„Rád sa s vami zhováram, Lina. Škoda, že už nežije váš otec. Určite by bol pyšný na to, že mu robíte dobré meno.“

Namiesto odpovede som sa usmiala, ale v hlave mi kričalo: Nie! To Vergília mu robí dobré meno. Lina skáče, ako píska tvoja strana. Lebo má strach. A dieťa. A milovanéhomuža. A sestru. A neter. A kopu cudzích detí v pivnici.

Príbeh o láske, odvahe a túžbe uchrániť to najcennejšie. Za každú cenu!

Zlaté dvadsiate roky v Berlíne. Lina je žurnalistka. Pozná Dietrichovú, Fröhlicha i všetkých dôležitých ľudí z filmovej i divadelnej brandže. Keď sa Berlín začína obliekať do nacistických vlajok, je pri tom a svrbia ju prsty. Vlastnou šikovnosťou sa dostane až do blízkosti vodcu. Jej pero je ostré a ona je príliš mladá. I ju na istý čas strhnú idey a program národných socialistov.

Jedna noc s vôňou ohňa však zmení jej život. Reichstag horí a ona trhá zlatý hákový kríž na svojom krku.

A stretáva Reinharda… Aristokrat a člen SS si zaumieni dostať drzú novinárku, v ktorej klíči nenávisť. Tú uhasí len pravda. No potrvá dlho, kým si z tvárí strhnú masky.

Môže z popola nenávisti vykvitnúť láska?

Kto je Vergília, ktorá píše pravdivé pamflety?
Komu patria uniformy Ligy dievčat v pivnici?
Kto sú v skutočnosti vodcove deti, ktoré s piesňou na perách križujú v lete ríšu?

Recenzia
Lina žije v Berlíne v zlatých dvadsiatych rokoch. Je žurnalistka a píše o kultúre. Pozná všetkých dôležitých ľudí z divadelnej i filmovej brandže. Jej sestra je speváčka a obidve vyrastali v detskom domove. V živote si už preskákali všeličo, teraz sú obidve zasnúbené a zamestnané.

Berlín sa však zmieta v hlbokej hospodárskej kríze a to dáva vietor do vlajok nacistom. Line sa to páči a na začiatku ju to celé propagandistické hnutie strhne. Dostane sa až do blízkosti vodcu Adolfa Hitlera a tiež k Josephovi Goeblessovi. Čím viac je však bližšie, tým menej sa jej to celé pozdáva. Prečo sú Židia zlí? Lebo, ako je povedal Hitler ovládajú všetky banky, peniaze a majú moc a preto je kríza? Táto logika je pre ňu neprijateľná a začína byť aj pre mnoho iných ľudí. Nič už nie je ako predtým. Fašistická agenda postupuje ďalej a začína likvidovať nepohodlných. Medzi nimi je aj jej snúbenec. Obesia ho a ona to vidí. Pod srdcom nosí jeho dieťa. Keď ju zoberú na výsluch na gestapo, spomenie si na drzého aristokrata a príslušníka SS, s ktorým sa stretla u Magdy (neskôr Goeblesovej) na večierku. „Som snúbenica Reinharda von Kesslera“ vykríkne a zrejme jej to v tú chvíľu zachráni život.
On na túto hru pristúpi a onedlho sa koná svadba. Narodí sa Grétka a keď sa aj Lina snaží o to, aby si myslel, že je jeho, on vie, že to tak nie je. Ukrýva ešte viac tajomstiev. O tom, že aj medzi nacistami boli ľudia s ľudskou tvárou, ktorí pomáhali slabším a tým, ktorí boli na zozname „nepohodlní“. Deti, ktoré nemohli zato v akej dobe a rodine sa narodili. A prišli v tejto krutej a nenávistnej vojne o všetkých.

Michaela Ella Hajduková napísala Berlínske hviezdy ako svoju piatu vojnovú knihu. Priznám sa, nie vždy siaham po vojnovej literatúre, aj keď si z času na čas nejaký príbeh z vojny prečítam. Hovorí sa, že by sme nemali žiť v minulosti. Je to pravda, avšak nemali by sme na ňu zabúdať, máme sa z nej poučiť a nedovoliť jej opakovať sa. Druhá svetová vojna bola jednou z najrutejších v celých dejinách ľudstva. A aj počas nej ľudia žili svoje príbehy. A Berlínske hviezdy je nádherný príbeh o láske, stratách a túžbe ochrániť to najcennejšie. Aj keď z toho praskne srdce, aj keď hrozí smrť. Je tiež o tom, že nie všetci Nemci boli „nacisti“. Nevybrali si to a aj keď vždy máme na výber, volili menšie zlo a pomáhali slabším.

A Michaela Ella Hajduková nám napísala strhujúci a nádherný príbeh, ktorý sa začína v dvadsiatich rokoch v Berlíne a úplné rozuzlenie príde o približne 60 rokov neskôr. Čo ešte oceňujem, že použila veľa faktov. Dokonca aj Hitlerove vyjadrenie o tom, prečo práve Židia je pravdivé. Nepovedal ho síce hlavnej hrdinke príbehu, ale istému kanadskému novinárovi, ktorý s ním pred vojnou robil rozhovor.

Čo ešte veľmi oceňujem, kniha nie je brutálna, naopak je plná lásky v tej kope nenávisti, ktorá vtedy vládla. Určite si zadovážim aj predchádzajúce knihy od tejto autorky. Andrea Hinková – Tarová