Bižutéria sa môže zdať ako skvelý a pomerne lacný spôsob, ako sa ozdobiť šperkami od výmyslu sveta. Tieto kúsky sa ale zvyknú ľahko poškodiť, stmavnú alebo môžu byť spúšťačom nepeknej alergie. Prezradíme vám, čím môžete bižutériu efektívne a nadčasovo nahradiť.

Každá dáma, ktorá sa rada zdobí, vloží za život pomerne veľkú sumu do trendy bižutérie. Tento druh šperkov nás ale rýchlo sklame – prstene zanechávajú čierne odtlačky na prstoch, náušnice môžu podráždiť uši a náhrdelníky zase spôsobiť kožnú alergiu. Na to, koľko do bižutérie investujeme, nám skutočne vydrží pomerne krátko. Z trendy kúskov sa tešíme maximálne dve sezóny a potom ich musíme vyhodiť. Pokiaľ ale chcete niečo trvácnejšie a rovnako trendy, máme pre vás dva tipy.

Striebro naše každodenné
Najdostupnejšia a najvšestrannejšia alternatíva k bižutérii je striebro. Jeho sivobiela farba sa hodí takmer ku každej farbe outfitu v našich šatníkoch. Určite máte aj vy doma pár pekných strieborných náušníc od priateľov alebo strieborný prsteň, ktorý ste si odniesli ako pamiatku z dovolenky a nemáte problém ich zladiť s oblečením. Výhodou tohto drahého kovu je dostupná cena a rozsiahle možnosti dizajnu. U strieborných šperkov naozaj nie je problém vybrať si z rôznych štýlov v kvalitnejšom prevedení, než aké nájdete u bižutérie. A ak sa o striebro správne postaráte, bude vám robiť radosť ešte dlhé roky.

Nesmrteľné zlato
Strieborné šperky ale rozhodne nemusia sadnúť každému. Veľa ľudí dáva prednosť teplejšej farbe a mnohí majú na striebro alergickú reakciu. U zlata vás nič také nečaká. Alergie bývajú pomerne vzácne a farebná paleta vás nesklame. Zlato totiž dávno nie je iba o sýtožltom kove, ktorý býva vyformovaný do ťažkých a zastaraných dizajnov šperkov.

Z farieb máte na výber oslnivú bielu, tradičnú sýtožltú alebo jej chladnejší odtieň a tiež ružovú, ktorá poteší nežné povahy. A čo sa týka dizajnov, nemusíte sa báť, že zlaté prstene budú pripomínať opulentné ozdoby z čias socializmu. Dnešní šperkári pracujú s omnoho jemnejšími a minimalistickejšími formami, z ktorých si aj nároční zákazníci dokážu vyberať. Nebojte sa dopriať si kvalitu a investovať do drahých kovov, aj keď sa vám to napríklad u zlata môže zdať drahé. V konečnom dôsledku vydrží jeden takýto zlatý šperk v nadčasovom dizajne omnoho viac než bižutéria a dizajnovo vás aj takéto dokáže veľmi príjemne prekvapiť.