Kúpili ste si nový byt alebo dostavali dom? Chcete sa v ňom cítiť čo najpohodlnejšie a zútulniť ho podľa vlastných predstáv? Kľúčovým krokom v tomto procese je výber správnych odtieňov farieb. Ako na to?
Väčšina ľudí volí bielu-neutrálnu farbu, ale v poslednom čase sa trend mení. Vo farbách máte možnosť sa prejaviť. Ukázať svoje skryté umelecké či dekoratérske schopnosti. Na výber máte množstvo farebných kombinácií, či už s bielou alebo bez nej. Pri výbere farby by ste mali pozerať v prvom rade na štýl, ktorým si chcete miestnosť zariadiť. Výber farby a jej odtieňa je veľmi dôležitý. Vplýva na celkový dojem z miestnosti. Ak urobíte správny výber, vytvoríte si miesto, kde sa budete cítiť ako „DOMA“. Samozrejme toto platí aj pri maľovaní pracovných priestorov či kancelárií. Snaha o moderné zariaďovanie pracovných priestorov je čoraz častejším fenoménom. Preto nie je ojedinelé, ak sa do návrhu na štýlovej kancelárií zapoja aj dizajnér a architekti.

1. PRÍPRAVA
Dôležitou súčasťou maľovania je príprava podkladu a výber vhodnej farby. Dnes máme rôzne typy podkladov (sadrokartón, sadrové omietky, minerálne omietky a iné). Každý podklad má inú nasiakavosť, čo má veľký vplyv na krytie. Platí to najmä pri svetlých odtieňoch. Obzvlášť citlivé sú sadrové omietky, ktoré majú veľmi veľkú nasiakavosť. Preto je potrebné zvoliť správnu farbu (náterovú hmotu).

2. POMOCNÉ PRÍSLUŠENSTVO K MAĽOVANIU
Ak máme vybranú farbu, je potrebné zabezpečiť pomocné príslušenstvo k maľovaniu. Teda krycie fólie, valčeky, štetce a maliarske maskovacie pásky na stenu. Fóliami zakryjeme podlahu, prípadne nábytok. Najlepšie je fóliu prichytiť lepiacou páskou. Špeciálnou maskovacou, ľahko snímateľnou páskou, oblepíme aj okenné rámy, vypínače a zásuvky, prípadne líniu maľovania. Ak máme kreatívnu náladu, môžeme vytvoriť s pomocou pásky rôzne vzory. Aby sa nám farba nedostala pod pásku, treba ju tesne pred maľovaním pritlačiť.

3. ODSTRÁNENIE STARÉHO NÁTERU
Ďalším krokom je odstránenie starého náteru (ak máte nový dom či byt, tento krok vynecháte). Ak je pôvodný náter súdržný, bez prasklín a neodlupuje sa, nie je potrebné ho odstrániť a možno priamo na neho naniesť nový náter. Ak máme tú smolu, že ho treba odstrániť, môžeme to urobiť nasledovne: Ak sú na stenách klasické interiérové farby, stačí ich navlhčiť vodou pomocou štetca alebo valčeka a následne špachtľou alebo škrabkou na čistenie okien, odstrániť starý náter. Škrabky na okná majú ostré žiletky, ktoré je možné vymieňať. Ak odstraňujeme umývateľné farby, steny treba navlhčiť viackrát. Najlepším riešením je mydlová voda alebo mazľavé mydlo. Staré povrchy odstraňujeme škrabkou na okná. Je to zdĺhavejšie ako pri klasických farbách, ale ide to. Ak už máme starú farbu odstránenú, je potrebné stenu prebrúsiť. Robíme to kvôli rovnomernému odstráneniu farby. Nakoniec jemne pretrieme stenu mokrou utierkou. Ak sa na stene vyskytuje pleseň, napadnuté miesto ošetríme protiplesňovým prípravkom, a následne zvyšky plesne umyjeme vodou alebo odstránime za mokra špachtľou. Pleseň zásadne nezoškrabujeme ani nebrúsime za sucha, aby sa spóry nešírili po miestnosti. Praskliny a nežiaduce diery na stene vytmelíme a vybrúsime.

chemolak

4. PENETRÁCIA
Ak už máme steny pripravené – očistené a odprášené, môžeme začať penetrovať. Penetrácia je veľmi dôležitá! Zabezpečí nám zjednotenie nasiakavosti podkladu, jeho spevnenie a zlepšenie priľnavosti vrchnej farby. Pri sadrových omietkach odporúčame penetrovať dvakrát. Na penetráciu možno použiť aj nariedenú farbu v pomere 1 diel vody a 1 až 2 diely farby. Farbu odporúčame maľovať až po zaschnutí, najlepšie na ďalší deň. Samozrejme záleží od toho, aká je teplota v okolí.

5. MAĽOVANIE
Keď už sme sa konečne prepracovali k samotnému maľovaniu, musíme si zvoliť aj správny pomer riedenia. Riedenie je popísané na každom balení. Prvý náter sa odporúča urobiť redší. Farba sa rovnomernejšie rozotrie na povrch steny, poprípade vyplní póry ktoré ešte nezakryla penetrácia. Ďalší náter je možné dať hustejší. Samozrejme je potrebné dodržať pomer riedenia, ako je uvedený na obale. Pri nových stenách a tmavých podkladoch je potrebné opakovať náter 2-3 krát, všetko však záleží od kvality penetrácie a typu povrchu. Ako prvý sa natiera strop a následne sa pokračuje stenami. Postupuje sa vždy smerom od okna. Pri maľovaní valčekom sa najskôr natierajú štetcom rohy a iné ťažšie dostupné miesta. Okolo okien je najlepšie použiť malý valček. Je potrebné dbať na to, aby sa farba pri spájaní natieraných plôch rovnomerne rozotrela a nezostávala v spojoch v hrubšej vrstve. Napájanie robíme zásadne na ešte mokrom nátere. Ak máte možnosť, je dobré farbu natierať krížovo. To znamená ďalšiu vrstvu dávať krížom na predchádzajúcu. Medzi jednotlivými vrstvami je potrebné nechať náter dokonale vyschnúť. Ak natierate umývateľnou farbou, nezabudnite znečistené miesta a pracovné pomôcky okamžite umyť. Najlepšie ešte pred zaschnutím farby. Po zaschnutí takúto farbu odstránite len s veľkou námahou a môže sa stať, že vôbec! Ušetríme si tak čas, ktorý radšej venujeme ďalšiemu. www.albapura.sk