Ste smutní, nemáte energiu ani náladu? Nemusí ísť o psychiatrickú diagnózu. Vaša psychika len pravdepodobne vyčkáva prvé náznaky jari. Pomôcť vám môžu konkrétne pohyby a cviky, ktoré priamo ovplyvňujú hladinu hormónov, a tým aj vašu náladu.

 

 

Pocit depresií alebo skôr ľudovo nazývaných depiek sa objavuje predovšetkým pri prechode ročných období. Prispôsobenie sa novým podmienkam si vyžaduje viac našej energie. Ide nielen o obdobie nástupu jesene a zimy, ale paradoxne tiež o koniec zimy, keď už dlhšie čakáme vytúženú jar.

Sledujte, čo vám robí dobre
Monika Stehlíková, odborníčka na reč tela, hovorí, že psychickú poruchu odlíšime od sezónnej depky na základe toho, či sme schopní cítiť sa aspoň občas šťastne. „Ak ešte máme tzv. ostrovy šťastia, keď pociťujeme radosť, zvládneme si pomôcť aj sami. Základom je rozširovať tieto príjemné momenty. Odsledovať si, čo nám robí dobre, a robiť toho viac,“ hovorí Monika Stehlíková. Podľa jej slov dokonca existujú vedecky potvrdené formy pohybov, ktoré zlepšujú náš emočný stav. Tieto pohyby totiž ovplyvňujú žľazy s vnútorným vylučovaním a následne hladinu noradrenalínu v krvi.

6 krokov k lepšej nálade

  1. 2 minúty denne

Veľmi účinné je navodiť si v tele pocit beztiaže. Kým depresia nás doslova tlačí dole, cielene sa snažíme o opak. Na milisekundy zažívame odľahčenie aj pri behu alebo skákaní.  „Základom  je vydržať skákať aspoň 2 minúty. To je čas, za ktorý náš mozog zaregistruje zmenu a vytvoria sa ideálne podmienky na zmenu i na emočnej úrovni,“ vysvetľuje Monika Stehlíková. Ak sa chcete cítiť výrazne lepšie, skáčte alebo bežte ešte 8 minút, kým sa začne vyplavovať noradrenalín. Endorfíny vás zaplavia približne po 20 minútach.

  1. Leťte ako vták

V terapiách sa často využíva aj iná forma odľahčovania hmotnosti. Mávajte rukami, akoby ste chceli vzlietnuť. Odľahčite chodidlá a nechajte, nech vás paže a ramená jemne nadvihujú. Akoby ste cez všetky nepríjemnosti chceli s ľahkosťou preletieť. Táto technika sa aplikuje najmä pri pacientoch, ktorým telesné obmedzenia nedovolia behať ani skákať.

  1. Masáže a dotyky

Hovoríme áno vírivke, masážam aj dotykom. Všetko, čo príjemne stimuluje vašu pokožku, je zároveň aj vstupenkou k lepšej nálade.

 

  1. Relaxujte s aplikáciou

Ak je depresia spôsobená skutočne náročným obdobím, treba sa vybrať skôr cestou relaxácie. „V takomto prípade telo a myseľ neodľahčujeme, ale, naopak, uzemňujeme,“ upozorňuje odborníčka na reč tela. Desať minút v ľahu a bez mobilného telefónu vie urobiť zázraky s celým dňom. Na internete nájdete mnoho aplikácií, ktoré vedú k sprítomneniu sa a vedomej relaxácii. Ide o pomôcky najmä v anglickom jazyku, no nájdete už aj slovenské verzie. Napríklad na www.calm.com, buddhify.com, www.bodytalks.sk/bodyscanning.

  1. Navštívte galériu alebo solárium

Nie je náhoda, že na jeseň chodievame častejšie do divadla alebo galérie. Povznáša nás nielen umelecký zážitok, ale aj presvetlené priestory s krištáľovými lustrami. Ide v podstate o amatérsku formu liečby svetlom – fototerapiu. Pomôcť môže aj solárium, no treba zvážiť možné vedľajšie účinky. Nevýhodou je tiež to, že čas tohto druhu svetelnej terapie je limitovaný, aby ste sa nespálili.

  1. Bubnujte, dupte a boxujte

Depresívne pocity môžu byť aj prejavom potlačenej agresivity a hnevu. „Pôvod nachádzame najmä vo výchove. Dieťaťu nie je dovolené, aby dupalo nožičkami, ale smútok a ľútosť sú akceptované. Ak mu niekto ukradne lopatku, je v poriadku sa rozplakať, ale nie kopnúť do kamaráta,“ objasňuje Monika Stehlíková. Časom sa vytvorí model: keď som nahnevaný, tak som smutný. Ak je vám táto téma blízka, vyskúšajte box, bojové umenie alebo nespútanú bubnovačku. Základom zlepšenia depresívneho stavu je nebáť sa experimentovať. Nebojte sa skúšať, čo vám robí dobre, a rozvíjajte to. „Menej rozmýšľajte a viac skúšajte,“ odkazuje špecialistka na reč tela.