
Tiež dokážete robiť viacero vecí naraz? Cestou do práce vybavujete telefonicky naliehavé veci, raňajkujete pri počítači a pri obede s kolegami odpisujete na maily? Sú chvíle, keď je to potrebné, žijeme v takom svete. Nazývame to multitasking a sme hrdí, že sme v tom dobrí.
Psychológovia už dávno tvrdia, že multitasking u ľudí nefunguje. Sú len situácie, keď robíme veci rýchlo za sebou, preskakujúc z činnosti na činnosť. Tento spôsob je pre myseľ a našu pozornosť mimoriadne vyčerpávajúci. Iste, dá sa to zvládnuť, ale vyberá si to daň v podobe únavy a nedostatočnej pozornosti. Skúsme sa zamyslieť, či sa návyk robiť viacero vecí naraz neprenáša do nášho života aj vtedy, keď to nie je potrebné. Vieme si užiť prítomnú chvíľu? Tak naozaj, naplno? Vieme skrotiť myseľ naučenú skákať sem a tam?
Ponorme sa do flow
Často vidím rodičov ako idú s ratolesťami do škôlky. Je to jedna z chvíľ, ktorú strávime buď myšlienkami niekde inde, vlečúc dieťa za ruku, alebo ju jednoducho prežijeme a precítime. Nedávno som bola svedkom krásneho rozhovoru malého dievčatka so svojím ockom práve počas rannej cesty do škôlky. Dievčatko sa pýtalo a ocko odpovedal. Pokojne a sústredene si užívali vzácnu chvíľu. V ovzduší bolo cítiť tú magickú chvíľu okamihu. Podobne to môže byť pri hre s dieťaťom. Nezáleží na tom, či je to stavanie lega, robenie koláčikov z piesku alebo čítanie rozprávkovej knihy. Ak máme dar ponoriť sa do hry úplne, ocitneme sa v inom svete, kde zabúdame na to, čo bolo a čo bude, je to stav tzv. flow, kedy existuje jediné – činnosť, ktorú práve robíme. My, ženy, sa niekedy smejeme mužom, ak ich vidíme pri takejto hre, že sú ako deti. Presne o tom to je.
Multitasting je náročný
Ak sa venujeme plne a sústredene nejakej činnosti, prináša nám oveľa viac radosti a zážitku a pravdepodobne aj lepší výsledok. Spomínate si na privreté oči speváka, ktorý prežíva naplno príbeh svojej piesne, či úplné odovzdanie sa tancu baletnej umelkyne? Viem, nie sme všetci umelci, ale hlboké ponorenie sa a s tým spojený zážitok flow vieme zažívať pri úplne obyčajných veciach my všetci. Napríklad pri varení, maľovaní, žehlení, čítaní, jednoducho pri všetkom, čo máme radi aspoň natoľko, že tomu venujeme plnú pozornosť. Platí to aj v práci. Hoci multitasking sa v biznise zdá byť výhodou, som presvedčená, že je to omyl. Nie výhoda, len nevyhnutnosť. Je lepšie venovať sa krátko a sústredene jednej činnosti a dať do nej plnú myseľ, energiu aj srdce. Výskumy hovoria o tom, že prerušenie činnosti na dlhšie ako tri minúty spôsobí, že musíme vydať ďalšiu energiu na vrátenie sa do problematiky. Určite to poznáte, ak vás niekto vyruší, chvíľu trvá kým ste opäť „v obraze“.
Sústreďte sa na jednu činnosť
Sú činnosti, pri ktorých nám je na prvý pohľad jasné, že nejdú dokopy, jednoducho sa nedajú kvalitne robiť v rovnakom čase. Napríklad telefonovanie a sledovanie filmu, čítanie a počúvanie rádia, písanie a konverzovanie. Zamestnávajú totiž rovnaké centrá mozgu. Iné činnosti, naopak, vyzerajú, že sa môžu dopĺňať. Príjemný rozhovor pri chôdzi lesom, počúvanie hudby zo slúchadiel počas ranného behu, čítanie novín pri jedle. Je to do určitej miery pravda, ale viete si predstaviť aj iný zážitok? Na prechádzke v lese zachovať ticho a vnímať vône a zvuky, pri behu počúvať okolité ticho alebo zvláštny ruch mesta, pri jedle si každé sústo užívať ako dar.
Občas sa zastavte
K čomu nás chcem dnes pozvať je, aby sme občas robili drobné zastavenia, kým skombinujeme viacero činností len tak zo zvyku. Urobme vedomé rozhodnutie, čo mi má daná chvíľa priniesť, čo potrebujem a čo mi je práve najužitočnejšie. Keď som na večeri s priateľmi a užívam si príjemný rozhovor, aspoň na chvíľu odkladám mobil i starosti. Ak sa hrám či rozprávam s dieťaťom, vnímam krásny detský svet fantázie a vzácnu chvíľu, ktorá nás zbližuje. Cestou do práce občas zastavím myšlienky a obdivujem zasneženú krásu nášho sídliska. Má svoje čaro aj v meste, verte mi.
Doprajme si prepych užívať život naplno so všetkým, jeho obrazmi, vôňami, zvukmi, chuťami. Prajem vám krásne užívanie si prítomných okamihov.
Miroslava Košibová
Spoločnosť Be Balanced robí workshopy a tréningy z oblasti emocionálneho prežívania, komunikácie a vzťahov.
Viac informácií nájdete na www.bebalanced.sk