Roztrúsená skleróza nazývaná aj skleróza multiplex je najčastejšou neúrazovou príčinou invalidity mladých dospelých vo veku od 20 do 40 rokov. Je to chronické autoimunitné ochorenie, pri ktorom imunitný systém napáda vlastnú nervovú sústavu.

Hovorí sa o nej aj ako o chorobe tisícich tvárí, môže mať rôznorodé prejavy a jej vývoj sa nedá nijako predvídať, nakoľko je u každého pacienta iný. Objavuje sa bez varovania a na začiatku môže vyzerať len ako dôsledok „obyčajného vyčerpania, prepracovanosti či stresu“.

Zákerne prichádza a odchádza
Pri skleróze multiplex ničí imunitný systém ochranný obal vlastných nervových vlákien, a tým ovplyvňuje ich schopnosť dorozumievať sa – prenášať nervové vzruchy. Mnohí ľudia trpia touto chorobou dlhé roky, kým zistia, čo je skutočnou príčinou ich problémov – neustálej únavy, stále väčších problémov s pohybom, problémom so zrakom či depresii. Pri skleróze multiplex sa môžu objaviť prakticky akékoľvek neurologické príznaky, ktoré postupne spôsobujú fyzickú invaliditu a neuropsychiatrické poruchy. Práve kvôli rôznorodým a nešpecifickým prejavom, ktoré sa objavujú, a potom zase spontánne odznejú, aby sa po čase opäť vrátili, je toto ochorenie ťažko diagnostikovateľné. A pritom včasná diagnostika a skorá účinná liečba sú pre prognózu pacienta kľúčové.

Príčiny vzniku
Vznik sklerózy multiplex ovplyvňuje viacero faktorov. Prvým z nich je genetika. Ak majú obidvaja rodičia túto chorobu, existuje 30 násobne vyššia pravdepodobnosť, že ju bude mať aj ich dieťa. Niekedy sú postihnutí aj iní rodinný príslušníci (tety, netere…). Pri tomto procese sú najdôležitejšie gény, ktoré kontrolujú činnosť imunitného systému. Ďalším faktorom je prostredie. To je zodpovedné za to, že je táto choroba rozšírená v niektorých oblastiach sveta ako napríklad v Škótsku, Škandinávií a krajinách Severnej Európy. Štúdie ukázali, že pokiaľ sa človek presťahuje z oblasti z vysokým výskytom tejto choroby do menej rizikovej oblasti pred dosiahnutím 15 roku života, jeho riziko sa zníži na úroveň nového bydliska. U niektorých ľudí prepukla skleróza multiplex po vírusovej infekcií, napríklad Epstein – Barrovom víruse či infekcii ľudským hypervírusom 6, ktoré zabraňuje imunitnému systému normálne fungovať. K faktorom tiež patria stres, nedostatok vitamínu D a stravovacie faktory. Je zaujímavé, že táto choroba sa objavuje takmer výlučne v ekonomicky vyspelých krajinách, kde prevažuje energeticky bohatá strava.

Liečba
V súčasnosti ešte neexistuje na roztrúsenú sklerózu liek, ktorý by dokázal odstrániť všetky príznaky a ochorenie navždy vyliečiť. Sú však k dispozícií lieky, ktoré dokážu pomôcť v zastavení príznakov choroby, najmä ak sa začne s liečbou včas. V posledných 20 rokoch sa počet liekov na túto chorobu rozšíril. Mnohé nové liečebné látky sú vo fáze registrácie alebo sa skúma ich účinok v klinických štúdiách. V súčasnosti poznáme rôzne typy liečby. Do liečby prvej línie patria injekčné formy DMT s rôznou dávkovacou schémou (od denného pichania, cez každý druhý deň, až po dvakrát týždenne), ale aj tabletková forma užívaná 1 x alebo 2 x denne. Pre pacientov, u ktorých liečba prvej línie zlyháva alebo majú vyššiu aktivitu ochorenia, je určená liečba druhej línie. Do tejto skupiny patria lieky vo forme tabletiek a infúzna liečba. Ďalšími druhmi liečby sú kortikosteroidy, ktoré sa používajú vo vyšších dávkach v krátkych cykloch na liečbu akútnych relapsov (zhoršenie). Krátkodobé užívanie je bezpečné, dlhodobé už prináša možnosť závažných komplikácií. Imunosupresívna liečba sa podáva vo výnimočných prípadoch. Je účinná, ale pôsobí na všetky časti imunitného systému, a preto je spojená s rizikom komplikácií. Liečba príznakov je určená na zmierenie všetkých vedľajších príznakov.

Nežiaduce potraviny
Základom úspešnej liečby je dôslednosť, trpezlivosť, a tiež fyzikálna liečba, psychologická pomoc a úprava životosprávy. Medzi potraviny, ktoré by mohli ochorenie zhoršiť patria živočíšne tuky (mlieko, maslo, mäso). Vznik zápalu podporuje aj nadmerný príjem rafinovaného cukru a zvýšená konzumácia soli. Zvyšuje sa aj počet ľudí s alergiou na laktózu, bielkovinu kravského mlieka. Pre pacientov je vhodná bezlepková strava. Lepok ako súčasť obilného zrna, a teda aj múky môže podporovať autoimunitné procesy. No a samozrejme je zakázané fajčenie a alkohol aj keď niektoré druhy bielych a červených vín majú v malých množstvách protektívny efekt.

Prospešné potraviny
V zelenine, ovocí, červenom víne, káve, kurkume, orechoch či čokoláde sa nachádzajú polyfenoly. Majú protizápalové účinky a ovplyvňujú aj funkciu imunitného systému. Najvýznamnejšie polyfenoly, ktoré majú priaznivý vplyv na nervovú sústavu, obsahuje bobuľovité ovocie, grep, jablko, cibuľa, paradajka, červený melón. Protizápalový účinok má aj rybí tuk. Omega 3 mastné kyseliny tiež pomáhajú znížiť zápal – obsahuje ich najmä losos, tuniak, makrela či haring. Z rastlinných olejov je najprospešnejší olivový olej. Vitamín D má vplyv na imunitný systém a zdá sa, že je nasľubnejšou nutričnou molekulou v liečbe chronického zápalového ochorenia ako je skleróza multiplex. Prirodzený vitamín D sa nachádza v rybách ako je losos, tuniak, makrela a haring. Nachádza sa aj vo vaječnom žĺtku a v niektorých vnútornostiach.

Spracovala AHT