So sychravými jesennými dňami prichádza sezóna chrípky, s ktorou už ako tak vieme existovať a dokážeme sa pred ňou brániť aj účinnou vakcínou. Pred dvoma rokmi k nej pribudol aj nový nepriateľ – ochorenie COVID-19. Jeho útoky sú, našťastie, už miernejšie, ale stále sú.

Okrem ochrany aktuálnou očkovacou látkou má preto dôležitú úlohu osobná aktívna – ochrana pred možnou nákazou. Dostatočná hygiena, obmedzenie hromadných kontaktov a ochrana respirátorom. Pomôže aj preventívne zvyšovanie obranyschopnosti organizmu výživovými doplnkami z beta glucanu. Organizmus má na ochranu pred baktériami, vírusmi a infekčnými chorobami vybudovaný imunitný systém, niečo ako pohotových bodyguardov, ktorí nás strážia pred vonkajšími i vnútornými nepriateľskými útokmi. Dennodenne je však tento systém poškodzovaný stresom, znečisteným životným prostredím a nezdravým životným štýlom. Oslabený organizmus ťažšie odoláva, baktérie i vírusy ho ľahšie prekonajú.

Zdraviu treba aktívne pomáhať

Základom dobrého zdravia je zdravý životný štýl, vyvážená strava bohatá na živiny, dostatok pohybu, spánku, vyhýbanie sa stresu a dôkladná hygiena. Obranyschopnosť významne podporuje aj pestrá strava obsahujúca dostatok ovocia a zeleniny, orieškov a semiačok, ale aj primerané množstvo bielkovín, tukov a sacharidov a tiež dostatočný pitný režim, ktorý je dôležitý aj pre odstraňovanie nečistôt z tela. Vyvážená zdravá strava spolu s vhodnými pohybovými aktivitami  vytvárajú podmienky pre udržanie zdravia a dobrej imunity. Ak je však imunita oslabená, alebo je rizikových faktorov príliš veľa, môžeme si pomôcť i s vhodnými výživovými doplnkami, prírodnými antibiotikami – cibuľa, cesnak, zázvor. Dôležité sú aj antioxidanty a tiež beta glucan z hlivy ustricovej – vo vedeckej, ale už i bežnej verejnosti dobre známy imunomodulátor.

V čom spočíva sila beta glucanu

Pre obranyschopnosť organizmu je optimálne, ak potrebné vitamíny a minerálne látky telo získava zo stravy, ale ani ich doplnenie z vhodných výživových doplnkov nie je na škodu. Imunitné bunky občas, najmä v kritickom období, treba postrčiť do ich práce, teda do účinnej ochrany organizmu a boja s nepriateľskými vírusmi. V tom pomáha známy imunomodulátor – beta glucan. Ide o prírodnú látku, ktorá sa bežne vyskytuje v niektorých potravinách. V prírodnej forme je však beta glucan zmiešaný s ďalšími látkami, vďaka ktorým ho imunitné bunky nevedia rozpoznať a využiť. Očistením beta glucanu, získaného z hlivy ustricovej, od prirodzene sa vyskytujúcich prímesí sa imunitným bunkám uľahčí jeho rozpoznanie receptormi a zvýši sa účinok. Vysokočistý beta glucan (93 %) aktivuje imunitné bunky, čo vedie k zvýšeniu ich fagocytickej aktivity (chuti bojovať s nepriateľmi), teda chrániť organizmus pred nepriateľskými vplyvmi.

Dôležitou výhodou vysokočistého beta glucanu z hlivy ustricovej je jeho bezpečnosť. Nie sú známe vedľajšie účinky, vznik závislosti a nedá sa ním ani predávkovať. Beta glucan pomáha nielen pri znížení rizika infekčných ochorení, ale má veľký význam aj pri podpore organizmu počas ochorenia a tiež urýchľuje proces uzdravovania. Skúsenosti potvrdzujú, že aj v prípade, ak nás vírusy predsa len nenechajú na pokoji, s dobrou imunitou máme väčšiu šancu na miernejší priebeh ochorenia. www.natures.sk

Pripravili sme pre vás čitateľskú súťaž

Súťažná otázka znie: čo je BETA GLUCAN ?

a) imunostimulátor (stimuluje imunitný systém)

b) imunomodulátor (ovplyvňuje činnosť imunitného systému)

c) imunosupresívum (utlmuje imunitný systém)

Štyria výhercovia získajú výrobky BETA GLUCAN, odpovede zasielajte mailom na predplatne@juven.sk