Rozhodla ste sa pre bývanie v rodinnom dome? Ak budete mať svoj domček postavený od základov, dáva vám to voľnosť naplánovať si bývanie do detailu podľa vašich predstáv. Samozrejme ak zoberieme do úvahy, že musíte kúpiť ešte aj pozemok, cena, ktorú za vlastné bývanie zaplatíte, môže narásť.

Absencia kanalizačnej siete

Na druhej strane, dá sa vôbec v súčasnosti bývať za málo peňazí? Nedá! Cena pozemku samozrejme závisí od lokality a blízkosti k mestu (čím väčšiemu, tým drahšie). Možno sa vám podarí zohnať pozemok za dobrú cenu niekde v lokalite viac „bokom“. Môže sa však stať, že takáto lokalita bude bez kanalizačnej siete. V takomto prípade ešte predtým, ako si začnete vyberať svoj nový záhradný nábytok, bude potrebné vyriešiť otázku, čo s odpadovými vodami. Vhodné riešenie však nie je vôbec zložité.

So septikom je menej starostí

Riešenie, ktoré myslíme, je kvalitný septik. Tie sa vyrábajú z viacerých materiálov, ale pre dlhú životnosť odporúčame betónové septiky. Tie sa vyrábajú z vodotesného betónu vystuženého oceľou. Následne sa ešte aplikuje špeciálny asfaltový náter, ktorý predlžuje životnosť takéhoto septiku.

Septik má dve komory (označuje sa aj ako dvojkomorová žumpa). Princíp jeho fungovania spočíva v tom, že na dne prvej komory sa usadzuje kal a na povrchu ostáva tekutá zložka odpadovej vody. Na dne druhej komory sa usadzujú jemnejšie čiastočky a na vrchu ostáva odpadová voda, ktorá je z veľkej časti zbavená kalu a pevných častí.

Takto vo veľkej miere prečistenú odpadovú vodu je možné vypúšťať do povrchových, či podzemných vôd. Vďaka tomu je v porovnaní s klasickou jednokomorovou žumpou značne predĺžená doba, po ktorej je nutné vyberať odpadový kal. Takže ak chcete mať s odpadovými vodami čo najmenej starostí, septik je skvelá voľba. Zdroj obrázka: Autor: Leszek Glasner / Shutterstock.com