
Jej príbeh určite mnoho z vás pozná. Študovala v Prahe medicínu a v treťom ročníku ju objavil modelingový agent. V tej chvíli sa jej život úplne otočil. Stala sa jednou z najúspešnejších svetových topmodeliek, predvádzala pre najväčšie mená v módnom svete, fotila reklamy pre najprestížnejšie svetové značky.
Stala sa „fashion ikonou“ a jednoznačne najznámejšou Slovenkou vo svete modelingu. Prvýkrát sa vydala za futbalistu Christiana Karembeu, s ktorým sa ako štyridsaťročná rozviedla. A práve tento vek jej priniesol aj prvý šok a otázky typu, ako ďalej. Dnes má 46, je druhýkrát šťastne vydatá, stále dostáva ponuky na fotografovanie a moderuje vo Francúzsku veľmi úspešnú reláciu „Výnimočné schopnosti ľudského tela.“ Jediné, čo sa jej zatiaľ nepodarilo, je úloha matky, avšak nestráca nádej.
K šťastiu a spokojnosti patrí aj dobré jedlo
Svetová topmodelka pôvodom so Slovenska Adriana Sklenaříková má 46 rokov a je skvelým príkladom toho, že v každom veku môže byť žena krásna a šťastná. Dnes žije so svojim manželom v Maroku a už šesť rokov moderuje vo Francúzsku veľmi úspešnú reláciu „Výnimočné schopnosti ľudského tela“.
Čo sa stalo, keď ste prekročili hranicu štyridsiatky?
Pre ženy je krása dôležitá a najmä mňa živí. Tak som si po 40 povedala a čo teraz? Z počiatočného šoku som si uvedomila, že s vekom prichádza skúsenosť. Stojíme už nohami pevne na zemi, máme svoje miesto v živote, ktoré sme si našli a cítime sa v ňom dobre. Vieme povedať áno na veci, ktoré nás zaujímajú a sú pre nás atraktívne a tiež nie na veci, ktoré nie sú pre nás dôležité. A takto sme nepremýšľali, keď sme mali 20 rokov. A toto je niečo, čo nám dodáva na sebavedomí. Musela som si teda povedať, že už mám viac, ako len krásu a navyše, nemám na výber. Pamätám si dobre aj na deň, keď som na sebe zbadala prvú vrásku. Vtedy som si povedala, že mne sa predsa takéto niečo nemôže stať. Lenže prichádzali ďalšie. Pravda je taká, že od štyridsiatky už ideme dole z kopca a treba si uvedomiť, že by sme ten zvyšok mali prežiť najlepšie ako vieme a najmä robiť to, čo nás skutočne baví.
Ako je možné, že ste stále taká krásna a tak dlho sa držíte na výslní?
Vôbec neviem. Už pred 15 rokmi som si myslela, že ako modelka pôjdem na dôchodok a stále sa tak nestalo. Stále dostávam ponuky a robím to, čo sa mi páči.
Vyzeráte veľmi vyrovnane. Ako hľadáte vnútornú rovnováhu?
Som spokojná s tým, že mám v živote to, čo najviac potrebujem a to je láska. Možno to znie ako klišé, ale pre mňa je to veľmi dôležité a bez toho neviem existovať. Mám perfektného manžela a som veľmi spokojná. To je pre mňa základ, bez lásky by som nedokázala existovať. Môj manžel je moje zázemie, moja terapia, moja najlepšia kamarátka (spolu so sestrou). Zároveň si doprajem aj veľa radostí. Trávim veľa času s manželom, so psami – a to sú tie radosti na ktoré som pred štyridsiatkou nemala veľa času. Vidíte, aj to je výhoda mať po štyridsiatke.
Už šesť rokov moderujete vo Francúzsku program „Výnimočné schopnosti ľudského tela“. Aj vďaka tejto relácií vás oslovilo vo Francúzsku vydavateľstvo, aby ste napísali knihu – návod na zdravý a vyrovnaný život. Teraz vychádza u nás pod názvom „Všetko, čo ste vždy chceli vedieť o tom, ako zostať TOP“. O čom je a pre koho je určená?
Názov knihy bolo trochu zložité preložiť. Vo francúzštine sa to prekladá ako byť v hladine najvyššej formy. V slovenčine možno ten názov znie sebavedomo, čo ale určite nie je zámer. Kniha je o tom, čo môžeme pre seba urobiť v našom živote, aby sme žili čo najlepšie a boli zdraví. A tiež o tom, ako môžeme ovplyvniť náš životný štýl a formu. Je to teda o harmónii tela a duše, o životnom štýle. Kniha vznikla na popud programu „Výnimočné vlastnosti ľudského tela“. Častými témami sú výživa, zdravý pohyb a psychická rovnováha. Cestujeme po celom svete a snažíme sa pozbierať najnovšie poznatky s vedeckého a lekárskeho prostredia. Naučili sme sa napríklad, že tuky, ktorých sa všetci bojíme, lebo nechceme pribrať alebo dostať infarkt, sú pre náš organizmus vlastne dobré. Najhorší nepriateľ človeka je cukor a najmä skrytý. Aj ovocia netreba jesť veľa, ani džúsy by nemali obsahovať len čisté ovocie. Naše telo to totiž nedokáže spracovať a tak sa to ukladá na pečeni a premieňa na tuky. Dala som do knihy rady, ktorými sa sama riadim a mám ich odskúšané. A sú pre ľudí, ktorí sa doposiaľ týmito otázkami nemali čas alebo vôľu zaoberať. Teda pre úplných začiatočníkov, ktorí sa chcú dostať do formy. A nezáleží, či majú dvadsať, štyridsať alebo šestdesiat rokov. Táto kniha prináša kľúč k pestrej a vyváženej strave, predstavuje cvičenia vhodné pre každého, prezrádza niečo o dobrom spánku a prebúdzaní a ponúka rozličné finty, ktorými potešíte telo aj dušu. Mojim najväčším želaním je, aby kniha nebola mantrou, ale priateľským sprievodcom, ktorý vám pomôže cítiť sa lepšie.
O vás sa hovorí, že ste maškrtná a dokonca si neodpriete ani chipsy. Ako sa to dá zladiť so zdravým životným štýlom?
Nemôžem si celý život zakazovať, prvým predpokladom dobrej formy je zbaviť sa sebaobviňovania. Prijať sa taká, aká som, vrátane malých nedostatkov a slabostí. Keď som maškrtná, čo naozaj som, na ďalší deň to spomalím. Myslím si, že jedlo je súčasť najväčších pôžitkov života. Nekladiem ho na prvé miesto, možno na štvrté. Niekedy, keď chceme doržiavať silou mocou zdravý životný štýl a jeme len šaláty, príde nuda a frustrácia. Som veľký gurmán a snažím sa jesť aj to, čo mi chutí aj to, čo by som mala. Práve preto v knihe odporúčam aj návod na dokonalý jedálny lístok. Zahŕňa kvalitné potraviny, správne množstvá a zaujímavý spôsob úpravy, ktorý poteší srdce aj chuťové poháriky. Okrem toho, že som maškrtná, som aj lenivá. Napríklad som nerada behala. Lekár povedal, že rýchla chôdza a jogging sú vhodné pre ženy po štyridisatke aj kvôli osteoporóze. Jeho slová som si zobrala k srdcu a mám psa (stafordšírsky teriér), ktorý potrebuje dlhé prechádzky. Tak som sa rozhodla s ním začať behať. Urobila som tak rozhodnutie, ktoré zmenilo život mne aj jemu. Neznášala som beh, avšak našla som v ňom motiváciu. Pokiaľ ide o pohyb, netreba byť posadnutý. Krátke cvičenie alebo strečing doma, dlhé prechádzky a trocha behu, to ani nie je šport, ale fyzická aktivita. To stačí. Dôležitá je pravidelnosť. Zbožňujem aj cukor. Už keď som bola malá, varila mi stará mama sladké jedlá. Teraz sa snažím oklamať chuťové poháriky tým, že si dávam napríklad do jogurtov sušené hrozienka, slivky, ďatle. Sušené plody upokoja chuť po sladkom. To sú tie jednoduché finty, ktoré ľuďom ponúkam. Sú to praktické rady, podľa ktorých sa snažím žiť a myslím si, že sú racionálne, logické, jednoduché a víťazí v nich zdravý rozum.
Andrea Hinková – Tarová
Foto: Desana Dudášová