Zvyšovanie cien elektrickej energie, ktorého sme svedkom v posledných mesiacoch a ktoré môže pokračovať, donútilo množstvo ľudí zamyslieť sa nad tým, ako ušetriť práve na účtoch za elektrickú energiu. A niekedy je najlepšou cestou k úspore počiatočná investícia.

Ešte stále používate klasické žiarovky?

Začneme svietením. Samozrejme, najideálnejšie je používať v maximálnej možnej miere prirodzené svetlo. Ak sú však vaše plastové okná orientované na sever, prirodzeného svetla máte menej a nie vašou vinou.

V prípade, že ste to doteraz neurobili, nahraďte staré žiarovky modernými LED žiarovkami, ktoré vám prinesú značnú úsporu nákladov na svietenie. S modernými úspornými LED žiarovkami môžete ušetriť až 56% energie potrebnej na svietenie.

Avšak nielen zastarané zdroje svetla sú častým dôvodom, prečo domácnosti platia zbytočne vysoké účty. Pre predstavu, nová umývačka riadu vám môže pomôcť ušetriť až 48% elektrickej energie a výmena starej chladničky s mrazničkou dokonca až 71%.

Vymeňte staré spotrebiče za úspornejšie

Je preto dôležité zamyslieť sa nad tým, ktoré spotrebiče u vás doma sú už naozaj staré a v porovnaní s ich modernými nástupcami oveľa náročnejšie na elektrickú energiu. A vymeniť ich. Samozrejme, nie každý si len tak zo dňa na deň dovolí vymeniť napríklad všetky spotrebiče v kuchyni, ale kúpiť si trebárs nový Miele vysávač, to nie je vôbec extrémne nákladné.

Avšak ani kúpou moderných úsporných spotrebičov to nekončí. Čo sa zabudovaných spotrebičov týka, zabezpečte ich dostatočné vetranie a chladenie počas prevádzky, keďže prehrievanie zvyšuje spotrebu elektriny.

Ďalším „chytákom“ sú stand-by režimy rôznych spotrebičov. Ak nepoužívate funkcie, ktoré má spotrebič v tomto „vypnutom“ stave, vypínajte ho úplne. Obzvlášť, keď je takýchto spotrebičov viac, dokážu sa postarať o nemalé množstvo zbytočne minutej elektriny.

Pozor aj na nechávanie nabíjačiek v zásuvke v prípade, že nimi nič nedobíjate. Aj vtedy totižto spotrebúvajú elektrickú energiu a keď budete mať takto nonstop zapojené nabíjačky od smartfónu, laptopu a iných zariadení, bude to ako by ste vyhadzovali peniaze von oknom.

 

Zdroj obrázka:
Autor: stockfour / Shutterstock.com