Do polovice 90. rokov sa o nich veľmi nevedelo. Neznamená to, že neexistovali, ale ich epidemickému šíreniu prispel až moderný spôsob života. Cestovanie, presuny veľkých skupín obyvateľstva, čoraz častejšie používaná klimatizácia a časté striedanie sexuálnych partnerov dnes prispieva k známemu ochoreniu: chlamýdie.

Ich rajom je teplé a vlhké prostredie. Napríklad pľúcne chlamýdie sa šíria ako chrípka –  kvapôčkami, aerosolom. Tie pohlavné sa dostanú do tela napríklad aj z uteráku,  a preto sa nemusíte hneď doma vzájomne obviňovať z nevery, aj keď v tomto prípade ide o pohlavne prenosnú chorobu.

Zlé“ bunky
Chlamýdie sú baktérie, ktoré žijú vo vnútri ľudských buniek. Tým zabraňujú bunkám plniť si základné funkcie, a tak sú často označované ako neplnohodnotné. V močovopohlavnom systéme napádajú bunky pošvy, krčka maternice, samotnú maternicu a vajíčkovody. Cez tie sa môžu dostať až do brušnej dutiny, kde vyvolávajú napríklad aj zrasty. Chlamýdie, ktoré postihujú dýchací systém, napádajú bunky mandlí, hrdla, priedušiek a pľúc. Dokonca aj bunky imunitného systému. Životný cyklus chlamýdií teda prebieha v samotnom vnútre buniek. V postihnutých bunkách potom pôsobia aktívne ako rýchlo sa množiace chlamýdie alebo pasívne ako pomaly sa množiace alebo „spiace chlamýdie“.

Choroba mladých
Chlamýdie sú v súčasnosti pokladané za jednu z najrozšírenejších pohlavne prenosných ochorení, nazývané, aj ako choroba mladých (kvôli striedaniu partnerov). Chlamýdiovou infekciou sa človek môže nakaziť pri pohlavnom styku s nakazenou osobou, pri frekventovanom striedaní partnerov. Do tela sa však môže dostať aj cez bielizeň alebo uterák. Nerušené šírenie ochorenia zabezpečuje pôvodca – baktéria Chlamydia trachomatis, ktorá je známa už od roku 1910, kedy bola prvýkrát diagnostikovaná. Inkubačná doba je po vniknutí choroboplodných baktérií do organizmu okolo 1 až 3 týždňov.

Ženy verzus muži
Ochorenie u žien a mužov prebieha rozdielne. A niekedy aj zákerne, pretože u niektorých žien choroba na seba príliš neupozorňuje a prebieha bez príznakov. U väčšiny mužov sa už na začiatku ochorenia objavujú isté symptómy. Muži sa po prepuknutí ochorenia vedia potrápiť s pálením pri močení, bolesťou v semenníkoch alebo čírym výtokom z pohlavného údu. U žien sa medzi symptómy sprevádzajúce ochorenia radí abnormálny výtok z pošvy, krvácanie medzi menštruáciami, bolesť alebo tlak v podbrušku, pálenie a svrbenie pri močení, časté nutkanie na močenie, bolesť pri pohlavnom styku a krvácanie po pohlavnom styku.

Liečte sa!
Ak ste sa nainfikovali baktériou a diagnóza je jasná, liečte sa! Sedem – až desaťdňová kúra musí byť predpísaná nielen vám, ale aj vášmu sexuálnemu partnerovi. Chlamýdiová infekcia sa najčastejšie lieči podávaním antibiotík. Keďže sú chlamýdie veľmi úporné, nie vždy zaberie prvá liečba antibiotikami. Niekedy sa musí antibiotická liečba opakovať aj niekoľkokrát za sebou a rovnako nemusí prísť k úplnému vyliečeniu pacienta bez následných recidív. Počas ochorenia je nutná sexuálna abstinencia.

Vedie k neplodnosti
Neliečenie alebo chronické opakovanie môže viesť k vážnym poruchám funkcie rady orgánov, vrátane očí, kĺbov alebo čriev. V pohlavnej oblasti chlamýdie napádajú pošvu, spôsobujú zápal vajíčkovodov a vaječníkov u žien a u mužov zápal močových ciest a prostaty. Chlamýdiová infekcia často vedie aj k neplodnosti oboch pohlaví. Ak je ochorenie diagnostikované tehotnej žene, veľa z tehotenstiev končí spontánnym potratom alebo predčasným pôrodom, kedy sa dieťa nakazí. Ihneď po narodení je potom dôležitá liečba dieťaťa. Nehádžte príznaky chlamýdií za hlavu a vyhnite sa tak problémom, ktoré vám môžu priniesť.