Každý rok. Výčitky strieda panika v hľadaní návodov na rýchle schudnutie. Existujú také, čo naozaj zaberú? Bez jojo efektu? Raketovo z veľkosti 44 rovno  na 38? Ak chcete naozaj vedieť ako na to a neveríte lákavým inzerátom: “ Schudni 8 kilogramov za týždeň!” – skúste dodržať tieto 3 body.

 

Bod číslo 1 – uvedomenie.

Spíšte si na papier, čo ste pre schudnutie za posledné mesiace spravili. A čo ste naopak robili preto, že sa do minuloročnej letnej sukne nezmestíte.

Priberanie sa nedeje zo dňa na deň. Nemáte jeden deň 65 kilogramov a na druhý deň o 8 viac. Priberáte postupne. A s pribúdajúcim vekom sa to deje výraznejšie. Spomaľuje sa vám metabolizmus, ubúda svalová hmota a zvyšuje viscelárny tuk. To je ten, na ktorý sa hneváte najviac keď si oblečiete obtiahnuté tričko a v zrkadle na vás zažmurká “muffin” okolo pásu.

Čo s tým? Tak, ako ste postupne priberali, mali by ste postupne začať chudnúť. A ak sa          s týmto problémom nechcete potýkať každý rok, je na čase, začať pracovať na jeho odstránení systematicky. Nie jednorázovo, v panike pred letom a s výčitkami, že sa v tomto stave do plaviek ani len nevyzlečiete.

Bod číslo 2 – akcia!

Nájdite si fitnescentrum. Hneď! Neodkladajte to po lete, po Vianociach, po Veľkej Noci alebo dva mesiace pred dovolenkou. Dve konfekčné veľkosti do tejto dovolenky už neschudnete, do tej ďalšej však áno.

Úspešné chudnutie je okrem začiatku, podmienené aj trpezlivosťou. Očakávajte úpravu stravy a tréningy 3 krát do týždňa. Začať môžete tak, že sa objednáte sa na bezplatnú analýzu vašej postavy do fitnescentra pre ženy. Inštruktorka zhodnotí vašu fyzickú kondíciu a stanoví reálne ciele. Odmeria vám svalovú hmotu a tuk a na záver si tréning vyskúšate. Ja odporúčam kombináciu silového tréningu s kardiom. Taký sa cvičí vo fitnescentre pre ženy v Bratislave-Dúbravke . Odtrénujete 30 minút, 3 x do týždňa, pod dohľadom vždy prítomnej inštruktorky a zostane vám dosť času na deti, manžela, rodinu, kamarátky, aj pravidelný nákup v potravinách.

K trvalému schudnutiu a udržaniu si hmotnosti  potrebujete zmeniť aj stravovanie. Ak sa však spoliehate na vzorové jedálničky platiace pre všetkých, očakávajte rovnaký výsledok ako pri horoskopoch, čo čítate v časopisoch. Aká je pravdepodobnosť toho, že všetky „račice“ stretnú v auguste muža svojich snov a „panny“ dostanú lákavú pracovnú ponuku? Minimálna.

Ja osobne propagujem  stravovacím plán, ktorý sa volá Program regulácie hmotnosti. Je to certifikovaný program zostavený odborníkmi na výživu na americkej Cleveland clinic, ktorým prešli desaťtisíce žien na celom svete vo fitnescentrách FitCurves a Curves.

Som rada, že vo forme kurzov je dostupný už dva roky aj na Slovensku. V malej skupine sa  ženy formou deviatich prednášok a s individuálnou podporou učia, ako si vyskladať jedálniček z bežne dostupných potravín. Spolu prechádzajú tromi fázami chudnutia, delia sa o recepty a navzájom sa podporujú. Verte mi, ide to, len sa treba naučiť zopár pravidiel. Výsledkom kurzu je ich zrýchlený metabolizmus, výrazný úbytok tuku a návod, ako si hmotnosť aj naďalej udržať. A žiadnu kozmickú stravu, ani výživové doplnky v tom nehľadajte.

Bod číslo 3 – podpora.

Od kamarátky, manžela, kolegyne, od niekoho, kto vás “nakopne”, keď sa vám nebude chcieť. Ak nikoho takého nemáte, hľadajte vo fitnescentre alebo sa obráťte na inštruktorku.

Za 10 rokov som zažila tisícky žien, čo sa snažili o to isté. Schudnúť do plaviek. To správne nastavenie je: kvôli sebe. Nesprávne kvôli okoliu, chlapovi či sexy štíhlej susede. Pripravte sa , že to nepôjde za 3 mesiace, ale bude to trvať najmenej rok. Kilogramy budú ubúdať postupne a naopak pribudne stratené sebavedomie. Vo fitnescentre nie je nič krajšie, ako keď sa sen o schudnutí premení na realitu. Na takú, v ktorej budete hviezdou vy a nie modelka z časopisu.

 

Andrea Šogorová

vedie fitnescentrum pre ženy FitCurves Dúbravka

spoluzakladateľka fitnescentier pre ženy FitCurves