
Nielen pre športovcov, ale všetkých, ktorí sa aspoň trochu hýbu a chcú si telesné schránky udržať zdravé a vo forme, platia dve čísla: 30 a 70.
Ako je možné, že pravidelne športujete, potíte sa, spaľujete kalórie a napriek tomu sa vás tuk drží ako kliešť a údaje na váhe neklesajú? Dôvodom môže byť aj nesprávne nastavená strava. Platí totiž, že o tom, ako vyzeráme, rozhoduje v 30 percentách pohybová aktivita a až v 7O percentách strava. A pokiaľ ide o tú, doplnky výživy by mali byť vysokej kvality a mali by v nej mať 30-percentý podiel. „Základom zdravého životného štýlu je naučiť sa správne jesť, nie niečo si odopierať. Nič, čo jeme v rozumnom množstve, nie je pre nás nezdravé,“ hovorí fitnes trénerka, výživová poradkyňa a ambasádorka spoločnosti Biotech USA Saskia Cakoci. „Pomer makronutrientov by mal byť prispôsobený nárokom každého jednotlivca.“
Každému, čo jeho je
Takže jesť by sme mali všetci všetko, pestro a s mierou. Ale čo s výživovými doplnkami, potrebujeme ich, koľko a akých? „Suplementy ako vitamíny a minerály, prípadne náhrady stravy v podobe proteínových nápojov a tyčiniek môže využiť každý človek, ktorý je často v zhone, nestíha, ale pri tom všetkom mu záleží na jeho zdraví,“ tvrdí odborníčka na výživu. „V zásade by sme sa mali snažiť dopĺňať len to, čo naozaj potrebujeme. To, že Jožo berie všetko, čo mali v obchode, a tvrdí, že takto sa to robí, neznamená, že sa to tak naozaj robí. Nerobí. Musím poznať svoje ciele a potreby, až potom si vyberám suplementy.“
Nie je proteín ako proteín
Najskôr je potrebné stanoviť si cieľ – chudnem alebo naberám svalovú hmotu? Ak chudnem, bude pre mňa dôležitá kalorická hodnota produktov a zvolím si proteín, ktorý neobsahuje tuk ani cukor. Ak sa snažím nabrať, môžem si dovoliť viac. „Určite treba sledovať zloženie proteínových práškov alebo tyčiniek, tak ako keď kupujeme potraviny a dbáme na ich zloženie,“ je presvedčená Saskia. „Proteín je zdrojom bielkovín a tie nám pomáhajú budovať svalovú hmotu. Dá sa povedať, že ak si chceme postavu vytvarovať silovým tréningom, tak ich príjem je pre nás kľúčový. Keďže proteín má rýchlu vstrebateľnosť, najlepšie je prijímať ho rovno po tréningu, aby sa aminokyseliny z neho dostali čo najrýchlejšie k poškodeným svalovým vláknam.“
Tyčinka ako záchrana
Nielen po cvičení, ale aj v priebehu dňa nás môže zachrániť proteínová tyčinka. „Je fajn mať ju poruke, keď sa nevieme dostať k plnohodnotnému jedlu, prípadne máme chuť na niečo sladké a nechceme zhrešiť. V diétnom režime je vhodné vyberať si tie s nižšou kalorickou hodnotou a bez pridaného cukru,“ radí odborníčka na výživu S. Cakoci.
Doplnok, nie náhrada
Výživová poradkyňa však upozorňuje na jednu dôležitú vec. Hoci sa v zásade z proteínov nepriberá, neznamená to, že by sme ich mali jesť či piť od rána do večera namiesto normálneho jedla. A pozor na takzvaný gainer! „Z bežných proteínov sa veľmi pribrať nedá. Na trhu s výživovými doplnkami je však bežne dostupný takzvaný gainer, ktorý mnoho ľudí považuje za druh proteínu, ale obsah proteínu v tomto výrobku je výrazne nižší ako v ostatných proteínových produktoch. Oproti nim obsahuje pridané sacharidy a tuky, takže ho využívajú zvyčajne ľudia, ktorí sa snažia pribrať.“