Zimné športy a móda

Ak patríte medzi ľudí, ktorí zimu trávia tvrdým cvičením v posilňovni, neviete, že prichádzate o krásy, ktoré vám ponúkajú zimné športy v prírode. Hoci sú teploty nízke, nemusíte obmedziť svoje športové aktivity len na tréningy v posilňovniach s činkami, či hodiny aerobiku alebo crossfitu.

Experti sa zhodujú, že pohyb vonku je užitočný nielen pre naše telo, ale aj našu myseľ. Tak využite chladné dni, sneh na kopcoch doma, či v zahraničí a vrhnite sa na niektorý z nasledujúcich športov. Samozrejme, nezabudnite na outfity, ktoré sú nielen krásne, ale najmä funkčné.

Beh na lyžiach

Vyskúšajte beh na lyžiach. Na rozdiel od bicyklovania, pri behu na lyžiach zapájame do činnosti všetky naše svaly na rukách, ramenách, chrbte, hrudi, bruchu, zadku a nohách. To znamená, že pri behu na lyžiach spálime najviac kalórií ako pri ktoromkoľvek inom športe.

Korčuľovanie

Nemusíte mať zručnosti krasokorčuliarky, či rýchlosť hokejistov na to, aby ste spálili kalórie na ľade. Pri korčuľovaní posilňujete hlavne nohy a trup, zvyšujete svoju stabilitu a pohyblivosť. Na korčuľovaní je najkrajšie však to, že môžete športovať s celou rodinou a užiť si spoločne veľa zábavy. Nájdite vhodné korčule pre seba a svojich blízkych, či priateľov, alebo si ich požičajte na mieste. Trocha sa ponaťahujte a hurá na ľad.

Ľadový hokej

Ak preferujete skupinové športy, rekreačne si zahrajte s priateľmi zápas v ľadovom hokeji. Hokej je v podstate séria vysoko intenzívnej fyzickej námahy. Jestvujú štúdie, ktoré dokazujú, že stačí iba pár krátkych šprintov na to, aby sa zlepšilo zdravie kardiovaskulárnej sústavy. Zároveň si hokejom zbystríte vlastný postreh, prehĺbite koordináciu očí a rúk, zatiaľ čo si užijete kopec zábavy.

Beh na snežniciach

Zo všetkých zimných športov by mal byť práve tento šport najmenej náročný, čo sa týka výstroje. Nejde však o nenáročný šport. Vyžaduje si veľkú dávku energiu a vašu silu na pohyb na snežniciach. Zo svalstva si najviac precvičíte hlavne sedacie a chrbtové svaly.

Alpské lyžovanie a snowboarding

Troška adrenalínu na kopci vám určite prinesie alpské lyžovanie a snowboard. Ak vás nebaví klasické lyžovanie alebo bežky, určite vyskúšajte toto. Rovnako si spevníte svalstvo celého tela, naladíte sa a preveríte svoje limity.

Curling

Zaujímavý, no na Slovensku pomaly rozrastajúci šport, curling. Podstatou curlingu je dostať kamene vášho tímu čo najbližšie k stredu vytýčeného cieľa. Môžete pri tom samozrejme vybíjať kamene súpera, len aby ste sa vy dostali bližšie k cieľu. Odborníci sa zhodujú, že ide o fyzicky náročný šport, no na druhej strane ide o šport socializujúci.

Pozor na úrazy! 

Môže byť len otázkou pár nešikovných úkonov a nepríjemné zlomeniny, vykĺbenia alebo natiahnuté svaly, či opuchy sú na svete. Medzi najčastejšie zranenia patria vytknutia, natiahnutia svalov, vykĺbenia či zlomeniny (aj fraktúry). Mnoho z týchto zranení sa stáva, keď sú ľudia unavení, či nepozorní alebo len precenia svoje sily. Väčšine z týchto zranení by sa však dalo predísť. Nepreceňujte svoje možnosti a schopnosti, fyzicky sa pripravte na celodennú záťaž, a zastavte, keď cítite únavu alebo bolesť. Ak nemáte aspoň akú takú kondičku, nečakajte, že vaše telo bude celý deň podávať prvotriedne športové výkony. Zranenie pohybového aparátu je nielenže bolestivé, znamená aj niekoľkotýždňovú práceneschopnosť.