Po sviatkoch pokoja a po novoročnom ohňostroji prichádza udalosť, na ktorú sa tešia všetky milovníčky módy. Plesová sezóna je plná noblesy, luxusu, elegancie a hlavne nádherných šiat z dielní rôznych návrhárov. Ako sa blysnúť na plese?

 

Plesy sa v minulosti udržiavali predovšetkým ako vhodný spôsob zábavy a zoznamovania sa medzi hornou a strednou vrstvou. Pôvodne boli tradíciou najmä vo Francúzsku a Anglicku. Dnes sa stali obľúbenou formou zábavy pre mnohých ľudí aj keď trend klasického konceptu plesu postupne zaniká. Naopak, plesové róby sú z roka na rok čoraz noblesnejšie a honosnejšie.

Farby sezóny
Tradičné plesové róby prichádzajú každoročne v rôznych strihoch a prevedeniach, avšak musia spĺňať niekoľko základných bodov v rámci etikety. Jedným z hlavných bodov je dĺžka šiat, ktorá je ideálne po zem. Čo sa farieb týka  medzi trendy tohtoročnej sezóny sa zaradili metalické odtiene, predovšetkým strieborná a zlatá, ale samozrejme aj nadčasová klasika – elegantná čierna alebo výrazná červená. V kurze sú tiež jemné, pastelové odtiene.

Čomu sa vyvarovať?
K veľkým prehreškom rozhodne patria nevkusné šaty, nelichotiace postave. S farbami treba tiež zaobchádzať opatrne. Čierna sícepatrí stále medzi klasiku, avšak ak máte problémy s pleťou poprípade ak sa chcete vyhnúť prílišnému zviditeľneniu vrások, zvoľte radšej tmavomodrú, obľúbenú vínovú alebo olivovú. Plesy patria medzi najelegantnejšie spoločenské udalosti, vyvarovať by ste sa preto mali aj nevkusne zladením a prehnaným šperkom. Zvoľte radšej jednoduchšie, minimalistické kúsky, ktoré jemne podčiarknu krásu vašich šiat.

Ples a etiketa krok za krokom

ŠATY
Vyberať ich podľa aktuálneho trendu, či postavy?
Každý rok sa hovorí, že trendy na plesovú sezónu udáva najmä úvodný Ples v opere v Slovenskom národnom divadle. Pravdou však je, že všetky trendy vám nebudú nič platné, ak sa vám nebudú hodiť k pleti či postave. Vo výbere šiat preto myslite najmä na svoje možnosti a na to, v čom sa budete cítiť pohodlne. Aby sa potom nestalo, že sa počas večere budete škrabať a tanec vám bude znepríjemňovať príliš vypasovaný strih.

DOPLNKY
Sú potrebné za každých okolností?
Ako je už známe, šperky vyzdvihujú krásu ženy. Treba ich však prispôsobiť vizáži. Na takú veľkú príležitosť, akou je ples, sa doplnky určite hodia. Myslite však na to, že ak sú vaše šaty príliš vyzdobené, ďalšie skrášľovatká môžu vizáži uškodiť. Ak si žena zvolí nápadné šaty, nepotrebuje už náušnice, ani náhrdelník. Ak je vaša róba naopak jednoduchá, myslite na to, že doplnky sú to, čo môže vášmu výzoru dodať šmrnc. Pri výbere však dbajte na to, aby doplnky nevyzerali lacno. Perly, štras či kamienky sú fajn, tabu by mali byť denné doplnky ako hodinky, či kruhové náušnice. Tie si nechajte na inokedy.

MEJKAP
Výrazný či jemný?
Ak ste sa doteraz báli použiť tmavšie a výrazné tiene, práve teraz je na ne príležitosť. Na to, aby váš mejkap vydržal aj nejaký ten tanec a nebol fuč po dvoch hodinách použite fixátor. Do kabelky si pribaľte púdrenku a najmä dlhotrvácny rúž. Pri jeho výbere vsaďte na kvalitu, aby ste nemuseli každú chvíľu odbiehať na toaletu.

ÚČES
Ktoré ozdoby sú povolené a ktoré nie?
Keď sa žena chystá na ples, mala by si vyhradiť čas aj pre svoje vlasy. Najviac odporúčanými účesmi sú pevné, pri ktorých majú ženy vypnuté vlasy. Ak sú totiž vlasy upravené správne, vydržia vám po celý večer v rovnakom tvare. Horšie je to už s rozpustenými vlasmi. V tomto prípade si môžete pomôcť silným lakom na vlasy a najmä ozdobami. Neutíchajúcim trendom sú čelenky, ktoré zakryjú aj časť tváre. Zabudnite na klobúk. Tento doplnok na ples nepatrí.

TOPÁNKY
Zásada, že čierna nič nepokazí už neplatí.
Ak máte staroružové šaty či róbu výraznej farby, nemusíte k nim zladiť čiernu kabelku s čiernymi lodičkami. Tieto časy obliekania sú už za nami a vy môžete byť omnoho odvážnejšie. Okrem lodičiek sú dnes už na plese povolené aj sandále. Pri výbere obuvy však nezabudnite myslieť aj na praktickosť. Namiesto hyper-vysokých podpätkov preto zvoľte radšej miernejšie, v ktorých nezvládnete len prísť k stolu a presedieť celý večer, ale aj tancovať a uvoľniť sa.

TO OSTATNÉ
Z maličkosti sa môže stať významné plus, ale aj veľké mínus.
Je smutné, ak sa žena venuje svojej vizáži niekoľko hodín a následne to na záver celé pokazí. Môže sa tak stať napríklad výberom nevhodného kabáta. Dámy by mali byť elegantné už pri príchode na ples. Napriek tomu, že je vonku zima a vám by bolo určite príjemnejšie v páperovej neprevzdušnej vetrovke, zvoľte radšej elegantný kabát a zaplaťte si odvoz. Pozor dávajte aj na kabelku. Tá by mala byť miniatúrnej veľkosti, do ktorej sa zmestia len nevyhnutnosti, ako je rúž, púdrenka, mobil či vreckovky.

 

 

PÁNSKE OKIENKO

Zaujímajte sa, čo si oblečie vaša partnerka!

Páni to majú s obliekaním o čosi jednoduchšie. Na tie najluxusnejšie plesy je vhodný frak, ďalej je to smoking a na ples, kde je pri dress code zadané len formal dress, bude stačiť tmavý oblek so slávnostnou kravatou alebo motýlikom. Pozornosť treba venovať topánkam. Tie majú byť elegantné, v žiadnom prípade nie športové a najmä čisté. Partner by sa mal tiež zaujímať, čo si oblieka jeho partnerka, aby pôsobili ako zladený pár.