mal byť tým miestom, kde je nám naj, no nestačí len nejaký domov mať.
Na snahe o maximálny komfort nie je nič zlé
Prvoradé je vytvoriť si čo najkomfortnejší domov. Komfort však nie je len pohodlná sedacia súprava, či posteľ. Často ku komfortnému nažívaniu vedú aj úplné maličkosti, napríklad nábytkové vešiaky, ktoré využijete hlavne počas zimy, keď nebudete musieť vždy pri odchode z domu vyťahovať bundu zo skrine, ale bude viac „po ruke“.
Čo však pojem „komfortné bývanie“ naozaj posúva na novú úroveň, sú rôzne spotrebiče, či súčasti domu, ktoré nazývame inteligentné. Niekto je možno na tento pojem už aj alergický, ale takzvané inteligentné domácnosti nie sú o tom, že ľudia už nedokážu nič spraviť bez toho, aby to ovládali smartfónom.
Dôležité je, aby jednotlivé systémy o sebe vedeli
Isteže je aj náramne pohodlné ak vám robotický vysávač dôkladne povysáva celý byt a vy si zatiaľ budete môcť napríklad vychutnať svoju obľúbenú knihu v pohodlnom závesnom kresle. Avšak skutočne inteligentná domácnosť je vo veľkej miere aj o úspore energií alebo bezpečnosti. Najdôležitejšou vlastnosťou, ktorú všetky tieto inteligentné prvky musia mať, je, aby spolupracovali. Len vtedy sa naplno prejaví potenciál, ktorý inteligentné domácnosti majú. Pre bližšie vysvetlenie poslúži nasledujúci príklad.
Dom, ktorý má navzájom prepojený zabezpečovací systém, vonkajšie rolety a osvetlenie, môže počas neprítomnosti jeho obyvateľov (napríklad počas ich dovolenky v zahraničí) „simulovať“ prítomnosť ľudí tým, že bude večer rozsvecovať svetlá, či zaťahovať rolety. Ak si nepozvaný návštevník vyhliadne takýto dom a bude sa snažiť odpozorovať, kedy majitelia odídu na dovolenku, môže sa o to snažiť celý rok a dom bude celý rok vyzerať ako by v ňom niekto bol. Zdroj obrázka: Autor: RossHelen / Shutterstock.com