
Čo vám napadne ako prvé, keď sa povie “nový rok”?
Možno patríte k tým, ktorým sa pred očami vybaví zoznam všetkého, čo chcú vo svojom živote zlepšiť a nové predsavzatia by ste zo seba vychŕlili jedna radosť. Alebo práve naopak, predsavzatia si už dávno nedávate, lebo vám akosi “nefungujú”. Či ste sa našli v prvej alebo druhej skupine, jedno je isté. Máte pred sebou rok, počas ktorého môžete pre seba spraviť niečo dobré.
Možno ste si všimli, že samotné slovo predsavzatie, nepôsobí veľmi príťažlivo. Je v ňom ukrytá námaha, ktorú potrebujete v nasledujúcich mesiacoch vynaložiť, aby ste boli zdravšie, sebavedomejšie, krajšie… a konečne šťastnejšie. Aj keď sú vaše ciele úprimné a myslíte to s nimi vážne, ak sa po pár dňoch nechcete vrátiť do zabehnutých koľají starých zvykov, pripravte si dobrú stratégiu.
Čo vám pomôže v predsavzatiach vytrvať?
Radosť
Zmeniť zaužívané formy správania je náročné, preto nové zvyky okoreňte radosťou. Ak chcete pravidelne behať, vyberte si trať, ktorá sa vám páči. Ak sa chystáte zlepšiť svoju angličtinu, čítajte knihy, ktoré vás budú baviť.
Postupnosť
Začnite len s jednou zmenou. Až keď si nový zvyk dobre osvojíte, pustite sa do ďalšieho. Po Novom roku robia ľudia chybu najmä v tom, že chcú zmeniť veľa vecí naraz a keď sa im to nedarí, rezignujú na všetky predsavzatia súčasne.
Jednoduchosť
Predstavte si, čo všetko je spojené s vašimi bežeckými rituálmi a zaviažte sa spraviť ten najmenší a najjednoduchší krok. Napríklad, že si ráno dáte na seba športové oblečenie a vyjdete v ňom na ulicu. Keď to spravíte, šanca, že si aj zabeháte bude niekoľkonásobne vyššia, než keby ste zostali v kuchyni.
Pomoc
Zamyslíte sa nad tým, kto a čo vám môže pomôcť, aby ste sa svojho cieľa nevzdali. Nezostávajte v tom samé, ale zapojte do procesu svojich blízkych. Požiadajte deti, nech dohliadajú na vaše maškrtenie a posviatočné kilá zhadzujte vo fitku spolu s kamarátkou. Alebo na sociálnych sieťach vytvorte s podobne naladenými ženami podpornú skupinu, navzájom sa kontrolujte a ťahajte vpred.
Prostredie
To, čo sa vo vašom prostredí nachádza, má veľký vplyv na vaše správanie. Preto zo svojho okolia odstráňte všetko, čo by vás ťahalo na zlé chodníčky a nahraďte to tým, čo vás podporí. Ak plánujete venovať viac času kresleniu, odložte diaľkový ovládač a obklopte sa skicármi a ceruzkami, nech sú pre vás ľahko dostupné a častejšie priťahujú vašu pozornosť.
Konkrétnosť
Svoj cieľ si stanovte tak, aby ste presne vedeli, čo máte robiť. Ak chcete zmeniť životosprávu, napíšte si zoznam jedál, ktoré zo svojho jedálnička vylúčite a aj to, čím ich chcete nahradiť. Ak budete vedieť, po akých potravinách máte v obchode siahať, nový návyk si zautomatizujete rýchlejšie.
Striedmosť
Nedávajte si záväzky, že niečo budete robiť každý deň. Ak ochoriete alebo budete odcestované, môže to váš harmonogram narušiť. Pomáha aj to, ak si predsavzatie nebudete dávať hneď na celý rok, ale len na kratšie obdobie. Vydržať bez pizze či hranolčekov dva mesiace bude váš mozog považovať za celkom reálne, zatiaľčo pri dlhodobom cieli, by vám neustále nahováral, že sa vám to nepodarí.
A na záver ešte jedna rada. Pravidelne si pripomínajte všetky zabehnuté kilometre, precvičené hodiny, naučené slovíčka aj chvíle, ktoré ste venovali samy sebe. Kam nasmerujete svoju pozornosť, to bude vo vašom živote rásť. Preto pustite z hlavy výčitky, ak vaše výsledky nebudú stopercentné, ale sa chváľte za to, čo ste už dosiahli. Zuzana Palková, talentová koučka www.zuzana.palkova.sk