Ste prirodzená ryšavka alebo len ohnivú farbu vlasov zvažujete? Bojíte sa však, že je tak výrazná, že sa vám k nej bude oblečenie ťažko ladiť? Dovoľte mi vyviesť vás z omylu. Ryšavú farbu nosím na vlasoch už viac ako 15 rokov a nikdy som nemala pocit, že sa k nej farby ladia ťažko. Práve naopak, sú farby, ktoré najkrajšie ukážu práve s ryšavými vlasmi.

Poďme sa na to pozrieť detailnejšie.

Odtieň ryšavej
Prvý veľmi dôležitý fakt pri výbere farieb na oblečení, je odtieň vašej ryšavej farby a vaša celková farebná typológia. Prirodzené ryšavky sú skôr svetlejšie a vlasy im idú do medených odtieňov. Farbené ryšavky sa vedia prepracovať k sýto červeným až bordovým vlasom. Do úvahy teda treba vždy brať pomer teplých a studených pigmentov na vlasoch a vašu celkovú tmavosť.

Harmónia
Najprirodzenejšie s ryšavými vlasmi ladia zemité odtiene. Mnoho ryšaviek podľa farebnej typológie patrí k jesennému typu a tieto farby sú pre ne ako stvorené. Horčicová, hnedá, béžová a army zelená, sú najprirodzenejším doplnkom medených vlasov. Vytvárajú spolu harmóniu a dojem jesennej éterickej víly.

Najkrajší kontrast

Keď do miestnosti vojde ryšavka v zelených šatách, neexistuje, že by si ju niekto nevšimol. Ak chcete byť neprehliadnuteľná, toto je absolútna stávka na istotu. K žiadnej inej farbe vlasov nepasuje zelená práve tak ako k ryšavej. Odtieň zelenej si vyberajte podľa oditeňa svojich vlasov. Ak vám hrajú teplejšími odtieňmi, siahnite po zemitejších zelených, ako sú olivová, army, trávová. Ak máte na vlasoch studenší odtieň, siahnite po smaragdovej alebo mätovej. Veľmi dobrú kontrastnú službu urobí aj modrá farba. Obzvlášť tyrkysový odtieň, alebo kráľovská modrá. Vyniknete a zvýrazníte  svoju jedinečnosť.

Červená alebo oranžová
Obidve tieto farby vedia urobiť veľkú službu vo váš prospech, ale rovnako aj v neprospech. Ak siahnete po rovnakom odtieni, aký máte na vlasoch, tak splyniete a zaniknete. Ak však zvolíte odtiene, ktoré sa pekne dopĺňajú, máte vyhraté. Dokonca môžete oranžovú s červenou aj skombinovať. Ak pridáte navyše aj cyklámenovú, vytvoríte maximálne štýlový outfit.

Metalické odtiene
Zlatá sa hodí k teplým odtieňom: medenej a ryšavej. Strieborná zasa k studenším odtieňom červenej až bordovej.

Kombinovanie farieb
Nemusíte sa báť farby medzi sebou kombinovať. Ideálne a s menším cvikom je ľahko zvládnuteľné kombinovať tri farby. Keď sa rozhodnete pre konkrétne tri farby, rozdeľte ich podľa dôležitosti:

  • Hlavná farba – určuje tón vášho oblečenia a zaberá najviac miesta.
  • Sprievodná farba – druhá najdôležitejšia farba, ktorá zosilňuje efekt hlavnej farby. Je to buď farba veľmi blízka k primárnej alebo tá, ktorá k nej tvorí pekný kontrast.
  • Zvýrazňovaciafarba – zvýrazňuje určité časti vášho oblečenia. Zvyčajne je kontrastná k primárnej a sekundárnej, preto ju používajte s mierou.

 

Kruhové farebné spektrum

kruhove spektrum

Je pomôcka na kombinovanie farieb pre ľudí, ktorí si farby nevedia vybrať intuitívne, alebo majú strach z netradičných kombinácií, pretože si ich nevedia predstaviť. Existuje päť základných pravidiel na oku lahodiace kombinácie, s dodržiavaním ktorých nikdy nestúpite vedľa.

  1. HARMONICKÉ FARBY – LADIA: sú vedľa seba aleboich delí od seba jeden výsek.
  2. KONTRASTNÉ FARBY – ZVÝRAZŇUJÚ: tieto farby ležia na kruhu priamo oproti sebea tvoria svoje protiklady. Kontrastnú farbu je dobré používať ako zvýrazňovaciu.
  3. ODDELENÉ FARBY – PROTIREČIA, A PREDSA LADIA: najzaujímavejšia farebná kombinácia. Z veľkého kontrastu vzniká veľmi harmonické spojenie farieb.  Vyberte dve harmonické farby, ktoré od seba delí jeden výsek. Tretia farba je kontrastná k farbe tohto výseku, ktorý oddeluje 2 harmonické farby.
  4. FAREBNÁ TROJIČKA – ROZVESELÍ: trojičku tvoria farby, ktoré sú od seba rovnako vzdialené a delia kruh na tri rovnaké časti.  Vyberte farbu a odpočítajte od nej 4 farby v ktoromkoľvek smere. Ďalšiu farbu dostanete, ak odpočítajte ďalšie 4 farby. Takto získate  pestrofarebné oblečenie, ktoré zaujme.
  5. TÓN V TÓNE – NEURAZÍ: každý výsek v kruhu ukazuje, že farba má niekoľko odtieňov a rôznu sýtosť. Takéto kombinácie sú stávkou na istotu, aj keď niekedy môžu pôsobiť nudne.

Ak ste teda majiteľkou ohnivej hrivy podporte svoju jedinečnosť ešte aj vhodne zvolenými farbami na oblečení a určite vás vo vašom okolí nikto neprehliadne.

Blogerka @zrzkastyle, Zuzana Barková

Fotografa: @tom_loft, Tomáš Figura