To ako sa v živote správame, čo robíme, čo nerobíme, čo si kladieme na tanier, ale aj to, čomu sa v strave vyhýbame, to všetko má vplyv na naše telo a teda aj na náš zrak. Zrak sa väčšinou začne zhoršovať až v neskoršom veku, ale pozitívne veci pre svoj zrak môžete robiť už teraz a každý deň.


Čo si na tanier nedávajte
Znalosť správneho stravovania obsahuje nielen žiadané potraviny, ale aj tie, ktorým by ste sa mali vyhýbať. Produkty z bielej múky (pečivo, sušienky…) prispievajú k zvyšovaniu telesnej hmotnosti až nadváhe, ktorá je jedným z rizikových faktorov očných poškodení. Nevhodné sú aj tukom presiaknuté potraviny a jedlá (zemiakové lupienky, vyprážané jedlá…), ktoré zvyšujú riziko vzniku voľných radikálov a vnútorných zápalových procesov v oku. Ako sa teda stravovať?

Čo v strave uprednostňovať

Jedzte potraviny a jedlá, ktoré majú vysokú nutričnú hodnotu. Najlepšie vám oči vyživia mastné ryby a zelenina. Vhodné sú aj orechy či semiačka. Vitamíny v citrusoch podporujú ochranu očí a pšeničné klíčky či vajíčka obsahujú okrem iného aj užitočný vitamín E. Ak by ste však chceli zjesť všetko prospešné pre vaše oči v ideálnom pomere, bolo by to pomerne zložité. Aj preto vám prichádzajú na pomoc výživové doplnky Ocuvite Luteín forte a Ocuvite Complete, ktoré vám s ľahkosťou doplnia do tela potrebné látky.

Na dobrý zrak je tu Ocuvite!
Výživové doplnky Ocuvite Complete alebo Ocuvite Luteín forte obsahujú vyváženú kombináciu kvalitných nutrientov ako karotenoidy luteín a zeaxantín, omega-3 mastné kyseliny, zinok, selén a vitamíny C a E. Vďaka tomu pomáhajú neutralizovať voľné radikály a redukovať oxidačný stres v oku. Viac sa dozviete na www.ocuvite.sk.

5 vecí, ktorým sa tiež radšej vyhýbajte
 Okrem stravy a správnej cielenej výživy by ste mali mať pod kontrolou ešte niekoľko skutočností:

Ak fajčíte, prestaňte. Ak nefajčíte, nikdy nezačnite. Fajčenie vám do života prinesie len negatívne veci, nikdy nič pozitívne.

Strážte si svoju hmotnosť. Nadváha a nedostatok pohybu úzko súvisia s poškodením zraku.

Chráňte si oči pred slnkom a mechanickým poškodením. Zakúpte si kvalitné slnečné okuliare a nezabudnite nosiť tie ochranné pri všetkých špecifických prácach doma či v záhrade.

Vyhýbajte sa dlhému sledovaniu televízie alebo monitoru počítača. Pomôžu krátke prestávky, kedy si oči oddýchnu.

Alkohol konzumujte s mierou. Nadmerná konzumácia alkoholu môže viesť k vysokému krvnému tlaku, čo sa môže negatívne podpísať na zdraví vašich očí.