Akné je všeobecne považované za problém mladých v puberte. Áno, najčastejšie sa vyskytuje práve v období dospievania, ale to neznamená, že nemôže pretrvať alebo sa opätovne objaviť aj v dospelosti. Poďme si o tomto probléme povedať niečo viac.

Akné sa môže objaviť aj v dospelosti

Akné v pubertálnom veku vzniká tak, že sa kvôli hormonálnym výkyvom zvyšuje produkcia mazu, ktorý zabezpečuje premastenie kože. Vývody mazových žliaz sa upchajú a zapália. A to je to, čo nazývame akné.

Hormonálne výkyvy počas puberty však nie sú jediným spúšťačom akné. Môžu ním byť aj nevhodná kozmetika, nesprávne ošetrovanie pokožky, nosenie nevhodného oblečenia, niektoré lieky, nedostatok slnka, či pohybu, nervozita, ale aj zlá strava.

Ako sa ho zbaviť? Môžete skúsiť zbaviť sa niektorého z vyššie uvedených vplyvov. Ak napríklad máte podozrenie, že vplyv na tvorbu akné má u vás hlavne strava, skúste si objednať kvalitné potraviny domov z lokálnych fariem. Často sa odporúča aj zmena kozmetiky.

 

Štyri najpoužívanejšie metódy liečby

Aké sú však konkrétne metódy účinnej liečby akné? Najčastejšie ide o štyri metódy, ktoré si teraz stručne spomenieme. Začneme liečbou LED lampou. Pri tejto metóde pôsobí na aknóznu pleť modré LED svetlo a benzoyl peroxid. Spoločne majú silné antibiotické účinky.

Druhou metódou je chemický peeling. Nie však povrchový aký robia v kozmetických salónoch, ale hĺbkový, ktorý môže vykonávať jedine dermatológ. Počas neho sa na pokožku s akné aplikuje kyselina trichlóroctová. To spôsobí zošúpanie rohovinovej vrstvy pokožky, otvorenie pórov a zjemnenie nerovnosti.

Metódou číslo 3 je CO2 resurfacing. Povrchová vrstva kože sa pri tejto metóde zbrúsi pomocou ablačného CO2 laseru. Ten zároveň preniká hlbšie do kože, kde podporuje tvorbu kolagénu. Pár dni po takomto ošetrení sa pokožka obnoví, nastane jej vypnutie, omladenie, redukcia akné a dokonca aj drobných vrások, či škvŕn.

Poslednou z najpoužívanejších metód je IPL (intenzívne pulzné svetlo). Ide o najčastejšie využívanú metódu na ťažké stavy akné. Svetelný lúč pôsobí na baktériu spôsobujúcu akné, ktorá je naň citlivá. Baktéria sa rozloží, vďaka čomu skončí zápalový proces. Autor: New Africa, Foto: Shutterstock.com