Antibiotiká nedokážu rozoznať patogény od prospešných črevných baktérií, preto dochádza aj k ničeniu tých, ktoré sú za normálnych okolností súčasťou prirodzenej črevnej mikroflóry.

Podľa štúdií nie je črevný mikrobióm, teda súhrn všetkých mikroorganizmov žijúcich v tráviacej sústave, znovu úplne obnovený ani po dvoch rokoch od užívania antibiotík. Kvalitné probiotické prípravky však môžu potrebný čas významne skrátiť, zisťovali sme preto u odborníčky, ako ich vyberať.

V lekárni si vždy vyberajte výživové doplnky s garanciou vysokého počtu probiotických kmeňov až do dátumu spotreby prípravku. „Niektoré výživové doplnky s probiotikami majú ohromujúce množstvo kmeňov garantované len v okamihu, keď boli vyrobené, postupne však odumierajú a po roku či viac môže byť ich počet diametrálne odlišný. Dôležitý je spôsob, akým sú tabletky alebo tobolky zabalené a tým chránené pred nepriaznivými vplyvmi prostredia, ako je hlavne vzdušná vlhkosť,“ vysvetľuje všeobecná lekárka MUDr. Adriana Šimková, PhD..

Aspoň miliarda probiotických kmeňov
Probiotický výrobok by mal obsahovať aspoň miliardu živých probiotických organizmov v jednej tabletke či tobolke. Hodnotu koncentrácie probiotických baktérií udáva tzv. CFU, teda Colony Forming Unit, ktorá by mala byť minimálne 109.

Čím viac zastúpených kmeňov, tým lepšie
Črevný mikrobióm vyskytujúci sa v tráviacom trakte je veľmi rozmanitý a u každého jedinečný. Jeho konkrétne zloženie je možné zistiť iba biopsiou čriev. „Antibiotiká zničia okrem patogénov aj niektoré prospešné baktérie naokolo, preto čím bude mať doplnok stravy širšie spektrum kmeňov, tým skôr sa podarí doplniť a obnoviť rovnováhu mikrobiómu v črevách,“ hovorí Adriana Šimková. Ideálne je poobzerať sa v lekárňach po prípravkoch s obsahom aspoň 9 probiotických kmeňov. Jedným z takýchto prípravkov je Biopron9 Premium – obsahuje dobre vyváženú kombináciu 9 probiotických kmeňov v dennej dávke 20 miliárd CFU. Ide preto o najsilnejší produkt v rade prípravkov Biopron a je vhodný na podporu obnovy črevného mikrobiómu v priebehu a po ukončení užívania antibiotík. Vhodné je začať ho užívať hneď s predpísanými antibiotikami a pokračovať najmenej týždeň po ukončení antibiotickej liečby. Zakúpite ho v lekárňach za odporúčanú cenu 10,35 €.


Hliníkový obal je vhodnejší než plastová dóza
Aj obal je dôležitý, a to pre priepustnosť vzdušnej vlhkosti. Najvhodnejšie sú hliníkové obaly (vrecko, blister), najmenej vhodná je umelohmotná dóza. Pri nesprávnom uchovávaní môže dôjsť k predčasnej aktivácii „uspaných“ probiotík a ich znehodnoteniu.

Prebiotiká podporujú rozmnožovanie probitík
Nápomocná je kombinácia probiotík a prebiotík, ktorá zaručí, že probiotiká budú mať dostatok potravy, než dorazia v čreve na miesto určenia (prebiotiká = nestráviteľná časť potravy, vláknina, ktorá pôsobí ako „potrava“ pre probiotiká).

INFO
– Črevný mikrobióm pomáhajú obnoviť kvalitné probiotiká a prebiotiká na niekoľkých úrovniach.
– Mechanický účinok spočíva v tom, že probiotiká úspešne bojujú o miesto priľnutia na črevnú sliznicu. Pokiaľ ho získajú, patogénom chýba miesto a potrava.
– Probiotiká poskytujú potravu pre probiotické baktérie a tým podporujú ich rozmnožovanie.