Dovolenkárov túžiacich po aktívnom oddychu v slovenských horách väčšinou zaujímajú hlavne Vysoké Tatry. Ponúknuť vám však má čo aj ich náprotivok, Nízke Tatry. A nielen pre lyžiarov počas zimnej sezóny.

Zavítajte do podzemia alebo sa kochajte vysokými vrchmi

V Demänovskej doline totižto nájdete množstvo zaujímavých spôsobov, ako si užiť nielen dlhší pobyt, ale aj jednodňový výlet počas letnej sezóny. Veď už len pre milovníkov jaskýň sa tu nachádzajú dva skvosty.

Najnavštevovanejšou je Demänovská jaskyňa slobody, ktorá každého z množstva návštevníkov očarila svojou sintrovou výzdobou, podzemným tokom Demänovky, krosovými jazierkami, či riečnymi modelovanými chodbami a stropnými korytami. Nemenej krásnou je Demänovská ľadová jaskyňa, v ktorej spodných častiach nájdete podlahový ľad, ľadové stĺpy, stalagmity a stalaktity.

Ak vás naopak lákajú krásy prírody nad zemou, Vrbické pleso, ktoré je najväčším prírodným jazerom v Nízkych Tatrách, vám túžbu po prírodnej kráse určite splní. Cesta k nemu vedie pritom nenáročnou turistickou trasou a ak sa k nemu vyberiete, budete pri ňom tak rýchlo, že ak by ste si so sebou niesla horúcu kávu, nestihla by vám ani vychladnúť. A pri plese nájdete aj lavičky, na ktorých si môžete oddýchnuť a pokochať sa výhľadmi na hrebene Nízkych Tatier.

Na svoje si prídete, nech je vaša predstava akákoľvek

Ak sa na hrebene hôr radšej dívate, ako ich zdolávate, vychutnať si pohľady na ne môžete pri dobrom jedle v reštaurácii v Jasnej s terasou, z ktorej budete mať panorámu Nízkych Tatier ako na dlani. Samozrejmosťou sú nielen tradičné domáce jedlá a zahraničné špeciality, ale aj bohatý výber kvalitných vín a nápojov.

V prípade, že predsa len si chcete hory užiť naplno, na výber máte niekoľko turistických a cykloturistických trás rôznej obtiažnosti, takže si na svoje prídete bez ohľadu na svoju kondičku a fyzickú zdatnosť. Ak patríte k milovníčkam adrenalínu, môžete skúsiť skalolezenie na vápencových stenách alebo dokonca paragliding z Chopku. Zdroj obrázka: Autor: OHudecek / Shutterstock.com