Zo všetkých domácich spotrebičov sa práve práčky stali akýmsi synonymom nespoľahlivosti. Iste, začiatky automatických práčok boli v niektorých prípadoch všelijaké, ale súčasným práčkam podobné tvrdenia skôr krivdia.

Pozor na množstvo bielizne

Samozrejme, neznamená to, že sa vám nová práčka nemôže pokaziť. Preto ak chcete, aby vám práčka slúžila roky bez problémov, mali by ste o ňu dbať. Predsa len, opraviť práčku, to nie je také jednoduché ako vymeniť tonery HP v tlačiarni. Čo teda robiť, aby ste predĺžili životnosť svojej práčky?

Naša prvá rada znie: vkladajte do práčky správne množstvo bielizne. A správne množstvo nie je toľko, koľko sa do práčky zmestí. Riaďte sa jej kapacitou a hlavne počítajte s tým, že niektoré materiály s vysokou nasiakavosťou, napríklad vlna, pri praní výrazne zvýšia svoju hmotnosť. Preplňovanie práčky nemá totižto negatívny vplyv len na výsledok prania, ale aj na životnosť jej tlmičov.

Kontrolujte, čo do práčky dávate

Na životnosť práčky majú vplyv aj používané pracie prostriedky. Tie nekvalitné totižto tvoria nadmerné množstvo nerozpustných usadenín. Tie plesnivejú a hnijú a okrem toho, že môžu spôsobovať nepríjemný zápach práčky a bielizne, môžu znižovať životnosť jednotlivých súčastí práčky a vy tak budete musieť oveľa skôr hľadať náhradné diely pre práčku. Mimochodom ak chcete predísť tvorbe plesní v útrobách vašej práčky, po praní nechávajte otvorené dvierka a taktiež nádržku na pracie prostriedky.

Pred praním vždy skontrolujte vrecká na rôznych kusoch oblečenia. Hlavne mince a iné kovové predmety dokážu vo vnútri práčky narobiť množstvo škody, napríklad na čerpadle, či pri spredu plnených práčkach na gumovej manžete. Rada na záver? Drobnú bielizeň a hlavne podprsenky s kosticami perte vo vreckách na to určených. Zabránite tak drobnej bielizni, aby zapadla do útrob práčky, kde by mohla poškodiť nielen seba samú, ale aj vašu práčku. Autor: Evgeny Atamanenko, Foto: Shutterstock.com