Bylinkové čaje

Mať stále dosť energie, dobre sa cítiť a pritom aj skvele vyzerať. Kto z nás by to nechcel? Začnite tým, že svoje telo naštartujete. Práve teraz je ideálny čas dobiť baterky a dostať sa do fyzickej aj psychickej pohody.

Týchto deväť bylín sa podieľa na šetrnej detoxikácii organizmu.

Ruman rímsky

Tajomstvo rumančeka poznali už naše babičky, ktoré z neho varili čaj aj pripravovali obklady. Aj dnes je jednou z najobľúbenejších bylín, ktoré sa používajú predovšetkým vďaka svojmu priaznivému vplyvu na trávenie.

Pestrec mariánsky

Balzam pre našu pečeň. Pestrec je jednou z najlepších ciest, ako prírodnou cestou podporiť pečeň a jej celkovú regeneráciu. Je dôležitý pre zachovanie detoxikačných funkcií pečene a jej ochrany pred pôsobením voľných radikálov. Tento antioxidant podporuje trávenie aj detoxikáciu organizmu.

Púpava lekárska

Zo školských herbárov ju tiež poznáme aj ako mlieč či májik. Táto rastlina je nielen peknou ozdobou do vlasov, má tiež blahodarný účinok na činnosť pečene a pôsobí močopudne. Pomáha z tela vyplavovať nečistoty a tým prispieva k detoxikácii, priaznivo pôsobí na zdravie močových ciest aj na trávenie. Ukrýva v sebe tiež veľa vitamínov a minerálov.

Pýr plazivý

Nenápadná rastlina, ktorá v detoxikačnej kúre určite nesmie chýbať. Pôsobí močopudne a šetrne tak pracuje na odvodnení organizmu, čím podporuje aj močové cesty. Okrem iného pozitívne ovplyvňuje tvorbu opuchov.

Bylinkové čaje

 

Pŕhľava dvojdomá

Príjemného pohladenia sa od nej nedočkáme, ale jej umenie vnútri organizmu je zásadné. Podporuje schopnosť pečene prečisťovať krv a napomáha telu zbavovať sa prebytočnej vody a iných škodlivých látok. Žihľava má dobrý vplyv na funkciu pečene, ktorá je dôležitá pre trávenie tučnejších jedál. Tých by sme sa mali síce vyvarovať, ale malé neresti k životu patria.

Listy brezy previsnutej

Možno obyčajná breza, ale s listami neobyčajných vlastností. Majú silný močopudný účinok a odstraňujú z tela škodlivé toxíny, kyselinu močovú aj prebytočnú vodu. Breza prečisťuje obličky a pomáha tiež našim kĺbom. Okrem iného pôsobí priaznivo aj na tráviaci systém.

 Juka

Už Indiáni verili v jej výnimočné detoxikačné schopnosti. Juka v tele funguje ako prírodná čistička. Dokáže rozriediť toxické látky a sedimenty, ktoré sa v našom tele usadili, a tým prispieva k ich pozvoľnému odstráneniu z tela. Indiáni verili, že keď máme čisté telo, máme čistú i myseľ.

Chlorela

Táto zelená sladkovodná riasa pomáha telu pri odstraňovaní ťažkých kovov. Podporuje správne fungovanie orgánov s významnou detoxikačnou funkciou – žlčník, pečeň, obličky. Je silným antioxidantom, bráni bunky pred nepriaznivým oxidatívnym stresom, podporuje metabolizmus a trávenie. Telo ju víta tiež vďaka zástupu vitamínov a minerálov, ktoré obsahuje.

Zelený jačmeň

Toto skvelé prírodné tonikum je bohaté na aktívne enzýmy, vitamíny, minerály, stopové prvky, aminokyseliny i jedinečnú látku – chlorofyl, ktorý ešte zo školy poznáme ako prírodné zelené farbivo, vďaka ktorému je možná fotosyntéza. A ocení ho aj organizmus.