Chudnite s rozumom

Obezita je novodobým postrachom ľudstva. Mnohí z nás sa snažia o prevenciu, iní sa usilujú dostať naspať do formy, ktorú mali kedysi. Schudnúť nie je až taký obrovský problém, dôležité je pozerať sa na chudnutie a zdravý životný štýl ako na komplexnú činnosť. 

Nejde iba o kalorické počty, ktoré sú samozrejme dôležité, ale nemali by byť jediným poradcom pri výbere potravín. Takisto to nie je o výmene všetkých chodov za zeleninu a ovocie. A ani hodiny v posilňovni nie sú komplexným riešením. Pochopením ako celý proces chudnutia a zdravého spôsobu života funguje sa dostaneme k istej jednoduchosti, možno až stereotypu, ktorý však môže mať svoje nástrahy, ak ho podceníme. Susan Bowermanová, výživová expertka spoločnosti Herbalife Nutrition, prináša niekoľko základných zásad, ktoré treba mať na ceste za zdravším a krajším ja vždy na pamäti:

1. Nie je to len o kalóriách

A ešte raz: nie je. Ak sa na jedlo, ktoré jete, budete pozerať iba ako na kalórie, je pravda, že schudnete, ale berte vaše telo ako stroj hodný investovania. Naše orgány, mozog, koža, vlasy, všetko je vystavané z materiálu, ktorý sa tvorí vďaka energii z jedla. A nie je jedlo ako jedlo. Niektoré obsahuje dôležité minerály, vitamíny, bielkoviny a niektoré neobsahuje nič. Vyberajte potraviny s rozumom a myslite na to, že v slovnom spojení „zdravé chudnutie“ je slovo zdravé na prvom mieste. 

2. Je to aj o vode

Aj keď sa strava skloňuje najviac, pitný režim je pri chudnutí rovnako dôležitý. Dostatok vody (rozumej 2 až 3 litre v obyčajný a nie upotený deň) vám pomáha pri prekrvovaní, trávení  či vyplavovaní nepotrebných a škodlivých látok. Ak sa prvé dni zatnete a budete piť toľko, koľko by ste naozaj mali, môžete mať pocit chudnutia. Pretože viac vody znamená menej zadržanej vody vo vašom tele. Pre niekoho ďalší logický fakt, pre niekoho paradox. 

3. Preč s cukrom 

Ten čo máte na poličke a naberáte lyžičkou áno a čo najskôr. Ale pri ovocí žiadne unáhlené rozchody nepodnikajte. Okrem toho, že cukor v ovocí má úplne inú kvalitu a telo ho aj inak trávi,  prichádzajú s ním aj také dôležité látky ako vláknina, vitamín C, zdravé antioxidanty, kyselina listová a draslík. Takúto partiu si určite chceme držať pri tele. 

4. Tuk + Zelenina = VL 

Veľká láska…, pamätáte? Nie sme už síce na ihrisku na základnej škole, ale tento románik musíme akceptovať. Zelenina, najmä listová, obsahuje okrem iného vitamíny A, D, E a K, o ktorých sme sa ešte na hodinách chémie učili, že sú miesto vody rozpustné v tukoch. Takže ak z našej stravy chceme dostať čo najviac, musíme do nej pridať zdravé tuky, ako napríklad kvalitný olivový či tekvicový olej, chudšie mäso či syry. Samozrejme v tej správnej miere! 

5. Dôvera tela

Je to komplikovaný vzťah a hádky veľmi nepomôžu. Od malička bojujeme s prijatím vlastnej schránky, rastieme, chudneme, priberáme… No nie je to len o tom, čo si my myslíme o našom tele, ale aj čo si naše telo myslí o nás. Pretože keď vám bude dôverovať, napríklad v tom, že dostáva stravu pravidelne a navyše kvalitnú, prestane sa báť a úzkostlivo ukladať zásoby vo forme tuku. To je celkom dobrý obchod? Buďte spolu za dobre a hlavne, majte sa radi.