Určite nám dá nejedna mamička za pravdu, ak povieme, že až s narodením dieťaťa zistila, čo to znamená, že čas plynie strašne rýchlo. To, že deti rýchlo rastú, sa „nerodičom“ môže zdať ako klišé, ale je to absolútna pravda.

Zabudnite na pomocné kolieska

Deti sa totižto od narodenia strašne rýchlo menia. Avšak nielen výzorovo, ale aj tým, čo dokážu. Prakticky každý týždeň sa učia robiť nové veci. A tak v jednom okamihu im vykúkajú hlavičky z teplých fusakov v kočíku a zrazu už dokážu samé chodiť a behať.

Prvé kroky dieťaťa, to je významná chvíľa nielen v jeho vlastnom živote, ale aj v živote jeho rodičov. Podobné pocity všetkých rodičov čakajú aj neskôr, keď budú pozorovať svoje dieťa, ako sa prvýkrát samé bicykluje. Samozrejme myslíme bez pomocných koliesok. Tie ani nezháňajte, vaše dieťa ich k učeniu bicyklovania sa nepotrebuje a bez tejto starej metódy sa môže naučiť bicyklovať rýchlejšie.

Udržiavanie rovnováhy 

Ako teda najlepšie naučiť dieťa bicyklovať? Alebo ešte lepšia otázka na úvod, kedy s tým vôbec začať? Väčšina detí by to mala (samozrejme s pomocou rodičov) zvládnuť zhruba vo veku 4 rokov. Alfou a omegou pri bicyklovaní je pochopiteľne naučiť sa udržiavať rovnováhu. A to môžu skúšať aj o niečo skôr pomocou detských odrážadiel.

Odrážadlo je tak skvelou prípravou práve na bicykel. Ten treba najskôr správne vybrať. Respektíve jeho veľkosť. Dieťa by malo dočiahnuť na zem, ale zároveň by nemalo byť sedadlo príliš nízko, počas šliapania do pedálov by to viedlo k neprirodzenej polohe.

Následne je potrebné nájsť vhodné miesto, kde by sa dieťa mohlo v kľude učiť bicyklovať. Ideálne hladký asfalt s dostatkom priestoru. Pri samotných pokusoch vášho dieťaťa sa postavte zaň a buďte pripravená ho zachytiť v prípade, že začne strácať rovnováhu. A hlavne, buďte trpezlivá! Vy ste sa taktiež nenaučila bicyklovať na prvý pokus alebo nebodaj áno? Zdroj obrázka: Autor: Ermolaev Alexander / Shutterstock.com