Istria, bola súčasťou Rímskej, neskôr Bizantskej ríše. Neskôr celá, alebo jej časti, patrila 500 rokov Benátkám. Po 1.svetovej vojne bola súčasťou Talianskeho kráľovstva. Na každom kroku je cítiť tieto stáročné vplyvy.

Cesta do krásnej Istrie bola viac ako dobrodružná. Leteli sme linkou Croatia Airlines z Viedenského letiska najprv do hlavného mesta Chorvátska Záhrebu, tam sme si dali dlhšiu kávu a prestúpili sme na krátky let do Zadaru a odtiaľ do Pule – najväčšieho mesta na Istrii.

Išlo o študijnú cestu a boj koniec mája. Takže žiadne vylihovanie na pláži, ale ani preplnené mestá a mestečká, či neznesiteľné horúčavy. To sú obrovské benefity cestovania mimo sezóny. V Pule sme sadli do autobusu, ktorý nás odviezol do Rovinj – mesta, na ktoré som sa najviac tešila a ktoré rozhodne nesklamalo. Ubytovali sme sa v apartmánoch https://www.maistra.com/hr/amarin-rovinj/smjestaj a naše dobrodružstvo sa mohlo začať. Tým bol už len samotný výhľad na more z apartmánu a keď sme sa presunuli do blízkej reštaurácie http://www.blu.hr/restaurant/ s výhľadom na more, vynikajúcimi vínami a ešte lahodnejším jedlom, chcela som tu zostať aspoň týždeň. Famózne jedlo s dôrazom na čerstvo vylovené ryby, nádherný výhľad, morský vzduch – čo iné si na dovolenke môžete želať? Aj gastronomické hody sa však raz skončia a nás čakal na ďalší deň bohatý program. Rovinj.

Výhľad z reštaurácie

Benátky na Istrii
Rovinj je v lete mestom najmä mladých ľudí. Je tu Michelinská reštaurácia, obľúbený bar a najmä množstvo uličiek, v ktorých je čo obdivovať. rovinj pripomína Benátky, čo vôbec nie je náhoda. Najprv si povedzme, že Istria je najväčší polostrov v Jadranskom mori a zaujíma rozlohu takmer 3,5 tis. km2. Prevažná väčšina tohto územia pripadá Chorvátsku, malá časť Taliansku. A po taliansky sa dohovoríte aj v meste Rovinj. A tá podobnosť z Benátkami? Nie je čisto náhodná. Rovinj alebo Rovigno, ako znie jeho taliansky názov, bol viac ako 500 rokov pod správou Benátskej republiky a práve to z neho sformovalo jedno z najkrajších chorvátskych mestečiek. Krivolaké, úzke uličky sa zo všetkých strán polostrova, na ktorom stojí staré jadro mesta, šplhajú k jedinej dominante – katedrále svätej Eufémie, ktorá je kópiou baziliky svätého Marka v Benátkach.

Trochu histórie

Rovinj sa nachádza na juhozápadnom pobreží istrijského polostrova je obklopený 22 ostrovmi a ostrovčekmi. Predpokladá sa, že bol založený v 3. a 4. storočia, možno aj skôr, prvý dôkaz o tunajšom živote sa totiž datuje už do 1. a 2. storočia. Celé pobrežie mesta Rovinj je chráneným dedičstvom. Mesto je plné kultúrnych a historických pamiatok, ako napríklad kostol sv. Eufémie (dominanta centra starého mesta, pomenovaná po patrónke mesta, postavená na začiatku 18. storočia), krstiteľnica Najsvätejšej Trojice (najstarší stavba v meste), františkánsky kláštor (baroková stavba zo začiatku 18. storočia), hrad na ostrove sv. Ondreja (6. storočia, benediktínsky kláštor a hrad, dnes hotel), Dvigrad (zvyšky stredovekého mesta, 23 km od Rovinju), kostol sv. Agatha, kostol svätého Kríža a mnoho ďalších.
Pre najnáročnejších hostí
Rovinj sa tiež môže pochváliť bohatou turistickou vybavenosťou. Nájdete tu penzióny, apartmány, a tiež hotely v rôznych hviezdičkových kategóriách. K najnovším patrí https://www.maistra.com/grand-park-hotel-rovinj, ktorý ponúka ubytovanie pre najnáročnejších cestovateľov. Najmodernejšia architektúra, podľa môjho názoru trochu nehodiaca sa do celkového dojmu mesta Rovinj, ale zato uspokojí aj tých najnáročnejších hostí. Tí si môžu napríklad urobiť výlet na jachte, plávať a potom sa zrelaxovať na bohatých a veľkolepých terasách hotela, v niektorých izbách sa aj osviežiť v jaccuzi alebo v bazéne s výhľadom na more a celým mestom Rovinj ako na dlani. Gastronómia je tu tiež veľkolepá – zážitková a tomuto všetkému samozrejme zodpovedá aj cena. Vzhľadom na celkové vybavenie hotela (vrátane wellness centra a fitness centra) je tento hotel vhodný na celoročné využívanie a bazén je tiež v prevádzke celoročne. Konferenčné centrá nabité najmodernejšou technikou a úžasným výhľadom sú miestom na rokovania, konferencie, ale aj svadby či rodinné stretnutia.

 


Snúbenie jedla s vínom
Po návšteve mesta Rovinj sme sa presunuli do neďalekého Bale na ochutnávku olivových olejov do rodinnej firmy https://www.crogourmet365.hr/en/business/manufacturers/oilery-grubic-83 a odtiaľ sme smerovali na večeru do nádhernej reštaurácie https://meneghetti.hr/, ktorá ponúka aj ubytovanie a je veľmi vyhľadávaná miestnymi celebritami. Tu na nás čakalo snúbenie jedla s vínom, čo bol mimoriadny zážitok a ak budete mať tadiaľto cestu, určite toto miesto navštívte.
Andrea Hinková – Tarová