Vianoce nie sú len o krásnej výzdobe. Ak chcete doma vytvoriť vianočnú atmosféru nezabudnite na podmanivé vône, ktoré upokoja myseľ a navodia čaro najkrajších sviatkov v roku.

Škorica nielen do kuchyne
Škorica je chutná a voňavá korenina, bez ktorej si vianočné pečenie nevieme predstaviť. Mimoriadne obľúbená bola už v stredoveku a ani v súčasnosti na ňu nedáme dopustiť. Získava sa z vnútornej vrstvy kôry stromu, ktorý je príbuzným vavrínu. Existujú dve základné druhy škorice – cejlónska a čínska. Rozdiel v ich zložení je minimálny. Hoci môže byť škorica vo veľkom množstve toxická, v malých dávkach má antioxidačné, antibakteriálne a relaxačné účinky na organizmus. Krásne vonia a dá sa použiť aj na výzdobu vianočných vencov a ikebán.

Medové Vianoce
Ďalšou neodmysliteľnou súčasťou Vianoc je med. Určite ste si hneď spomenuli na medovníky alebo medom poliate oblátky na štedrovečernom stole. Med patrí medzi tzv. superpotraviny. Zo všetkých prírodných produktov má najvyšší obsah základných cukrov a širokú škálu zložených cukrov, ktoré sú pre organizmus nevyhnutné. Okrem toho obsahuje nespočetné množstvo vitamínov, minerálov, enzýmov a liečivých látok. Veľmi populárne sú aj sviečky z včelieho vosku, ktoré sa nazývajú aj medové. Cez Vianoce by nemali chýbať v žiadnej domácnosti a sú aj skvelým nápadom na darček.

Sviežosť ihličia
Svieža vôňa ihličia neodmysliteľne patrí k Vianociam. Domov môžete prevoňať so živým vianočným stromčekom. Ak patríte k ochrancom prírody a zdobíte len umelý stromček, stačí, ak si zadovážite len pár vetvičiek a použijete ich do vianočnej ikebany. Miest, kde sa môžete inšpirovať a nakúpiť všetko potrebné, je viacero. Širokú ponuku vianočných stromčekov, kvetín a ďalší dekorácií ponúka aj Mountfield leták.

Vôňa čokolády
Vianočné sviatky sú obdobím maškrtenia, v ktorom nesmie chýbať čokoláda. Čokoládové salónky, figúrky, polevy, pudingy, zákusky a koláče od výmyslu sveta lákajú malých aj veľkých maškrtníkov, najmä keď sa z kuchyne šíri neodolateľná vôňa. Čokoláda však nepatrí len na prestretý stôl. Čokoládovou vôňou sa dnes pýšia aj sviečky, parfumy, telové mlieka, pleťové masky a mydlá.

Exotické citrusy
Hádam v každej domácnosti sa na Vianoce nájde miska exotického ovocia. Pomaranče, mandarínky a citróny posilňujú imunitu vďaka vitamínu C. Sú nielen prospešné pre zdravie, ale môžu byť použité ako výzdoba, ktorá nielenže dobre vyzerá, ale aj krásne vonia. Stačí citrusy nakrájať na kolieska a nechať vysušiť na teplom mieste. Následne sa môžu zavesiť na stromček alebo použiť ako súčasť vianočného aranžmánu.

Vianoce pre každého
Sladké, pokojné a voňavé Vianoce si môže dopriať každý, aj ľudia s obmedzeným rozpočtom. Stačí vedieť, kde nakupovať. Prelistujte si online letáky a zistite, kde sa vám vianočné nákupy najviac oplatia.