Máme dieťa s poruchou sluchu

Poslednú septembrovú nedeľu sa v nákupnom centre Bory Mall v Bratislave oslavovalo, krstilo a zabávalo. Pri príležitosti Medzinárodného dňa nepočujúcich sa tu uviedla do života kniha Máme dieťa s poruchou sluchu, ktorú doplnil bohatý program pre malých aj veľkých. 

Podujatie „Neverím vlastným ušiam“ otvoril koncert hudobných nástrojov Musica Medica. Nepočujúce deti totiž hudbu vnímajú intenzívne, a to cez vibrácie. Po netradičnom hudobnom úvode nasledovalo predstavenie a krst knižnej novinky Máme dieťa s poruchou sluchu. Kniha je skvelým pomocníkom pre rodiny s dieťaťom s poruchou sluchu. 

Eventu sa zúčastnili priamo aj autorky, popredné odborníčky – Silvia Hovorková, Martina Rzymanová a Darina Tarcsiová. Po uvedení knihy do života sa o téme nepočujúcich rozpútala diskusia a rodičia sa mohli neskôr s autorkami aj individuálne porozprávať. 

Na malých návštevníkov čakalo veľa zábavných workshopov na rozvoj sluchu vrátane bublifukovej show a hravého kurzu posunkov. Nechýbala ani fotostena so zvieracou hviezdou  a maskotom kampane „Neverím vlastným ušiam“ – čivavou Bobikou. Počas celého popoludnia návštevníci mohli využiť možnosť bezplatnej preventívnej kontroly sluchu v špeciálnom Sluchobuse. 

Kampaň a podujatie vzniklo ako reakcia na skutočnosť, že na Slovenskú sa ročne narodia dve stovky deti s poruchou sluchu. Až 90 % z nich prichádza na svet do zdravých počujúcich rodín, ktoré s postihnutím nemajú žiadne skúsenosti. Do sveta zvukov môže dieťatko prinavrátiť včasná diagnostika a odborná starostlivosť už v prvých mesiacoch a rokoch  života. Takto môže byť aj poruchou sluchu rovnako šikovné ako ostatné deti.  

Máme dieťa s poruchou sluchu

Kniha Máme dieťa s poruchou sluchu 2., sa krstila naozaj netradične. Bublifukom.

 

1.Kniha Máme dieťa s poruchou sluchu 2., sa krstila naozaj netradične. Bublifukom.

Maskota kampane, čivavu Bobiku si deti okamžite zamilovali.

 

Matúš Krnčok

Podujatia sa moderátorsky zhostil Matúš Krnčok.

 

Máme dieťa s poruchou sluchu.

Rodičia nepočujúcich detičiek prísun nových informácií ocenili.

 

Máme dieťa s poruchou sluchu

Veselý program plný bublín. 

 

Máme dieťa s poruchou sluchu.

Hudbu možno precítiť inak aj ako ušami. Taká je filozofia hudobného zoskupenia Musica Medica.

 

FOTO:  Tomáš Halász