Stereotypné predstavy hovoria, že rekonštrukcie interiéru sú chlapskými záležitosťami. Opak je však pravdou. Sú rekonštrukčné práce, ktoré zvládne prakticky každý aj bez predchádzajúcich skúseností.

Nie na všetko je potrebná chlapská ruka

Do tejto skupiny patrí aj pokladanie plávajúcej podlahy a nezáleží, či ide o podlahu laminátovú, ktoré sa v súčasnosti už zrejme všetky pokladajú plávajúcim spôsobom, alebo modernejšie vinylové podlahy, ktorých sa niektoré druhy taktiež pokladajú rovnako.

Ak ste doteraz niečo podobné nerobila, možno ste zneistila pri predstave, že by ste sa to mala „učiť“ práve vo vašej domácnosti, ale nemusíte sa obávať, nie je to nič zložité. Kľudne by ste to zvládla aj sama, ale aby vám práca išla viac „od ruky“, čo takto si zavolať aj kamarátku? Stačí si natiahnuť kvalitné pracovné rukavice a môžete dokázať, že na pokládku podlahy si nemusíte volať chlapa.

Stačí raz vyskúšať a uvidíte, aké to je jednoduché

Aký materiál budete potrebovať? V prvom rade samozrejme samotnú podlahu. Pri kúpe rátajte aj s odpadom, tak si k štvorcovým metrom, ktoré chcete pokryť, pripočítajte ešte 10%. Nezabudnite na kročajovú izoláciu, ktorá pôjde pod podlahu a rôzne „príslušenstvo“ ako soklové lišty, rohy, prechodové lišty, prípadne schodové lišty.

Nezabudnite, že podklad musí byť čistý, suchý a rovný. Na takýto podklad môžete položiť kročajovú izoláciu. A následne už začína pokladanie samotnej podlahy. Najväčšia „piplačka“ je vždy posledná doska v rade, tú budete musieť narezať podľa požadovanej dĺžky.

Ďalší rad potom začínajte druhou časťou tejto narezanej dosky. Na zachovanie stability a aj z estetických dôvodov je dobré, aby mal tento kus na dĺžku aspoň 40 cm. Zacvakávanie do predchádzajúceho radu je jednoduché. Na záver už stačí len použiť spomínané lišty a rohy a máte hotovo.

Zdroj obrázka:
Autor: Andrei David Stock / Shutterstock.com