Každých desať sekúnd zomrie na následky fajčenia jeden človek. Užívanie tabaku nespôsobuje len dýchacie ťažkosti, ale je často príčinou aj závažných kardiovaskulárnych ochorení. Ako sa zbaviť tohto zlozvyku a predĺžiť si život? Aj na to sme sa opýtali kardiológa MUDr. Ivana Majerčáka.

Fajčenie je choroba, ktorú uznala Medzinárodná klasifikácia chorôb ako diagnózu F17 a ide o závislosť na tabakových výrobkoch, najčastejšie na cigaretách. Konzumácia tabaku sa považuje za jednu z hlavných príčin chorobnosti a predčasnej úmrtnosti, ktorej sa dá v prípade záujmu zo strany fajčiara predchádzať.

Fajčiari pozor na srdce!
Inhalovanie veľkého množstva cigaretového dymu vie niekedy dočasne ovplyvniť činnosť srdca a obehového systému. Nikotín v dyme totiž zvyšuje tlak krvi, zrýchľuje činnosť srdca, ovplyvňuje množstvo krvi prečerpávanej srdcom a prietok krvi cez srdcové artérie. Tieto zmeny v organizme spôsobujú zavážené kardiovaskulárne ochorenia, medzi ktoré patrí napríklad:
• cievna mozgová príhoda „porážka“
• kôrnatenie srdcových artérií
• srdcový infarkt
• zúženie tepien v dolných a horných končatinách,
• tvorba krvných zrazenín,
Závislosť je však u mnohých fajčiarov taká veľká, že aj napriek tomu, že ich zdravotný stav v dôsledku užívania tabakových výrobkov môže výrazne zhoršiť, sa svojho zlozvyku nevzdajú. Následky užívania tabaku nepostihujú len samotných fajčiarov, ale aj ľudí, ktorí sa nachádzajú v ich okolí. Aj pri pasívnom fajčení sme totiž vystavení škodlivému vplyvu viac než 4000 chemikáliám a najmenej 40 známym chemickým agensov spôsobujúcich rakovinu.

V ohrození sú aj nefajčiari
Pasívni fajčiari s vysokým krvným tlakom alebo vysokým obsahom cholesterolu v krvi majú vyššiu šancu na rozvoj srdcových ochorení. Pasívne fajčenie totiž spôsobuje až desaťkrát viac úmrtí na kardiovaskulárne ochorenia, ako je počet úmrtí na následky rakoviny. Štúdie poukazujú na to, že riziko úmrtí na následky kardiovaskulárnych ochorení je približne 30-krát vyššie u ľudí, ktorí fajčia pasívne. Pasívne fajčenie je pre nefajčiarov a najmä deti vážna zdravotná hrozba. Deti fajčiarov môžu okrem kardiovaskulárnych chorôb trpieť infekciami dýchacích ciest, alergiami alebo astmou. Deti žien – nefajčiarov, ktoré sú vystavené dymu z cigariet majú zasa nižšiu pôrodnú váhu. Táto celosvetová tabaková epidémia každoročne zabije viac ako 7 miliónov ľudí, z čoho je až cez 900 000 nefajčiarov, ktorí zomierajú z dôvodu pasívneho fajčenia.

Udržanie hladiny cholesterolu v krvi je kľúčové
Zvýšený cholesterol v krvi sa spája najmä s kardiovaskulárnymi ochoreniami, na ktoré na Slovensku umiera ročne dvakrát viac ľudí ako na rakovinu. Cholesterol sa totiž ukladá v stene artérií a spôsobuje arteriosklerózu, teda ochorenie tepien, pri ktorom sa obmedzuje prietok krvi a môže dôjsť napríklad k spomínanému infarktu. Najviac ohrozenou skupinou sú práve aktívni, ale aj pasívni fajčiari, ktorí majú aj zvýšené hladiny cholesterolu.
U fajčiarov je preto dôležité, aby si sledovali hladinu cholesterolu v krvi. Najlepší krok, ktorý môžu fajčiari urobiť je prestať užívať tabakové výrobky. Už rok po tom, čo sa ľudia fajčenia vzdajú, sa ich riziko úmrtia na následky srdcových ochorení zníži takmer o polovicu. Dôležité je však prestať s fajčením skôr, ako sa objavia prvé príznaky srdcových ochorení.
Ak potrebujete pri odvykaní od užívania tabakových výrobkov pomoc, zdôverte sa s tým svojmu lekárovi alebo zavolajte na linku pomoci na odvykanie od fajčenia – 0908 222 722, každý pracovný deň od 8.00 hod. do 15.00 hod.

3 kroky, ako predísť srdcovým ochoreniam
Fajčiari sú najrizikovejšou skupinou ľudí, ktorých postihujú srdcové ochorenia. Z toho dôvodu by fajčiari mali poznať nielen to, aké majú hladiny cholesterolu v krvi, ale aj to, ako ich ovplyvniť. Odborník na kardiovaskulárne ochorenia radí nasledovné:
• Naučte sa rozoznávať „zdravé“ a „zlé“ tuky.
„Ľudia často nevedia čo obsahuje veľa cholesterolu. Predstavujú si, že sú to mastné jedlá, bôčik, slanina. Nevedia, ktoré orechy sú zdravšie. Často sú prekvapení, že náš vlašský orech patrí medzi najzdravšie. Dôležitá je aj edukácia o „skrytých tukoch“. Tie sú napríklad v rôznych „keksíkoch“, ale aj v syroch,“ uvádza MUDr. Ivan Majerčák. Dôležité je teda vedieť rozoznať, ktoré tuky sú tie zdravšie. Pre zdravie prospešné sú skôr rastlinné tuky, teda za studena lisované oleje ako olivový alebo ľanový olej.
• Rozhýbte telo.
„Pacienti, už dnes vedia, že máme dobrý a zlý cholesterol, no prekvapivá je pre nich informácia, že zlý cholesterol znižujeme hlavne stravou a tabletkami a dobrý si vedia zvýšiť pravidelnou pohybovou aktivitou. Netušia, že pohyb má taký vplyv na hladinu cholesterolu,“ dodáva obezitológ a kardiológ. Pohybovými aktivitami nemusí byť len náročné cvičenie s činkami, pre zdravie organizmu je prospešná aj dlhšia prechádzka.
• Doplňte chýbajúce živiny do tela.
Na zachovanie si zdravého srdca vplýva nielen pohyb a zdravá strava, ale aj dostatok živín v tele. Nápomocný a jedným z vhodných doplnkov je produkt na prírodnej báze ArmoLIPID Plus od spoločnosti Viatris. Obsahuje bioaktívne zložky izolované z rastlín (berberín, polikozanol a astaxantín) a k normálnej hladine cholesterolu prispieva berberín. Kyselina listová prispieva zasa k správnej látkovej premene homocysteínu. Podstatnou súčasťou je astaxantín a koenzým Q10.
Fajčenie stále zastáva prvotné miesto ako príčina smrti na celom svete. Na svete trpí závislosťou na tabaku okolo 1,3 miliardy ľudí. Osem milióna z nich každoročne predčasne zomiera. 1,2 milióna z nich cigarety pritom ani nefajčí. Umierajú v dôsledku pasívneho fajčenia. To znamená, že žijú a pohybujú sa medzi fajčiarmi. Vzhľadom na momentálnu epidemiologickú situáciu prestať fajčiť má výrazný vplyv na pľúcne a kardiovaskulárne funkcie, ktoré sa postupom času zvyšujú. Zlepšený zdravotný stav môže zvýšiť aj schopnosť pacientov COVID-19 reagovať na infekciu a zároveň znížiť potenciálne riziko vzniku závažných symptómov.

O spoločnosti Viatris
VIATRIS, je nová globálna farmaceutická spoločnosť, ktorá vznikla v novembri 2020 spojením spoločnosti Mylan a Upjohn, staršej divízie spoločnosti Pfizer. Zahŕňa široké globálne portfólio s viac ako 1 400 molekulami v takmer všetkých hlavných terapeutických oblastiach, vrátane najlepších ikonických originálnych produktov, ako aj globálnych značiek, komplexných generických, biosimilárnych a voľnopredajných liekov. VIATRIS ponúka kvalitné možnosti liečby od kardiológie až po onkológiu vo viac ako 10 terapeutických oblastiach, pokrývajúcich širokú škálu neprenosných a infekčných chorôb.

Armolipid plus je výživový doplnok, ktorý napomáha v kombinácii s vhodnou stravou kontrolovať cholesterol a triacylglyceroly v plazme. Jedna tableta Armolipidu plus obsahuje 588 mg suchého extraktu dráča indického (Berberis aristata) (čo zodpovedá 500mg chloridu berberínu), 200 mg červenej fermentovanej ryže (čo zodpovedá 3mg monakolínu K), 10 mg polikozanolu, 200 ꙡg kyseliny listovej, 2 mg koenzýmu Q10 a 0,5mg astaxantínu. Velkost balenia: 30 alebo 60 tabliet. Pred použitím si prečítajte informácie o použití na vonkajšom obale alebo v príbalovom letáku. Distribútor: MEDA Pharma spol. sr.o., Trnavská cesta 50, 821 02 Bratislava