Ak sa aj vaše nohy občas zmenia na pomyselné ťažké balvany a hľadáte informácie, ako by ste im mohli pomôcť, poradíme vám.


Sú situácie, kedy nohy jednoducho vypovedávajú službu. Cítime to hneď, pretože sa nevieme dobre pohybovať, prípadne pri každom kroku pociťujeme bolesti. Možno sa to všetko začína nenápadne pocitom ťažkých nôh, miernymi opuchmi na sklonku dňa. Mávneme rukou, veď sme veľa chodili, stáli alebo dlho sedeli či cestovali. Áno, pri všetkých týchto činnostiach, ak ich vykonávate dlhodobo a často, môžete pociťovať prvé nepríjemné príznaky žilových ochorení.

Cvičenie pomáha
Aby sa kondícia nôh zmenila k lepšiemu, je dôležité zmeniť zaužívaný životný štýl. Vítaný je pohyb a najmä špeciálne cviky a procedúry, ktoré aktivujú a posilňujú svalovú pumpu lýtkových svalov. Existujú cviky, ktoré posilňujú svalovú pumpu lýtkových svalov. Zaraďujeme sem napríklad imitovanie šliapania na bicykli v ľahu, strihanie s vystretými nohami nad zemou, krúženie v členkoch, napínanie a naťahovanie chodidiel a prstov k sebe a od seba, chodenie na pätách, chodenie na špičkách, prenášanie hmotnosti zo špičky na pätu a naspäť a podobne.

Zaujímavé fakty o nohách
Na jeden krok musíte zapojiť až 200 svalov.

Priemerný človek spraví okolo 100 000 míľ (160 934 km) počas svojho života.

Palec na nohe nesie väčšiu váhu ako ktorýkoľvek iný prst, je to asi 40 % celkovej telesnej hmotnosti.

Ľudské nohy majú zhruba 500 000 potných žliaz a môžu produkovať viac ako pol litra potu denne.

Celková dĺžka všetkých krvných ciev v ľudskom tele (vrátane tých v nohách) je približne 100 000 km, pričom najväčšou krvnou cievou je aorta.

U dospelého človeka cirkuluje denne krv na dráhe dlhej zhruba 19 000 km. To je ako precestovať Zem z východu na západ cez najširšiu časť Tichého oceánu.

Keď nohy neposlúchajú
Pridajte sa k Slovákom, ktorí dbajú na dostatočnú a cielenú výživu svojich nôh. Ich kondícia sa totiž môže zhoršovať nielen s pribúdajúcim vekom, ale aj vplyvom dlhého státia, sedenia alebo častého či dlhodobého cestovania. Najčastejšie predávané výživové doplnky s obsahom účinných látok diosmín a hesperidín sú prípravky MOBIVENAL micro a MOBIVENAL micro Simple, pričom Mobivenal micro je navyše obohatený o 30 mg escínu v jednej tablete (prírodný výťažok z Pagaštanu konského). Flavonoidy diosmín a hesperidín majú antioxidačný účinok, takže pôsobia protizápalovo. Escín má schopnosť redukovať zápal a opuch. Výživový doplnok MOBIVENAL micro a MOBIVENAL micro Simple je slovenskými užívateľmi rokmi overená kombinácia mikronizovaného (lepšie rozpustného a vstrebateľného) diosmínu a hesperidínu, ktorý je navyše aj cenovo dostupný. Viac informácií o výživových doplnkoch Mobivenal nájdete na stránke www.mobivenal.sk, tipy a rady na stránke www.mojenohy.sk alebo na Facebook stránke Mobivenal.