Keď sa hovorí o zdraví, väčšinou sa myslí dobrý zdravotný stav po „fyzickej“ stránke. Ale rovnako dôležité je aj duševné zdravie. Aj problémy v tejto oblasti nám totižto môžu narobiť množstvo nepríjemností.

Pobyt na čerstvom vzduchu, športovanie a vyvážená strava

Ako sa teda starať o svoje duševné zdravie? Začneme spánkom. Áno, dostatok spánku je dôležitý nielen pre správne fungovanie organizmu, ale aj pre duševné zdravie. Neustále trpieť spánkovým deficitom na pohode nikomu nepridá.

Dôležitý je aj prísun čerstvého vzduchu. Ten dokáže mať na duševné zdravie priam zázračné účinky. Zaraďte si teda do svojho harmonogramu pravidelné prechádzky v prírode alebo kľudne aj náročnejšiu turistiku. Ale aj fyzická aktivita vo vnútri, napríklad pravidelné cvičenie vo fitku, sa dokáže odraziť nielen na vašej postave, ale aj na duševnom zdraví.

Ďalším prostriedkom, vďaka ktorému budete fit nielen fyzicky, ale aj psychicky, je vyvážená strava. Zlé stravovacie návyky môžu totižto ovplyvniť aj vaše duševné zdravie. Ako doplnok k zdravej strave môžete vyskúšať čaj z čagy sibírskej. Ten v prvom rade funguje ako účinný antioxidant, ale povedzte, koho neukľudní vychutnávanie si šálky dobrého čaju?

Venujte čas sebe a ľuďom, s ktorými vám je dobre

Pre dobré duševné zdravie je dôležité aj to, aby nás neustále niečo „nerušilo“. Vypnite každý deň aspoň na chvíľu mobil, počítač, či televízor a doprajte si čas aj pre svoje pocity a myšlienky. Alebo sa venujte „tichej“ aktivite, napríklad čítaniu pútavej kresťanskej literatúry.

Samozrejme, nikomu by neprospelo, keby je neustále sám. Preto trávte čas s ľuďmi, s ktorými je vám dobre. Môžete vyraziť do mesta s kamarátkami, či sa pridať do nejakej komunity, s ktorou budete zdieľať spoločnú záľubu.

Zdroj obrázka:
Autor: Maria Markevich / Shutterstock.com