Ako si urobiť dovolenku na balkóne? Prinášame vám niekoľko nápadov – tipov a trikov, ako si na balkóne navodiť tú správnu dovolenkovú atmosféru.

Nápady pre malý balkón
Keď si aranžujete malý balkón, je veľmi dôležité myslieť na každý štvorcový centimeter. Vytvorenie oddychovej zóny sa na malom balkóne môže javiť ako nezrealizovateľný zámer, no na trhu nájdeme veľa praktického nábytku, ktorý sa osvedčil v stiesnených podmienkach. Rozkladacie ležadlo, slnečník či hojdacia sieť sú príklady najjednoduchšieho príslušenstva, ktoré môžeme zložiť alebo rozložiť v tom správnom momente. Budú perfektným riešením, čo sa ukáže ako praktické najmä vtedy, keď dostanete chuť na chvíle blaženého relaxu.

Na balkóny s malou metrážou sa hodí aj kompaktný nábytok, ako napríklad skladacie stoličky a stolíky pripevnené k zábradliu. Zaberú málo miesta a vo vintage-verzii sa postarajú o výnimočné raňajky, ako aj o elegantnú večeru. Malý balkón totiž nie je automaticky synonymom nudy. Ak hľadáte nápad na zaujímavé a originálne aranžovanie, rozhodnite sa pre koberec. Hitom tejto sezóny sú koberce určené do exteriéru – odolné voči zlým poveternostným podmienkam. Takýto koberec v pokojných farbách bude ideálnym základom pre každé dovolenkové aranžovanie.

Balkónové rastliny
Trávenie času uprostred zelene utišuje, upokojuje a regeneruje sily. Preto ak chcete, aby sa váš balkón stal miestom dovolenkového relaxu, tak si ho ozdobte čerstvými rastlinami a kvetmi. Kvetové dekorácie sú nadčasové a univerzálne. Starostlivo vybrané sa budú hodiť na každý typ balkónu, nezávisle od jeho štýlu či farebného prevedenia.

Ak disponujete veľkým množstvom miesta, tak sa rozhodnite pre rastliny v kvetináčoch. Stačí len kúsok nadšenia, aby pekne kvitli a ozdobovali balkón alebo terasu. V malých priestoroch sa osvedčia visiace rastliny. Kvetináče s voňavými bylinkami, ťahajúcimi sa po stene alebo vlastnoručne vyrobené visiace kvetináče s kvetmi? Voľba patrí len vám. Dôležité je len to, aby bolo dovolenkovo, farebne a energicky.

Balkón z vysnenej cesty
Chceli by ste si balkón zariadiť v štýle exotickej dovolenky? Ak áno, stavte na doplnky. To práve ony zodpovedajú za výnimočnú náladu – aranžovaniu totiž dodajú kompaktnosť. Ako na balkón priniesť nádych orientu, a neurobiť pri tom faux pas v aranžovaní? Predovšetkým si musíte vybrať smer vysnenej cesty. Každá krajina sa totiž líši kultúrou, módou a zvykmi. Preto je dobré zistiť si základné informácie na tematiku danej krajiny – veď predsa nechceme, aby na našom balkóne nastal kultúrny chaos. Aké destinácie kraľujú tejto sezóne?

V prvom rade je to Maroko, ktoré evokuje tajomné trhy ukryté v uličkách, vôňa farebných korenín vanúca vzduchom a všade prítomné zlato. Ak snívate o balkóne v marockom štýle, oplatí sa inšpirovať týmto obrazom. V takomto aranžovaní hlavnú úlohu zohrávajú výrazné farby – oranžová a fuksiová. Vôbec sa nebojte tohto spojenia! Dodá totiž množstvo pozitívnej energie, ktorá je tak veľmi žiadaná v dovolenkovom aranžovaní.

Perfektne bude vyzerať na textíliách – poduškách, plédoch a kobercoch – napríklad v podobe marockej ďateliny. Štýl inšpirovaný Marokom – to sú aj bohato zdobené dekorácie, ako zlaté svietniky, elegantne vyšívané obrusy či riad. Medená tácka uložená na drevenej stoličke – to je najjednoduchší spôsob, ako si vytvoriť neopakovateľný a praktický konferenčný stolík v orientálnom prevedení. Osvedčí sa aj pri podávaní pochúťok, ako orientálne figy, datle a granátové jablká, ale aj ako súčasť dekorácie. Takúto dekoráciu sa oplatí podčiarknuť správnym osvetlením. Aromatické sviečky a vzorované lucerny umožnia vytvoriť atmosféru ako z rozprávky Tisíc a jedna noc.

Po druhé – Toskánsko. Toskánsky trend, na rozdiel od eklektického marockého štýlu, stavia na jednoduchosti s rustikálnym nádychom. Je to umenie vytvárania tej správnej nálady a blízkeho kontaktu s prírodou. Jeho farebnosť nadväzuje na malebnú taliansku krajinnú scenériu plnú viníc, olivových hájov a citrusových stromov. Ako základ pre aranžovanie sa oplatí vybrať si nábytok vyrobený z prírodných materiálov – dreva a ratanu.

Spolu s olivovými a zelenými poduškami bude zdrojom šiku Stredomoria. Počas vytvárania toskánskej atmosféry treba pamätať na romantické dekorácie, ako porcelánové šálky s ovocnými motívmi, strieborný riad alebo sviečky zdobené olivovými halúzkami. Prostredníctvom nich si jednoduchým spôsobom vytvoríte taký vzhľad balkónu, ktorý bude v mysli evokovať prekrásne talianske usadlosti.