Aj vám po zime dochádzajú baterky? Nedostatok vitamínov a vyčerpanie po dlhých chladných mesiacoch sa prejavuje nielen jarnou únavou, ale aj pochmúrnou náladou. Začnite jar pozitívne!

Zmeny v prírode a zmeny v našom vnútri
Dni sa predlžujú a spiaca príroda sa prebúdza. Paradoxne, mnohí z nás práve v tomto období pociťujú únavu a malátnosť. Dlhšie dni a väčší počet hodín slnečného svitu ovplyvňuje tvorbu hormónov a tieto vonkajšie a vnútorné zmeny sa v spojení so stresom, či po prekonaní vírusového ochorenia, prejavia únavou. Ako sa jej zbaviť ?

Pitný režim
Do boja proti jarnej únave zasaďte hneď najsilnejší tromf: čistú vodu, ktorá vám pomôže vyhnúť sa bolestiam hlavy. Pite jej veľa a nahraďte ňou sladené nápoje plné cukru. Ak máte chuť na niečo teplé, doprajte si šálku zeleného čaju, ktorý má silnejšie povzbudzujúce účinky ako káva, a navyše je známy vysokým obsahom antioxidantov. Vitamíny si do tela dopĺňajte zelenými džúsmi a smoothie nápojmi, ktorými môžete nahradiť raňajky. Špenát, avokádo, zelerové listy, kapusta púčková, či zelený jačmeň – to sú superpotravinové hviezdy jarného nápoja, ktorá vám dodá energiu a vitamíny.

Zdravá strava, ľahká strava
Naši predkovia vedeli, prečo si treba pred Veľkou nocou dopriať 40-dňový pôst bez mäsa. Nešlo len o duchovnú očistu, ale aj prečistenie organizmu a naštartovanie metabolizmu diétnejšou stravou. Vyhnite sa tmavému a tučnému mäsu, zvoľte radšej hydinu, ryby alebo huby. Doprajte si viac zeleniny tak, aby zabrala tretinu vašej porcie. Jedzte menej a častejšie, organizmus tak nezaťažíte trávením a budete sa cítiť sviežejšie.

Pohyb na čerstvom vzduchu
Žijete hektický život a neviete si nájsť čas na pohyb? Začnite schodmi v paneláku, pokračujte prechádzkou do supermarketu, alebo vystúpte z autobusu či električky o zastávku skôr, aby ste sa mohli do práce aspoň trochu prejsť. Čaká vás slnečná sobota? Nechajte upratovanie upratovaním a vyberte sa do prírody. Veď vysávať či variť sa dá aj večer.

Dobrou náladou proti únave
Najúčinnejšou zbraňou v boji proti únave je pozitívna nálada. Nechce sa vám vstávať do práce a pýtate sa, ako môžete byť dobre naladená už od rána? Zvoľte vhodnú vôňu dezodorantu, napríklad svieži kvet pomarančovníka. Olej z kvetu pomarančovníka sa v 17. storočí používal ako parfém a dámy ho milovali, pretože jeho vôňa harmonizuje, dodáva pocit pokoja a vyrovnanosti. A proti stresu či zlej nálade pôsobí aj mnoho iných skvelých vôní, stačí si len správne vybrať tú pravú.