V každej domácnosti spĺňa kúpeľňa základné hygienické a relaxačné požiadavky svojich členov. Rozdielne sa ale zariaďuje, kde bývajú rodiny s malými deťmi, kde sú len seniori alebo ide o vaše prechodné, rekreačné bývanie. V tomto článku sme pre vás zhrnuli všeobecné pravidlá, ako si pohodlne užívať aj menšie priestory svojich kúpeľní.

Vzdávať sa hneď pohodlia vo vani? Určite nie!

Vaňa alebo sprchovací kút patria k ústrednej kúpeľňovej výbave. Síce sprchovacie kúty šetria priestorom, už ani moderné vane v tomto nezaostávajú. Práve ony poskytnú úžasný relax a osvieženie po náročnom dni. V nich dokonale uvoľníte svoje unavené svalstvo, zabudnete na čas a vychutnáte si relaxačné doplnky do kúpeľa.

Najlepším riešením sú pre vás asymetrické vane so zúženým rohom na nohy. Pri takýchto vaniach nemožno snívať o žiadnych veľkolepých rozmeroch. Bude treba vystačiť si napr. s jednoduchou akrylátovou vaňou so šírkou 150 – 165 cm.

Ako vybaviť priestor v blízkosti vane?

Zúžený roh vane funkčne využijete aj pre umiestnenie umývadla. Ľahšie sa tak dostanete k hygienickým pomôckam, ktorým viete nájsť vhodné miesto aj pri vani v podobe murovaných úložných priestorov alebo menších nástenných poličiek do kúpeľne či pod umývadlo ako ľahko premiestniteľné stojany. V početnejších rodinách dobre vyniknú dvoj až trojposchodové police s hlbšími misami.

Pôsobia moderne, ale najmä uprataným dojmom – nevidieť žiadnu rozhádzanú kozmetiku, ktorá by inak vykúkala z plytkých úložných priestorov alebo po kútoch vane. Malo by vám preto záležať aj na materiálovom a dizajnovom prevedení. Trvácnejšie sú oceľové s ochrannou povrchovou úpravou v žiarivom lesklom bielom alebo krémovom prevedení.

Pozor! Tieto farby neuvádzame náhodne, ale pre pôsobivejší, opticky rozmernejší a lepšie kombinovateľný priestor. Hlavná biela výbava v kúpeľni ďalej ponúka širšie možnosti pre sýte odtiene alebo pre viaceré odtiene jednej farby.

Na málo priestoru sa v podstate nemožno sťažovať v žiadnej kúpeľni, kde sa pohodlne zmestí práčka. Miesto nad ňou funkčne využijete na odloženie vecí pomocou šikovných teleskopických stojanov. Mnohé dosahujú výšku 300 cm a viac, čo pri šírke nad 120 cm poslúžia na menšiu kozmetiku aj na rôzne čistiace prostriedky. Takéhoto kúpeľňového pomocníka jednoducho premiestnite a použijete v inom kúte.

Kam so všetkými drobnosťami?

Veľmi problematické v každej malej kúpeľni. Neraz sa stáva, že nestačí základný úložný priestor pri vani ani v okolí umývadla a o vstavanom kúpeľňovom nábytku môžu mnohé domácnosti len snívať. Akýkoľvek zasnený výraz si dovolíte v novom okrúhlom zrkadle so vstavanou úložnou časťou nad umývadlom. Dobre sa vyníma v tmavom drevenom ráme pre všetky vaše aktuálne najdôležitejšie kozmetické a hygienické potreby. Môže ísť aj o stredne veľký model s priemerom 40 cm a šírkou 8 – 10 cm. Nájde sa v ňom dosť miesta pre obľúbený rúž, hrebeň či deodorant.

Udržiavame poriadok a čistotu

Na to nezabúdame, nech sme akokoľvek zaneprázdnení. Kúpeľňa vyžaduje zvýšenú starostlivosť, keďže sa na malej ploche kumuluje teplo, para, chlad a výpary z rôznych prostriedkov. Starostlivo dbáme o priestor pri umývadle a vani – chránime ho rohožkou a z vaní vychádzame až po odkrytí sprchového závesu. Veľmi modernou alternatívou sú recyklovateľné vodotesné plastové fólie. Predstavujú závesnú sprchovú roletu na strop, ktorú si veľmi elegantne rozviniete do požadovanej dĺžky. Kúpeľňu tak chránite pred kalužami vody a najmä pred tvorbou mikróbov a plesní.

Preto tieto rady považujte nad zlato pre vaše dizajnové a udržiavané malé kúpeľňové kráľovstvo!

Zdroj obrázkov: New Africa, Artazum, Vladeep / Shutterstock.com