Mnohým ľuďom síce chýba na Slovensku more, ale to neznamená, že územie našej krajiny nám nemá čo ponúknuť. Veď sa pozrite na tú krásnu prírodu všade okolo nás. Taká malá krajina a toľko príležitostí tráviť čas v prírode, bola by škoda to nevyužívať.

Pobyt v prírode vplýva na psychickú pohodu

Pobyt v prírode nie je „len“ spôsob, ako tráviť voľný čas, ale zároveň pozitívne vplýva na ľudské zdravie. Ak chcete práve o vplyve prírody na naše zdravie vedieť niečo viac, čítajte ďalej. Keďže v prírode nájdeme viac stromov a rastlín ako v zastavaných oblastiach, je tu vyšší obsah kyslíka vo vzduchu. To, že takýto neznečistený vzduch čistí pľúca, vám potvrdia aj pri návšteve pľúcnej ambulancie v Bratislave. Okrem toho sa zlepšuje okysličenie krvi a zvýšený príjem kyslíka pozitívne vplýva aj na náladu človeka.

Pobyt v prírode pozitívne ovplyvňuje imunitu

Keď sa rozhodnete absolvovať napríklad najkrajšie túry v Tatrách, neodnesiete si „len“ čistejšie pľúca. Pobyt v prírode spúšťa aktivitu buniek, ktoré okrem iného podporujú náš imunitný systém. A tak vďaka pravidelnému pobytu v prírode môže vaša imunita efektívnejšie bojovať s menej závažnými ochoreniami.

Pravidelný pobyt v prírode (spoločne so vzornou životosprávou) môže slúžiť aj ako prevencia pred problémami s vysokým krvným tlakom. Takže ak máte sedavé zamestnanie, nie úplne vhodnú životosprávu a vyšší vek, rozhodne by ste takúto formu prevencie nemali zanedbávať. Prechádzka v prírode dokáže aj zlepšiť krátkodobú pamäť. Sme totižto menej rozptyľovaní ako v mestách a tak máme väčšiu tendenciu zameriavať svoju pozornosť len jedným smerom. Pomoc je to aj pre deti s poruchou pozornosti. Autor: Igor Kyryliuk, Foto: Shutterstock.com