Žiadna žena sa nezaobíde bez kabelky, respektíve hneď niekoľkých. Avšak aj táto verná spoločníčka dokáže niekedy prekážať. Nosiť kabelku celý čas v ruke môže obmedzovať pri rôznych činnostiach a mať ju zavesenú na ramene môže zase spôsobiť nepríjemné bolesti.

Na drobnosti stačí aj malý vak

Čo však s vecami, ktoré vám kabelka pomáha odniesť? Jednoducho ich vložte do batoha. Ten totižto už dávno nepatrí len k povinnej výbave na turistiku, ale elegantný dámsky batoh môžete nosiť aj ako náhradu kabelky. Najväčšia výhoda batoha je zrejmá. Nosiť svoje veci na chrbte je omnoho pohodlnejšie a zdravšie ako v ruke, či na rameni. Nie je to však automaticky. Aj batoh je potrebné si správne vybrať, aby sa doň zmestilo všetko potrebné a aby vás po chvíli z neho nebolel chrbát.

Pri výbere batohu je dôležité si určiť, na aký účel ho budete používať. Je veľký rozdiel pri výbere batohu, do ktorého potrebujete vložiť len pár základných drobností, či batohu, v ktorom budete chcieť nosiť laptop a iné ťažšie veci, prípadne batohu na už spomínanú turistiku. Najjednoduchšie je vybrať si malý batoh na nosenie základných vecí („svätá trojica“: mobil, kľúče, peňaženka a iné drobnosti). Tu sa môžete oveľa viac zamerať na dizajn batohu. Môže to byť elegantný batôžtek, ale populárne sú aj praktické vaky na chrbát s potlačou.

Špecifické použitie si vyžaduje batoh

Ak však potrebujete v batohu prenášať viac špecifických vecí (často ide napríklad o laptop, ale špeciálnu kategóriu majú aj batohy určené na prenášanie fotoaparátov), k slovu sa oveľa viac dostáva aj ergonómia. A samozrejme, je potrebné si dať pozor, aby bolo v batohu na všetko miesto.

V prípade výberu batohu na turistiku, obzvlášť náročnejšiu, je potrebné výber batohu zvážiť asi najdôkladnejšie. Rovnako ako sa nevyberiete na turistiku v dámskych šľapkách, ale obujete si obuv určenú na túru, mali by ste si vybrať aj z kategórie turistických batohov. Ergonomicky budú na tom najlepšie, čo oceníte počas namáhavých výstupov aj dlhých zostupov. Veľkosť vyberajte podľa toho, na aké dlhé túry chodievate a určite oceníte ak bude batoh čo najľahší, aby ste na chrbte nemali zbytočnú záťaž. Zdroj obrázka: Autor: Roman Samborskyi / Shutterstock.com