Ženy nižšieho vzrastu často snívajú o centimetroch navyše. Jednoduchý spôsob, ako to urobiť, je nosiť vysoké podpätky, ale táto metóda nie vždy funguje. Obuv tohto typu nie je pohodlná a nehodí sa na každú príležitosť. Ako sa opticky zvýšiť inak?

Stabilné podpätky

Je vo vašom prípade chôdza na vysokých opätkoch vylúčená? Žiadny problém – stačí ich vymeniť za o niečo nižšie, no rozhodne pohodlnejšie podpätky, napr. klasické stĺpiky alebo bloky. V takýchto topánkach sa budete cítiť pohodlne a stabilne, no zároveň si doprajete trochu výšky. V obchodoch nájdete celý rad modelov obuvi na platforme – vyberať môžete z rôznych štýlov, strihov, materiálov aj farieb. Ak potrebujete niečo elegantné, vyberte si štýlové kožené poltopánky dámske. V lodičkách sa môžete ukázať aj na tých najoficiálnejších stretnutiach či oslavách. Do práce poslúžia ležérne mokasíny, oxfordky a lordsy – aj v semišovej verzii a zdobené napríklad prackami. V lete budete opticky vyššia vďaka sandálom na vysokom opätku. V chladnejších obdobiach roka tiež nie je problém, pretože aj mnohé modely jesenných a zimných topánok majú platformu. Dlhé čižmy na vysokom podpätku nielen zdvihnú o pár centimetrov, ale aj opticky zoštíhlia nohy, vďaka čomu si opticky môžeme pridať výšku.

Kliny a platformy

Ešte pohodlnejšie sa zdajú topánky s hrubou podrážkou, častokrát aj niekoľkocentimetrovou. Aj tu je výber ozaj široký. Na jar sa budú skvele hodiť dámske kožené poltopánky v poslednej dobe mimoriadne módnom tvare creepers na platforme – môžete si ich obuť do mesta aj do práce. Ak máte radi vyslovene športový štýl, siahnite po čoraz obľúbenejších teniskách alebo sneakersoch s hrubšou podrážkou. V lete sa budú hodiť k ľahkým šatám ako aj k nohaviciam sandále na klinovom podpätku (napr. korkovom). A čo na jeseň a v zime? Vtedy sa môžete stať vyššími okrem iného vďaka traperom, čižmám, ťažkým vojenským čižmám alebo členkovým čižmám, vybaveným klinmi vysokými niekoľko centimetrov. Na formálne príležitosti budú celoročne najlepšou voľbou lodičky na platforme.

Štylizačné triky

Osoby s nízkym vzrastom by si mali nepochybne vyberať topánky s vysokými podpätkami alebo platformou. Čižmy, sandále, dámske kožené poltopánky či tenisky s hrubšou podrážkou nie sú všetko. Pokiaľ nepatríte k vysokým osobám, mali by ste si dávať pozor aj na to, čo si oblečiete. Zvlášť vhodné je nosiť zoštíhľujúce oblečenie – budú sa hodiť čierne rúrky, dlhé tuniky, kabáty a bundy, svetre s rolákom a šaty s vysokým pásom. Je dobré si vyberať oblečenie s vertikálnymi pruhmi, vďaka ktorým bude silueta pôsobiť dlhšie. Je tiež lepšie vytvárať súpravy z prvkov podobnej farby. Príliš veľké prechody farieb alebo vzorov môžu rozdeliť telo na viditeľné časti a zároveň ich opticky skrátiť. Nezabúdajte, že aj správny strih môže pridať centimetre. Krátke, hore postavené vlasy alebo dlhé, no zviazané do drdola na temene hlavy vám opticky priberú pár centimetrov na výške. Zdroj obrázku: Irine and Andrew / Shutterstock.com