Voľné dni milujeme, či už pečie slniečko alebo prší. Viac cestujeme, užívame si, objavujeme nepoznané alebo sa vraciame k osvedčeným miestam a aktivitám. Na niektoré veci by sme však najmä pri cestovaní mali myslieť. Na čo v lete pri cestovaní nezabúdať ?

 Črevné komplikácie poznajú najmä dovolenkári a tiež tí, ktorí si nedávajú pozor na to, čo konzumujú. Hnačku môže vyvolať zmena jedálneho lístka, prostredia, alebo aj obyčajná cestovná horúčka. „Častou príčinou letných hnačiek je napríklad konzumácia nedostatočne umytého alebo neolúpaného ovocia či zeleniny, pitie vody z kohútika alebo nápojov s ľadom. Pokiaľ sú pacienti citlivejší na zažívanie, objavuje sa u nich hnačka aj v prípade konzumácie morských kôrovcov alebo ustríc,“ hovorí všeobecná lekárka MUDr. Adriana Šimková, PhD.

Čo pomáha proti hnačke?
V prvom rade je to prevencia. Tá spočíva v dôkladnej hygiene rúk, konzumácii  dostatočne umytých a tepelne upravených potravín, v zahraničí je to tiež pitie iba balenej vody. K preventívnym opatreniam patrí aj užívanie probiotík, ktoré treba začať užívať aspoň týždeň pred cestou. Probiotický doplnok stravy však využijete celé leto. Pomáha totiž vracať narušenú črevnú mikroflóru do normálu a prekonať nepríjemné následky hnačky. Nemal by chýbať v kufri do zahraničia, v taške na chatu, ani v batohu na festival, kde je riziko nevhodných hygienických podmienok väčšie. Vyskúšajte Biopron Forte – probiotický komplex vhodný nielen na cesty. Obsahuje špeciálnu kombináciu dvoch probiotických kmeňov s vysokým obsahom živých kultúr (10 mld. CFU), prebiotiká a prospešnú kvasinku S. boulardii. Hodí pre nielen pre dospelých, ale aj deti už od 6. mesiacov. Ak trvá hnačka dlhšie ako 3 dni, sprevádzajú ju horúčky, zvracanie, bolesti brucha, prímes krvi v stolici, treba určite vyhľadať lekára.

Fľaša s vodou
Všade omieľaná téma, ktorá ale má svoje opodstatnenie. Prísun dostatočného množstva tekutín je nevyhnutný obzvlášť v sparnom lete, a spoliehať sa, že počas cesty bude možnosť zaobstarať si alebo kúpiť nezávadnú pitnú vodu, sa nemusí vyplatiť. Úžitková voda je dobrá na schladenie a umytie rúk, piť ju je však prílišný risk s prípadnými nepríjemnými následkami v podobe črevných ťažkostí. Fľaša s vodou sa hodí nielen preto, aby ste sa nenakazili pri konzumácii závadnej vody, ale aj vtedy, ak už nejaký akútny tráviaci problém nastane. Hnačka dokáže človeka poriadne dehydrovať a dostatočný pitný režim vás môže uchrániť pred pobytom v nemocnici. Do vody prihoďte rehydratačný roztok alebo iontový nápoj, ktorý dodá potrebné minerály a cukor.

Dezinfekčný gél
Na cesty sa oplatí vziať so sebou aj príručné balenie dezinfekčného gélu na ruky – nie vždy je možné si po toalete či pred jedlom umyť ruky v nezávadnej vode. Hygiena je veľmi dôležitá a obzvlášť, keď sa vydáme na dovolenku, najmä do exotických destinácií.

Vlhčené toaletné obrúsky
Malý balíček za pár centov, ktorý nezaberie v batohu veľa miesta, ale v určitých situáciách je na nezaplatenie. Pre lepší pocit čistoty ho preto noste vždy so sebou.

Pokrývka hlavy a krém s UV faktorom
Deň strávený na slnku a v prílišnom teple sa môže prejaviť aj úpalom. Príznaky zvyčajne spozorujeme až po niekoľkých hodinách, často je sprevádzaný spálenou kožou, slabosťou, bolesťou hlavy, únavou, alebo vracaním. Pokrývka hlavy, krém so zodpovedajúcim UV faktorom a dostatočný príjem tekutín môžu nepríjemnostiam zabrániť alebo ich aspoň zmierniť. Zbaľte si ich do kufra spolu s probiotikami,  dezinfekčným gélom, vlhčenými obrúskami a pravidelne používajte. Pokaziť si dovolenku ťažkosťami, ktorým dalo zabrániť, by bolo zbytočné.