
Druhým najčastejšie sa vyskytujúcim druhom rakoviny u mužov je rakovina prostaty. Na začiatku ide o úplne nenápadný problém, čo tento druh rakoviny robí o to nebezpečnejší. A o to dôležitejšia je prevencia.
Ani nie 20 % mužov absolvuje preventívne urologické prehliadky
Každý muž po 50ke má nárok absolvovať preventívnu prehliadku každé 3 roky. Ak sa v minulosti v jeho rodine vyskytla rakovina prostaty u prvostupňového príbuzného, táto hranica sa posúva na vek 40 rokov. Aj napriek tomu túto možnosť využíva ledva 20 % mužov, ktorí sú v tomto veku.
Ak ste sa niekedy svojho partnera pokúšali dostať k urológovi, určite potvrdíte, že je to ťažšia úloha, než dostať človeka so strachom z lietania na vyhliadkový let lietadlom. Pre mužov je totižto urologické vyšetrenie extrémne chúlostivou záležitosťou.
To však samozrejme nie je argument, prečo by mali takýmto spôsobom hazardovať so svojim zdravým. To najlepšie, čo môžete urobiť v prípade, že váš partner ignoruje preventívne prehliadky u urológa, je otvorene sa s ním o tejto téme porozprávať. Ako však začať?
Ako zvýšiť šance, že rozhovor o tejto téme bude úspešný?
Samozrejme, úplne všeobecný návod na to, ako presvedčiť svojho muža, aby navštívili dobrého urológa, nie je. Sama musíte vedieť, čo na toho vášho platí. Pár všeobecných rád však predsa len máme. V zásade rozhovor o tejto téme začínajte len vtedy, keď ste s partnerom osamote. Ako sme už povedali, pre mužov ide o extra chúlostivú záležitosť, tak ho nenúťte to rozoberať pred ďalšími ľudmi.
Taktiež by bolo dobré, aby bol váš partner dobre naladený. Aj vtedy však netreba „tlačiť na pílu“. Ak vám partner dá najavo, že momentálne nechce viesť takýto rozhovor, rešpektujte ho a skúste sa o tom porozprávať neskôr. A ktovie, možno s tým váš partner neskôr príde sám od seba.
Už pri samotnom rozhovore je potom dobré spomenúť fakty, ktoré môžu pôsobiť ako pozitívna motivácia. Tak napríklad, že až 90 % prípadov rakoviny prostaty je liečiteľných, len je potrebné ich zachytiť včas. Taktiež môže pomôcť ak mu nájdete nejaký článok, či rozhovor, v ktorom sa dozvie informácie o tom ako taká preventívna prehliadka prebieha. Často je totiž súčasťou problému strach z neznámeho vyšetrenia.
Zdroj obrázka:
Autor: Pixel-Shot / Shutterstock.com