
Návšteva lekára nepatrí medzi obľúbené udalosti, na ktoré sa tešíme. Pre niekoho sú návštevy lekára veľmi stresujúce a niekoľko dní pred plánovaným termínom rozmýšľa, ako asi dané vyšetrenie dopadne. Prekonanie strachu z lekára je krok vpred. Ako sa ale správať v čakárni u lekára?
Príchod v správnom čase
Pre objednaných pacientov na hodinu je výhoda najmä to, že si nemusia predlžovať pobyt v čakárniach a prídu do čakárne pár desiatok minút pred plánovaním vyšetrením. Väčšinou sú ale tieto časy orientačné a pacienti by si mali uvedomiť, že čas, ktorý vám lekár určil na vyšetrenie, nemusí byť dodržaný do bodky. Nikto vopred nevie odhadnúť, ako dlho asi bude vyšetrenie pacientov trvať. Viacerí lekári dokonca na dverách čakárne upozorňujú, že časy sú len orientačné. Netreba zbytočne stresovať a vyklopkávať na dvere. Treba si sadnúť na kreslá v čakárniach a počkať, kým zdravotná sestra otvorí dvere. V mnohých prípadoch nebýva sedenie v čakárniach najpríjemnejšie. Musíme si ale uvedomiť, že nesedíme na pohodlných zdravotných stoličkách, ktoré majú lekári v ambulanciách.
Nepredbiehať sa
Ak chcete mať naozaj prehľad v tom, koľký v poradí ste, spýtajte sa v čakárni, kto prišiel posledný. Takéto niečo ale robte len vtedy, keď sa pacienti čakajúci na vyšetrenie nezapisujú na papier, ktorý sestrička vyvesí na dvere. To, aby ste sa nepredbiehali, je veľmi dôležité. Nezabúdajte, že predbiehanie je neslušné. Výnimkou môže byť, ak nejdete na vyšetrenie, ale potrebujete sa len objednať na vyšetrenie, prišli ste doniesť výsledky, alebo ste boli dohodnutí so sestričkou, že keď prídete, tak zaklopete. Akustika v nemocniciach nie je práve najlepšia a ak sa tam pacienti čakajúci na vyšetrenie škriepia kto bol prvý, nemusí to byť príjemne pre ostatných pacientov čakajúcich na vyšetrenie.
Nájsť si aktivitu, ktorá vám skráti čakanie
Aby sa čakanie dalo zvládnuť, skúste si nájsť aktivitu, ktorá vám skráti čakanie. Viacerí pacienti bývajú nervózni len z toho, keď zdravotné sestry opustia ambulancie na nejaký čas a dlhšie nikoho neberú dovnútra. Nezabúdajte, že sestričky, najmä po odberoch, musia doniesť vzorky do laboratórií, kde zamestnanci pracujú v sterilnom prostredí a používajú aj moderné laboratórne váhy. Ku aktivitám, ktoré vám skrátia čakanie, patrí čítanie knihy, krížovky, osemsmerovky, alebo aj hranie hier na mobilných telefónoch. Ak idete s deťmi, zoberte im obľúbenú hračku a nezabudnite ani na jednu-dve detské knižky. Zdroj obrázka: Autor: Tyler Olson / Shutterstock.com